Nefroloji Uzmanı Reze: “Böbrek Hastalığı Erken Evrede Belirti Vermeyen Sinsi Benzeri Çor”

SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat Site Hastanesi’nde fariza yapan nefroloji uzmanı İlay Berke Menteşe, dünyada gelişigüzel 10 kişiden birisinde vakayiname böbrek hastalığının görüldüğünü belirterek, “Böbrek hastalığı erken evrede araz vermeyen sinsi seyreden bir hastalık. Böbrek fonksiyonu yüzde 90 üstüne büyüklüğünde kaybolduğu antlaşma de tek ilinek gözlenmeyebilir” uyarısında bulundu.

Yozgat Kent Hastanesi hekimi nefroloji uzmanı İlay Berke Reze, süreğen böbrek hastalığıyla ilişik uyarılarda bulundu. Reze, şunları söyledi:

“HASTALIK ÖZELLİKLE FAAL EVRELERDE ÇOK SİNSİ SEYREDEBİLİR”

“Kronik böbrek hastalığı dünyada her 10 kişiden birinde görülmektedir. Gelişigüzel yaşta ve her ırkta görülebilmektedir. Bu hastalık alelhusus erken evrelerde haddinden fazla sinsi seyredebilir, gelişigüzel belirti vermeyebilir. Böbrek fonksiyonu yüzde 90 üzerine büyüklüğünde kaybolduğu devir bile tek araz gözlenmeyebilir. Faziletkâr gerilim ve şeker hastalığı hastaları süreğen böbrek hastalığının yeryüzü majör nedenleridir. Bu ahval haricinde ailesinde böbrek hastalığı öyküsü kâin, sigara içen, 50 yaşın üzerinde olan yahut obezitesi olan katmerli ağır kişilerde bu risk artmıştır. Böbrek hastalığı idrarda protein kaçağı tayini veya kanda kreatinin düzeyi tetkiki üzere dümdüz kâh testlerle saptanabilir. İlerleyen böbrek hastalığı varlığında idrarda köpüklenme, göl ayağı bileklerinde ödem, iştahsızlık, halsizlik, odaklanmada güçlülük kadar âraz ortaya çıkabilir.

“BÖBREK HASTALIĞI GELİŞİM RİSKİ AZALTILABİLİR”

Böbrek hastalıkları hangi efsus ki ağızsız katil olarak adlandırılır ve dirim kalitesini balaban oranda etkilemektedir. Fakat uygulanacak bazen macerasız yöntemler ile böbrek hastalığı hareket riski azaltılabilir. Bu amaçla uygulanması gereken 8 kızıl kaide bulunmaktadır. Bunlar; ideal kiloda oluşmak, etken aynı yaşam aylamak, sodyum klorür alımının daraltmak, hazır ve kenarlı gıdalardan uzak durarak mıhlı aynı diyet ile nemalanmak, zaman şekerini taharri ve strateji ettirmek, nefes basıncını kontrol ve izlem yol açmak, sigara içmemek. Boş yere verimli miktarda evet birlikte tınlamalı namına analjezik reçete kullanımından çekimsenmek. Hipertansiyon, diyabet ya de obezite kadar benzeri hastalığın evet birlikte elan fazlasının varlığında böbrek fonksiyonunu taharri ettirmektir. Elan dimdik böbrekler ve daha detaylı hayat üzere bu zer kuralların akıldan çıkarılmaması ve hayatımızda seçme ant uygulanması gerekmektedir.”

Share: