Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Uzmanı Op. Dr. Atahan: “Depremin Hayatımızın Temas Alanında Bizleri Etkileyen Bire Bir Genişlik Olduğunu Gine Görmüş Olduk”

SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat Şehir Hastanesi fariza özne ortopedi ve sarsıntı bilimi uzmanı Op. Dr. Mehmet Okan Atahan, Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra şehir hastanesine başvuran hastaların umumi adına el yaralanmaları, sıyrıklar, taban kırıkları, yöre kol yahut makas yaralanmaları ve kırıklarıyla geldiklerini söyledi. Atahan, “Depremin hayatımızın herhangi bir alanında bizleri etkileyen aynı kapsam olduğunu tekrardan görmüş olduk” dedi.

Yozgat Kent Hastanesi’nde ortopedi ve travmatoloji uzmanı Op. Dr. Mehmet Okan Atahan, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Yozgat’a gelen ve hastaneye başvuruda mevcut hastaların durumuyla ilişik değerlendirmelerde bulundu. Atahan, “Depremin hayatımızın seçkin alanında bizleri etkileyen tıpkı genişlik olduğunu tekrardan görmüş olduk. Hele hayat üçgeni adına anlatılan ayrımsız çekyat veya aynı möble, soğutucu kadar sakıncasız namına gördüğümüz eşyaların yanlarına dizimizle çömelme vaziyetiyle elimizi başımıza kapatarak yoklamak, bu durumlarda yaralanma ihtimalimizi bildirme örgen indiren durumlardan ayrımsız tanesi” diyerek konuştu.

“ENKAZIN ALTINDA AYRINTILI SÜRE KALMAYA BAĞLI KENDISINE YARALANMALARIN BOYUTU ARTABİLMEKTE”

Sarsıntı çabucak hayat üçgeni olarak anlatılan sığınma yönteminin önemine değinen Atahan, “Buna de dizlerimizin konusunda çökerek kendimizi gövdemizle birleştirerek elimizle kafamızı üstelik koruyarak yapabilmekteyiz” dedi. Atahan, şunları söyledi:

“Zelzele sonrası mümkün durumlarda bize ne kabil hastalar geliyor bakacak olursak; halk yaralanmaları, sıyrıklar, duraç kırıkları, ön dal veya makas yaralanmaları ve kırıklarıyla gelebiliyorlar. Kimi Vakit enkazın altında ayrintili müddet kalmaya bağlı yerine üstelik bu yaralanmaların boyutu artabilmektedir. Organ yaralanmaları yahut karın kanaması kabil yaralanmalarla kabil esasen ortopedi hastaları de bize girmekte, bunu görmekteyiz. Bu garip durumlarda bazı bazı ampütasyon dediğimiz organın alınması, kesilmesi işlemini yapabiliyoruz. Bazen kırıksa bunu fikse edebiliyoruz. Bu fiksasyon özellikle olamasa dahi elan sonrasına suret ilavesini planlayabiliyoruz. Hayati tehlikesi varsa hastanın öncelikle dirimlik tehlikesi üstünde duruyoruz. Bu organı veya nesiç uzvunu elan sonraki boyutta tekrardan görmek yerine tespit ediyoruz.

“TEDAVİLERİNİ HASTANEMİZ BÜNYESİNDE OLDULAR”

Bu müddet içerisinde gene depremzede vatandaşlarımız Yozgat Şehir Hastanesi başvurdular. Hastanemizden birlikte tedavi üstüne arkalama gördüler. Bizlere çıktı gelen yaralanmalar ahali, pus yaralanmalarıyla alay malay makas ve bacak kırıklarıyla mevrut hastalar. ya da çöküntü altında etrafli süre beklemeye sınırlı yerine ezilme yaralanmaları dediğimiz yaralanmalarla geldiler. Gâh hastalarımızda bu yer sarsıntısı esnasında nişan ve panikle kaçarken yaralanma namına esasen hastanemize başvurdular ve tedavilerini hastanemiz bünyesinde oldular.”

Share: