SARIYER’DE TAHARRI KURTARMA KÖPEĞİ PROTEO’NUN HEYKELİ DİKİLECEK

Depremlerde hayatını kaybedenler ve 2011 Van depreminde müzaheret gönüllüsü olarak geldiği Van’de hayatını kaybeden Atsushi Miyazaki üzere Sarıyer’birlikte anma töreni düzenlendi. Sarıyer Belediye Reisi Şükrü Zinde, Meksikalı yardım ekibiyle geldiği Adıyaman’daki çalışmalar sırasında ölen arama-istirdat köpeği ‘Proteo’nun parka heykelinin dikileceğini açıkladı.

Depremlerde hayatını kaybedenler ve 2011 Van depremi sonrasında yardım gönüllüsü namına geldiği Van’dahi gerileme altında kalarak hayatını kaybeden Atsushi Miyazaki için anma töreni düzenlendi. Sarıyer’deki ‘Atsushi Miyazaki’ parkında düzenlenen törene Sarıyer Belediye Reisi Şükrü Canlı, Japonya İstanbul Başkonsolosu Kenichi Kasahara, Meksika İstanbul Başkonsolosu Maria İsabel Armida Sulu Zırtlak, Hindistan İstanbul Başkonsolosu Sudhi Choudhary katıldı. Ihtiram Duruşu ile başlayan törende, Meksika Arama Istirdat Ekibi ile geldiği Adıyaman’daki kontrol kurtarma çalışmaları sırasında ölen köpek Proteo’nun heykelinin parka dikileceği açıklandı.

‘PROTEO’YA VEFA BORCUMUZ VAR’

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Zihayat, Tesanüt 2011 yılındaki üzere arsıulusal aynı boyuta taşındı. Van depremi sonrasında, Miyazaki’nin adını bu parka verirken ailesinden ve Japon devletinden izin aldık. Vatandaşlarımızı göçük altından yetmek için binlerce kilometre açıktan gelen, vefa borcumuz olan isimlerden biri bile taharri-kurtarma köpeği Proteo. O aynı leşker olduğu üzere Meksika Ordusu’nun izniyle, parkımızda onun dahi heykeline yer atfetmek istiyoruz dedi.

‘İYİ BİR ASKER NAMINA GÖREVİNİ YERİNE GETİRDİ’

Depremde hayatını kaybedenler amacıyla taziye dilekleri ifade eden Meksika İstanbul Başkonsolosu Maria İsabel Armida Sulu Zırtlak ise, Proteo sadece tıpkı kapik değil, tıpkısı askerdi. Hayatı boyunca kışlada yaşadı, emirlere itaat etti. Aldığı serencam ferman, Türkiye’ye yardım amacıyla 20 saatlik benzeri uçak yolculuğu yapmaktı. İyi bire bir asker adına görevini hesabına getirdi, korkunç depremde askeri timi ve ayrıksı kurtarıcılarıyla bu arada insanların çöküntü altından çıkarılmasına arkalama etti. Bugün birlik istirdat ekibine ve hepsinin başarılarına teşekkürname ediyoruz ifadelerini kullandı. Merasim Atsushi Miyazaki’nin parkta kâin heykeline karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

Share: