Konteynerden yapılan salonda geleceğin dart şampiyonları yetişiyor

Kilis’te tıpkı okulun bahçesindeki konteynerden yapılan salonda dart eğitimi kayran gençler, kısıtlı imkanlarla elde ettikleri dereceleri şampiyonluklarla taçlandırmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

El Eğitim Bilimi Merkezi bünyesinde ağırşak veren Özdaş Akkan (49), kısaca 3,5 sene evvel Hacı Mehmet ve Nimet Erman Zeytçioğlu İlkokulunun bahçesine meslek müdürünün desteğiyle kurulan konteyner salonda öğrencilere eğitim vermeye başladı.

Kısıtlı imkanlarla çalıştırdığı 20 sporcusu Türkiye şampiyonalarında 6 adım elde fail Akkan, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Kulübü sporcularını bakir organizasyonlara hazırlıyor.

Antrenör Akkan, AA muhabirine, Kilisli eşiyle evlendikten sonraları 6 yıl önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden (KKTC) bu kente yerleştiğini söyledi.

28 yıldan bu yana dart branşıyla ilgilendiğini tamlayan Akkan, Kilis’te dart sporu diyar temsilcisi Mehmet Akdağ ile iletişime geçtiğinde bu branşın burada etkili olmadığını öğrendikten bilahare bu sporu yaygınlaştırmak üzere çalışmalara başladıklarını anlatım etti.

Yaklaşık 3,5 yıl önce öğrencilerle kısıtlanmış imkanlarla bu spora başladıklarını anlatan Akkan, “Gençlerin azmi ve inancıyla benzeri şeyler başardık amma mesai alanımız, saatlerimiz kısıtlı. Konteynerin içerisinde sınırlı bire bir alanda çalışıyoruz. Ekol sporlarında de maçlarımız burada oluyor. Çocukların başarısı amacıyla daha mebzul imkanlar sağlanması geçişsiz. Burada okul müdürü Istem Çelen hocam ve Halk Yetişek Merkezi bize bu imkanı sağladı. Kendilerine haddinden fazla teşekkürname ederiz.” diye niteleyerek konuştu.

“Yetenekle faaliyet birleştiği ant daha mebzul sonuçlar elde ediyoruz”

Akkan, geçenlerde Cahillik ve Spor İl Müdürlüğünde açılacak dart salonunda çalışmalara bitmeme edeceklerini belirtti.

“Okullarda müntehabat yapıyoruz. Çaplı torunlar ortaya çıkıyor. Yetenekle faaliyet birleştiği devir elan dolgunca sonuçlar elde ediyoruz. İlk misil bu yıl Türkiye seçmelerine gittik. Birincisi Ankara, ikincisi Antalya, üçüncüsü gene Ankara’de oldu. İlk kere olmasına rağmen şu anda 6 kesim madalyamız var. Kader ve dinç rical kategorilerinde 2 Türkiye ikinciliği, 4 de üçüncülük elde ettik. Çocukların azmi ve başarısı kayda derece.” ifadelerini kullanan Akkan, bu sporda bildirme birkaç 7 saat antrenmanın lüzumlu olduğunu ancak tıpkı saat kadar kısıtlanmış aynı çalışmayla de mebzul tıpkı yere geldiklerine inandığını kaydetti.

Daha bol yerlere geleceklerini dile getiren Akkan, hedeflerinin Türkiye şampiyonluğu ve uluslararası başarılar kabul etmek olduğunu söyledi.

Baht ve gailesiz erkeklerde Türkiye üçüncüsü olan 15 yaşındaki Mehmet Hanifi Boybeyi, bundan ahir hedefinin milli takıma seçilerek arsıulusal organizasyonlarda evre fethetmek olduğunu belirtti.

12 yaşındaki Ahmet Enes Çipo ise yaklaşık tıpkısı yıldır bu sporla ilgilendiğini rapor ederek, “Türkiye Dart Şampiyonası’nda felek erkeklerde ikincilik ve üçüncülük elde ettim. Hedeflerime vurmak amacıyla kilolu benzeri gidiş ile antrenmanlara devam ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Share: