Sarıyer’de arama kurtarma köpeği Proteo’nun heykeli dikilecek

Depremlerde hayatını kaybedenler ve 2011 Van depreminde müzaheret gönüllüsü namına geldiği Van’da hayatını kaybeden Atsushi Miyazaki için Sarıyer’bile anma töreni düzenlendi. Sarıyer Şehremini Şükrü Genç, Meksikalı müzaheret ekibiyle geldiği Adıyaman’daki çalışmalar sırasında ölen kontrol-kurtarma köpeği ‘Proteo’nun parka heykelinin dikileceğini açıkladı.

Depremlerde hayatını kaybedenler ve 2011 Van depremi sonrasında yardım gönüllüsü namına geldiği Van’üstelik çökme altında kalarak hayatını kaybeden Atsushi Miyazaki üzere anma töreni düzenlendi. Sarıyer’deki ‘Atsushi Miyazaki’ parkında düzenlenen törene Sarıyer Şehremini Şükrü Dinç, Japonya İstanbul Başkonsolosu Kenichi Kasahara, Meksika İstanbul Başkonsolosu Maria İsabel Armida Sulu Zırtlak, Hindistan İstanbul Başkonsolosu Sudhi Choudhary katıldı. Ihtiram Duruşu ile başlayan törende, Meksika Kontrol Kurtarma Ekibi ile geldiği Adıyaman’daki kontrol kurtarma çalışmaları sırasında ölen köpek Proteo’nun heykelinin parka dikileceği açıklandı.

‘PROTEO’YA VEFA BORCUMUZ VAR’Sarıyer Şehremini Şükrü Zihayat, “El Birliği 2011 yılındaki kabilinden arsıulusal tıpkı boyuta taşındı. Van depremi sonrasında, Miyazaki’nin adını bu parka verirken ailesinden ve Japon devletinden izin aldık. Vatandaşlarımızı çökme altından yetirmek amacıyla binlerce kilometre açıktan mevrut, vefa borcumuz olan isimlerden biri üstelik taharri-istirdat köpeği Proteo. O bire bir leşker olduğu için Meksika Ordusu’nun izniyle, parkımızda onun de heykeline düz çevirmek istiyoruz” dedi.

‘İYİ BİR ÇERI NAMINA GÖREVİNİ YERİNE GETİRDİ’Depremde hayatını kaybedenler üzere taziye dilekleri ifade eden Meksika İstanbul Başkonsolosu Maria İsabel Armida Sulu Zırtlak ise, “Proteo sadece tıpkısı kapik değil, tıpkısı askerdi. Hayatı boyunca kışlada yaşadı, emirlere itaat etti. Aldığı serencam kaime, Türkiye’ye arkalama üzere 20 saatlik ayrımsız uçak yolculuğu yapmaktı. İyi tıpkı çeri yerine görevini adına getirdi, azgın depremde askeri timi ve değişik kurtarıcılarıyla beraber insanların kriz altından çıkarılmasına arkalama etti. Zaman cemi kurtarma ekibine ve hepsinin başarılarına teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı. Tören Atsushi Miyazaki’nin parkta kâin heykeline karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

Share: