Kovid-19 aşısı hastaneye yatışları düşürdü mü?

İlk el köken eşhas üzerinde meri Kovid-19 aşıları ile ilgili resmi sonuçlar yayınlandı. Aşılamaya 8 Ara’ta başlayan Bir Krallık’tan, aşıların deneyler dışındaki geçmiş eş denemeleri sonuçları geldi.

8 Meyan’ta aşılanmaya başlayan İskoçya nüfusunun hep üzerinde yapılan çalışmaya göre, hem Biontech-Pfizer Covid-19 aşısının hem dahi Oxford-AstraZeneca aşısının yegâne dozunun virüs dolayısıyla hastaneye yatışları yüzde 85 ila yüzde 94 ortada azalttığı belirtildi.

“Bu sonuçlar gelecek üzere optimist olmamız için komple nedenler verdi”

Bugüne kadar deneysel çalışmalar sonucu verilen Covid-19 aşı etkinlikleriyle ilgilendiren önceki resmi rakamlar namına özen calip verilerle ilgilendiren çalışmayı başöğretmen Edinburgh Üniversitesi Usher Enstitüsü’nde profesör olan Aziz Sheikh, “Bu kesme sonuçlar çok cesurluk verici ve bize gelecek üzere optimist olmamız için harika nedenler verdi” dedi.

İskoçya’üstelik 1,14 milyon kişiye telkih uygulandı

“Aşılar ile ait çokça umutluyum. Daha Çok aşılamanın Covid-19 sebebiyle hastaneye yatışlara cebin dulda sağladığına dair millî kanıtımız var” şeklinde mütekellim Sheikh, 8 Boşluk ve 15 Küçük Ay beyninde toplanan verilerde 5,4 milyon nüfuslu İskoçya’dahi 1,14 milyon kişiye aşı uygulandığını bu rakamın nüfusun yüzdelik 21’i olduğunu belirtti.

Hastaneye yatışlar yüzdelik 84 oranında düştü

5,4 milyon kişinin sağlık kayıtlarını analiziyle elde edilen verilerde, aşıyı olanların hastaneye kaldırılma olasılığının, olmayanlara bakarak mehabetli ölçüde henüz az olduğu belirtilirken aşının umumi korumasına bakıldığında, Kovid-19 cihetiyle hastaneye yatışların aşılama olduktan dört hafta içerisinde yüzde 84 düştüğü belirtildi.

Biontech yüzdelik 85, astrazeneca yüzdelik 94 düşürüyor

İncelenen verilerde benzeri doz Biontech-Pfizer aşısı olanların hastaneye yatış oranlarının dört hafta içerisinde yüzde 85 düştüğü belirtilirken Oxford-AstraZeneca aşısında bu büyüklük yüzdelik 94 kendisine kaydedildi.

Araştırmayı işleyen fen insanları aşıyı olan kişileri dört hafta süresince incelerken, telkih olan kişilerin bağışıklıklarının arz zinde olduğu dönemin telkih olduktan dört hafta sonradan olduğunun altını çizdiler.

Kovid-19’a cebin sunma riskli kadro olarak adlandırılan 80 yaş ve üst grupta yapılan çalışmada ise iki aşının birlikte hastaneye yatış oranlarını yüzdelik 81 azalttığı açıklandı.

“Aşılar kesin kanıtlara eski oldu”

İskoçya El Sağlığı Covid-19 direktörü Jim McMenamin, bulguların önemine dikkat çekerken “Aşılar, kâr beklentisinden stabil kanıtlara esbak oldu” dedi. Çalışmayı gerçekleştiren Edinburgh Üniversitesi Usher Enstitüsü’nden profesör Eren Sheikh, bu verilerin ve değişmez kanıtın “bize gelecekte iyimser koyulmak için balaban sebepler verdiğini” söyledi.

Türkiye’da kaç kişiye korona virüs aşısı yapıldı? İl diyar son rakamlar

 

Amerikalılar eczanelerde aşı olabiliyor

 

Share: