Samsun Terbiye ve Araştırı Hastanesine, Avrupa İnme Organizasyonundan şehadetname

Samsun Üniversitesi Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesinde 2007 yılında kurulan İnme Merkezi, Avrupa İnme Organizasyonu (European Stroke Organization-ESO) aracılığıyla sertifikalandırıldı.

Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Olgun Dalı Başkanı, Samsun Terbiye ve Araştırı Hastanesi İnme Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Korkulu Kürşad Akpınar, AA muhabirine, 2007’de kurulan inhitat merkezinde bugüne kadar 1000’in üzerinde balaban yaradılış tıkanması olan hastaya engelleme ettiklerini söyledi.

Avrupa İnme Organizasyonu aracılığıyla mergup kriterleri merkezi kurduktan sonradan adına getirmeye başladıklarını belirten Akpınar, şöyle bitmeme etti:

“ESO’nun önermiş olduğu kestirmece 50 ölçüt var. Bu kriterler ortada, sinir bilimi kırıcı itibarıyla ayrı olarak inhitat merkezinin ayrı ayrımsız alanda kurulmuş olması gerekiyor çünkü hastanın acile geldikten bilahare hızlı bir şekilde mukteza basamakları geçip inme merkezine ulaşması geçişsiz. Hangi kadar bu süreçte aceleci olursak ve hastaya erken müdahale edersek o kadar hastanın fayda rüyet olasılığı artıyor. Kriterlere ilişik olarak hem sinir bilimi bölümü ortamında hem bile müstacel, kardiyoloji, us cerrahi, his soy cerrahisindeki abla ve doktorlarla tınlamalı aralıklarla eğitimler yarmak gerekiyor ve bunları tevsik etmek gerekiyor. Sökel acile geldikten bilahare ne ahit ne tedaviler yapılıyor yahut hangi hastalar inhitat merkezine yatırılıyor bunların algoritmasının çıkartılması gerekiyor.”

“Bu, Türkiye’deki önceki sertifikalandırılan model ve bu haddinden fazla gururu verici”

Hastanede mergup koşulları sağladıklarına işaret eden Akpınar, “Bizim amacımız hastaya çabuk tıpkı şekilde sözünü etmek, biliyoruz kim ilk altı, sekiz saat haddinden fazla kebir. Ehliyetli ekipmanın olması lazım, MR, tomografi kabilinden birimlere haddinden fazla mail olması gerekiyor. Değme sene uyumlu bire bir şekilde geliştirdik. Bu standardı sağlayıp, vacip kriterleri sağladıktan bilahare başvuruda bulunduk. Samsun Üniversitesi Eğitim Araştırı Hastanesi İnme Merkezi, Avrupa İnme Organizasyonu vasıtasıyla sertifikalandırılmış oldu. Bu, Türkiye’deki geçmiş sertifikalandırılan format ve bu çokça gururu verici.” diye niteleyerek konuştu.

Bu sayının Türkiye genelinde artacağını ve ayrımlı hastanelerin dahi kriterleri sağlayıp ESO yoluyla sertifikalandırılması gerektiğini ifade eden Akpınar, şunları söyledi:

“Bu kriterleri sağlayabilecek birçok mezellet merkezimiz var. Tığ bile buna öncülük etmiş olduk. Avrupa’da yaklaşık 90 eşkâl zillet merkezi kendisine sertifikalandırıldı. Almanya ve İspanya bunun çoğunluğunu oluşturmakta. Almanya ve İspanya’daki merkezler yetmişe andıran. Biz dahi ülkemizde ilk kez bu sertifikayı alan gestalt olduk. İnme merkezi uluslararası bakım veren bir meydan halindeydi, bu sertifikayla bunu perçinlemiş olduk. Bunda çokça kişinin emeği var. Sertifikanın alınmasında Esenlik Bakanlığı, İl Keyif Müdürlüğü, Samsun Üniversitesi Rektörlüğü ve Başhekimliğe zaruri altyapının sağlanmasında bindi oldukları için çokça teşekkürname ediyorum.”

Alınan sertifika ile mikro dışından anjiografi eğitimi ahzetmek isteyenlerin Türkiye’yi daha aşkın yeğleme edeceğini ve araştırı yapıldığında bu sertifikanın Samsun Yetişek Araştırı Hastanesi İnme Merkezi’ni ön plana çıkaracağını tamlayan Akpınar, merkezi alelhusus yetersiz dışından hastaların yeğleme etme olasılığının yükseleceğini dile getirdi.

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi İnme Merkezi dünyaya akredite oldu

Samsun Amme Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Hüseyin Dik Büyükkarabacak, alınan sertifika ile dünyaya akredite olduklarını vurguladı.

Bu belgenin esenlik sistemine bile yardım sağlayacağını söyleyen Büyükkarabacak, şunları kaydetti:

“İlklerin şehri Samsun sloganıyla gelişigüzel işimizi başlattığımız kabil burada evvel belgeyi aldık. Hastanemiz aynı zamanda Samsun Üniversitesi Tababet Fakültesi Hastanesi. Dolayısıyla burada Samsun Üniversitesinin 40 öğrencisi staj yapacak. Şu dakika 6 sinir bilimi asistanımız var. Bu asistanlarımızı ehlivukuf yaptığımızda, ‘inmede şüphesiz davranılması geçişsiz, uymazlık azaltmayla ilgili kendisine hastamıza maksimum ne yapabiliriz’i öğrenerek çıkışlı olacaklar. Bu doküman ve birim, hastamız amacıyla entelekt hizmet verse da keyif sistemine uzun soluklu bir firez oluşmasına yardım sağlayacak. Emeği güzeşte arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah bu merkezin ülkemize bile alnaç ita anlamında ulama sağlayacağını düşünüyorum.” ???????

Share: