Suudi Arabistan: İran’la yararlı diyalogun devam etmesini umuyoruz

Suudi Arabistan hükümetinin, ” İran’la olumlu diyalogun, anlaşmanın içerdiği doğrultuda bitmeme etmesini umduğu” bildirildi.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’de yer düz haberde, Bakanlar Kurulu’nun, Kral Selman bin Abdülaziz Hıyanet Suud başkanlığında hükûmet merkezi Riyad’daki Irka Kraliyet Sarayı’nda toplandığı aktarıldı.

Toplantıda ülkenin dış politikalarına değinildiği anlatım edilen haberde, Bakanlar Kurulu’nun lehçe ve uluslararası istikrar ile diyalog eliyle gerçekleşen siyasal çözümlerin önemini vurguladığı belirtildi.

Çin’in başkenti Pekin’üstelik Suudi Arabistan ile İran arasında varılan anlaşmanın dahi konuşulduğu bilgisine meydan verilen haberde, “Suudi Arabistan ile İran ortada varılan uyuşma, iki devlet arasındaki diplomatik ilişkileri baştan başlatmanın birlikte karşılıklı egemenliklerine korku ve birbirilerinin iç işlerine engelleme etmemeyi içeriyor. Geçim tıpkı zamanda Konfedere Milel, İslam İşbirliği Teşkilatı sözleşmeleri ile uluslararası normlara bağlılığı içeriyor.” ifadeleri kullanıldı.

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu’nun “İran’la olumlu diyalogun, anlaşmanın içerdiği doğrultuda bitmeme etmesini umduğu” vurgulanan haberde, iki devlet arasındaki “müspet diyalogun” hem Suudi Arabistan ile İran’a hem bile lehçe ve uluslararası barışa yarayışlı olması temennisinde bulunuldu.

İran-Suudi Arabistan ilişkileri

Suudi Arabistan’üstelik 2 Karı 2016’bile aralarında Şii ilmek adamı Nimr umum-Nimr’in üstelik bulunduğu 47 dirilik “terör” suçlamasıyla idam cezası edilmişti.

İdamlara tepki gösteren İranlı yetkililerin arka arkaya yaptığı açıklamaların ardından Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsoloshane binaları İran’daki göstericiler yoluyla ateşe verilmişti.

Mart 2015’te başlayan Yemen’deki akse zımnında filhakika haleldar olan iki büyüklük arasındaki diplomatik ilgiler ağız ağıza kesilmişti.

İran ve Suudi Arabistanlı yetkililer, April 2021’bile Bağdat’ta doğrudan görüşmeler yazmak amacıyla ayrımsız araya gelmiş ve Irak’ın arabuluculuğundaki görüşmeler elan sonradan da devam etmişti.

Riyad ve Tahran, 7 sene aradan sonraları 10 Mart’ta diplomatik ilişkilerin baştan başlatılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

Share: