Milli otomobilin prototipi Aralık’ta tanıtılacak

Uzun Şeker Bayramı tatilinde Türkiye’deki akaryakıt satışları güzeşte yılki bayrama bakarak genel kendisine gerilerken Ege, Karadeniz ve Doğu-Güneydoğu bölgelerinde artış gösterdi.

Alpet Satıştan Sorumlu Umum Müdür Yardımcısı Eksiksizlik Uludağ, Ramazan Bayramı’nda akaryakıt istasyonlarına uğrayan açar sayısı ile çevirgeç başına satılan akaryakıt miktar ve cirolarının, tutum ve ticari hayattaki gelişmelere dair ipuçları verdiğini tabir etti. Uludağ’ın verdiği bilgilere göre bu yıl Şeker Bayramı tatilinde istasyonlara uğrayan vasıta sayısında yüzde 2.11 azalış gözlendi. Bunun bile etkisiyle istasyon başına yapılan bütün komutan miktarı yüzdelik 13.5, elde edilen iş hacmi ise yüzde 2.11 geriledi.

Veli Bölgesi’nde çarpıcı artma

Talih çapındaki umumi eğilimin aksine bazen bölgelerdeki istasyonlara mevrut ortalama miftah sayısı ile satış tutar karı cirosu rakamlarında artışlar gözlendi. Ege Bölgesi’nde istasyon başına sakıt vesile sayısı yüzde 10.39 artarken, koca miktarı yüzdelik 3.08, eş cirosu ise yüzdelik 15.58 artış gösterdi.

Karadeniz ve Maşrık illerinde üstelik yükseldi

Küçümseme dönemlerinde Karadeniz ve Maşrık illerindeki istasyonlara uğrayan sayı farkı komütatör sayıları dahi sırasıyla yüzde 5.36 ve yüzde 3.53 oranlarında arttı. Bu artışa rağmen, satılan akaryakıt miktarı litre bazında sırasıyla yüzdelik 5.84 ve yüzde 4.07 azaldı. Hacim bazındaki azalışa rağmen, bu iki bölgedeki istasyonlarda elde edilen iş hacmi rakamları üstelik yüzdelik 7’den çok arttı.

Ilımlı Anadolu’de çarpıcı düşüş

İstasyon başına gelen çevirgeç sayısı ile mir miktar ve cirosu verilerinin asker çokça azaldığı bölgeler ise Ölçülü Rum ile Akdeniz oldu. Mutedil Rum’daki istasyonlara uğrayan açacak sayısı yüzde 15.86 azalırken, mir miktarı yüzdelik 36.54, satış tutarı ise yüzde 28.10 geriledi. Akdeniz Bölgesi’nde ise anahtar sayısı yüde 11.18 azalırken, satma miktarı yüzdelik 16.27, bey geliri ise yüzdelik 4.84 düşüş gösterdi.

Fiyatlar tüketici tercihini etkiliyor

Alpet Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kemal Uludağ, istasyon başına satışlar litre bazında azalırken, cirolarda artım yaşanmasını akaryakıt fiyatlarındaki artışlara bağladı. Uludağ, “Geçtiğimiz alay dönemine göre litre fiyatlarında sayı farkı yüzdelik 13’lük bir artış var. Satış hacimlerindeki düşüşün şanlı sebeplerinin başında da bu, yani fiyatlardaki artış geliyor” dedi.

Bitiren sık geliyor, bir iki alıyor

Alpet Satıştan Mesul Umum Müdür Yardımcısı Kemal Uludağ, istasyonlara gelen çevirici sayısı ile hep ve açkı başına eş miktarlarının, tüketicilerin istasyonlara henüz sık uğradıklarını ortaya koyduğunu vurguladı. Alpet’teki verilerin üç kötü beş fevk sektörün genelini da yansıttığını anlatım fail Uludağ, “Ortaya sâdır verileri inceleyince anlıyoruz kim, insanlar gidecekleri yere kadar lüzumlu yakıtı almakla yetinmeyi yeğleme ediyor. Yani elan kalın ama daha  beş altı litre mahrukat kabul etme alışkanlığının gelişmeye başladığını söyleyebiliriz” diyerek konuştu.

Share: