Samsun, Kastamonu, Çorum, Amasya ve Sinop’tan depremzedelere müzaheret seferberliği sürüyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen vatandaşlara Samsun, Kastamonu, Çorum, Amasya ve Sinop’tan yardımlar bitmeme ediyor.

Büyükşehir Belediyesi ile El Eğitim Bilimi Merkezi hisse senedi birliğinde düzenlenen umum sanatları kurslarına katılan kadın kursiyerler, depremzedeler için harekete geçti. Fahri namına tıpkı araya mevrut kursiyerler depremzedeler üzere balaban ve çocuk kıyafetleri dikmeye başladı.

Paşa Konakları Eş Dirim Merkezi ve Sadi Tekkesi’nde üretim yapan kadınlar, diktikleri heybetli ve bala kıyafetlerini kıran sonrasında kente mevrut depremzedelere ulaştıracak.

Paşa Konakları Ev Dirim Merkezi Eş Aile Birimi Sorumlusu Sevgili Sevim Gençoğlu, kumaşların iyicil vatandaşlardan realizasyon edildiğini belirtti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kentte misafir edilecek afetzedelerin tam ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için otobüs terminali karşısındaki sakat AVM binasını koordinasyon merkezine dönüştürdü.

Büyükşehir Şehremini Mustafa Çıpa, 360 personelin zelzele bölgesinde kontrol kurtarma ve geri hizmet çalışmalarına katıldığını, afetin evvel gününden bu yana yekpare ekibinin seferber olduğunu belirterek, “Kahramanmaraş ve ilçelerinde seçme periyot 30 bin afetzedeye ısıdam yemek veriyoruz. Gene Hatay’de ve Adıyaman’da kontrol istirdat ve itfaiye aracı ekiplerimiz var. 180 iş makinemiz bölgede göçük tahammül çalışmaları yapıyor.” dedi.

Hareket Bölgesi Arkalama Akseptans Araçlarına vatandaşların evlerinden getirdiği giysilerden, yataklara, yavru bezlerinden elektrikli ısıtıcı ve battaniyeye büyüklüğünde herhangi bir makule yardımı yükleyen Büyükşehir Belediyesi Içtimai Hizmetler Dairesi Başkanlığı ekipleri ise malzemeleri eş güdüm merkezine götürüyor. Gönüllülerin üstelik desteğiyle mevrut arkalama kolileri burada tek biricik taharri edilip ayrıştırılıyor. Fahri vatandaşlarla gelişigüzel kısaca 500 şahsiyet ekibin canla başla yürüttüğü arkalama faaliyetinde, kimi vakit da birey anlar yaşanıyor.

Kastamonu

Kastamonu’dan sarsıntı bölgesine yapılan yardımlar bitmeme ediyor.

Kastamonu Valiliğinin koordinesinde zelzele bölgesine dayanmak için hazırlanan 6 gezmen tuvalet-duş, tıpkısı seyyah abdesthane, 8 hareket yeri konteyneri Hatay’a, 6 gezmen abdesthane-duş, 4 dirim konteyneri, 5 abdesthane taşımalık Adıyaman’a gönderildi.

Sinop

Sinop’un Durağan ilçesinde zelzele sonrası ilçeye akmak isteyen depremzedelerin bir yıllık ocak kiralarının şehremaneti eliyle karşılanacağı duyuruldu.

Belediyenin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden çok sayıda vatandaşın etkilendiği belirtildi.

Akışmaz Belediyesinin depremzede vatandaşlara bindi olmaya hazır olduğu kaydedilen açıklamada, “Hareket bölgesinden ilçemize süzülmek talip kardeşlerimizin belediye kendisine bir yıllık kira bedellerini karşılamaya ve vacip desteği sağlamaya hazırız.” ifadelerine saha verildi.

Amasya

Amasya ve ilçelerinde “asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli meydana mevrut depremlerden etkilenenler üzere başlatılan yardım kampanyalarına destekler bitmeme ediyor.

Kent merkezinde yardım malzemeleri, Çelebi Mehmet Meydanı ve 12 Haziran Spor Salonu’nda toplanıyor.

Valilik ve Şehremaneti koordinasyonunda yürütülen arkalama organizasyonuyla toplanan yardımlar, tırlarla AFAD eliyle kıyamet bölgesine gönderiliyor. Çalışmalara kamu personellerinin yanı sıra çok sayıda fahri birlikte katkı sağlıyor.

Ayrıca, KYK yurtları ile iyilikçi vatandaşların tahsis ettiği evlerde ve yakınlarının birlikte barınmaları sağlanan depremzede ailelerin, üzeri ve besin ihtiyaçları, 12 Haziran Spor Salonu’nda toplanan yardımlardan gideriliyor.

Çorum

Çorum Valiliğinden yapılan mukayyet açıklamada, kentten zelzele bölgesine hep 195 tır yardım malzemesi gönderildiği bildirildi.

Açıklamada, 1016 personelin 139 iş makinesiyle taharri istirdat ve göçük kaldırma çalışmalarını sürdürdüğü aktarıldı.

Açıklamada ayrıca, deprem nedeniyle evini kaybeden 1556 kişinin Çorum’üstelik misafir edildiği belirtildi.

Share: