Lagarde’dan Rusya’ya müeyyide sonrası saklı yazı servet uyarısı

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Non-fungible token (NFT) piyasası yaz aylarından bu yana yükselişte. NFT’lerin komutan hacmi 2021 yılının başında 74 milyon dolardan 41 bilyon dolara ulaştı. Genel olarak sayısal görüşme eserlerine odaklanan NFT pazarındaki büyümeye karşılık 2020 yılında 50 bilyon dolarlık konferans eseri satışı yapıldı. Dikkat albenili olan sadece NFT piyasasının boyutu değil, büyüme hızı. Bu birlikte seçkin yatırımcının temkinli olmasını gerektiriyor. NFT’ler yatırımcı bakış açısından bakıldığında, kızıl mi?

NFT’lerin canlılık kısmı ile envestisman kısmını fayrap etmek oldukça majör, zira bütün NFT alımlarına yöneliyor. Futboldan, sinemaya bir nice çağ NFT alanında hamleler yapıyor. Bu kabil NFT’ler, bu piyasanın sadece aşırı heyecanın bilgili olduğu yönlerini gösteriyor. Sivri heyecanlar bile genellikle geldikleri hızda ortadan kayboluyor. Fakat Forbes’un haberine bakarak envestisman perspektifinden üstelik NFT’ler gelip eğreti görünüyor.

Ayrımsız geçtiğimiz sene Reddit kabil içtimai medya platformları üzerinden örgütlenen bireysel yatırımcıların başlattığı harekete analog bir şekilde NFT’ler de deste görüyor. Borsa muamele platformu Robinhood’un behre ve vadeli etraf işlemlerini tıpkısı oyuna çevirmesi kabilinden NFT’ler bile nesep yatırımları baziçe haline getiriyor. Birçok NFT ise içtimai medyada gördüğü rabıt üzerinden ayar kazanıyor. Bilcümle bu nedenlerde NFT’ler mütenavip bir envestisman sınıfı adına geleceği ak pak görünmüyor.

NFT’ler nedir?

NFT’ler kripto token’ların bire bir türü. her bir NFT benzersiz namına yaratılır ve bir dijital varlığa bağlanır. Bu dijital yaşayış benzeri çalgı aleti dosyası, video ya birlikte görsel olanaklı. Antlaşma zamanda benzeri tenis ayakkabısı gibi fiziki ayrımsız varlığı dahi anne alabilir. Kripto paraların temelindeki teknoloji olan blockchain teknolojisi, tıpkısı blockchain üstünde gerçekleşen cemi işlemleri anahtar altına alır. Buna NFT işlemleri bile dahildir. Blockchain mahiyet sayısal varlığı kayıtlarında saklamaz, yalnızca mülkiyet kanıtını saklar.

telif hakkı sahipleri ve NFT’lerin üreticileri sayısal varlığı seçkin yerde depolayabilir. finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak NFT’ler genellikle eşsiz aynı dijital varlığın iyelik kanıtı kendisine tanımlanır. Bu nedenle dahi seçkin NFT birbirinden farklıdır.

NFT’ler kripto paralara çevrilebilir, seçkin saklı yazı servet gibi alınabilir ve satılabilir. Ancak kripto paralar ve NFT’ler arasındaki ayrım, kripto paralardan birçok adet bulunabilirken, NFT’lerin tek olmasıdır. Spekülatörler eliyle bu nedenle kripto nukut, NFT’lerden üstün görülür. Misilsiz olmaları dolayısıyla NFT kurum satımları, saklı yazı paralara kıyasla elan zordur.

NFT prosedür süreci

NFT’ler NFT pazarlarında alınabilir ve satılabilir. Bunun amacıyla mutasavver olan eBay ayrımsız platformlar bulunuyor. Birçok NFT ise artırma yöntemiyle satılıyor olsa dahi, sabit fiyattan alıcı bulan NFT’ler olabiliyor. Bazı NFT pazarları müzakere, baziçe, spor kabil özel alanlara odaklanıyor. Bazıları üstelik gelişigüzel alandan NFT işlemlerine imkan tanıyabiliyor. Yıpranmamış benzeri NFT gerçekleştirmek isteyenler, bu pazarlarda işlemlerini gerçekleştirebilir. Sunma şişman NFT platformu ise 2021 yılında %90 ahzüita payı kazanan OpenSea.

NFT’leri fotoğraflamak ve NFT işlemleri beğenmek üzere bazen ücretler bulunuyor. Bunlar beyninde hesap açma ücreti, NFT cumhur ücreti ve satış ücretleri da meydan alıyor. Şayet tıpkısı NFT görüntülemek istiyorsanız, platformun ücret politikasını iyi bilmeniz gerekiyor. OpenSea’nin karı ayında eş hacminin %8’kayınbirader iş ücretleri oluşturdu. Alelumum bey fiyatının %10 ila %30’unu oluşturan telif ücretleri de, ilişik NFT ile ilgili her işlemde NFT’nin yaratıcısına gidiyor.

İşlem hacminde altcoinler Bitcoin ve Ethereum’u geride bıraktı

 

Işık işgalin genişlik yunak bölgesinde çekildi: Savaşın sevimsiz yüzü!

 

6 soruda Swift yaptırımları

 

Share: