TDP Umumi Başkanı Sarıgül: “Yalova’daki depremdi, Kahramanmaraş’taki iri benzeri hınç”

Türkiye Değiş Partisi (TDP) Umumi Başkanı Mustafa Sarıgül, Kahramanmaraş merkezli depremlerin öfke olduğunu belirterek, “Yalova depremi aynı afetti amma bu zelzele tehlike” dedi.

TDP Umumi Başkanı Sarıgül, deprem bölgesinden Ankara’ya gelerek parti umumi merkezinde afete ilgili açıklamalarda bulundu. Sarıgül, “Yalova depremini yaşamış bir arkadaşınız yerine Yalova’daki depremdi ama buradaki tamamen öfke. Depremden ders çıkarmamız geçişsiz. Türkiye’dahi ilk kez Saf Afetler ve Deprem Bakanlığı kurulsun diyen bire bir siyasi partiyiz. TDP yerine hiç bu ahval yokken bu günleri gördük ve Natürel Afetler ve Yer Sarsıntısı Bakanlığı’nın kurulmasını istedik ve kamuoyuyla paylaştık. Bugün bire bir misil elan parlamentodaki hep politik partilere sesleniyorum. Bana ne getirir ne götürür, bunun bana tıpkısı politik faydası var mı bulunmayan mu bunları tıpkısı tarafa bırakalım. Katıksız Afat ve Hareket Bakanlığı’nı kuralım. Hareket kuşağında olan Türkiye’mizde ferda sabah gine canları yenilmek istemiyorsak veri adamlarını dinleyelim, bilimin öncülüğünde akıntı edelim. Fay hatlarının nerede olduğu galiba, gine bu depremin tetikleneceği galiba. Bilgelik adamları bunu defaatle söyledi. Depremde sunu rüçhan tedbirin alınması müstelzim kayran okullardır. 1999 depremini dinç benzeri arkadaşınız yerine İstanbul’bile onurla ve gururla Şişli’deki okullara bakıyoruz. Şişli’deki okulların kâffesi depreme dayanabilen okullardır. O okulları yapan tıpkı kardeşiniz adına oradaki okullarda imzamın olmasından çekicilik duydum. İstanbul Valiliği açıklama yaptı, 99 lime okulumuz boşaltıldı amma Şişli’dekiler duruyor. Elektronik Beyin laboratuvarları ve olgun laboratuvarlarıyla depreme dayanıklı benzeri şekilde evlatlarımıza bakım veriyor” ifadelerini kullandı.

“AFAD de bizim, AHBAP üstelik bizim, Kızılay birlikte bizim”

Sarıgül, Kahramanmaraş merkezli depremlerde bölgeye müzaheret gönderen ve tıpkısı amacı güden kuruluşlar ortada temas ve beraberlik olması gerektiğini vurgulayarak, “AFAD, bakanlığımızın önemli benzeri kuruluşudur. AFAD’ı ve Kızılay’ı yönetenlerin bazen eksiklikleri cins ama ora devletin şanlı benzeri kuruluşudur. AFAD’ın ve Kızılay’ın yıpratılmasını akıllıcasına bulmayız. Sivil toplum kuruluşlarımızın canla başla savaşım ettiklerini görüyoruz. Bu sivil cemiyet kuruluşlarının yıpratılmasını istemeyiz. Bu sivil cemiyet kuruluşları depremde gecelerini gündüzlerine katarak çalıştılar. TDP olarak sivil topluluk kuruluşları arasında ayrımcılık yapılmasını makul bulmayız. AFAD da bizim, AHBAP dahi bizim, Kızılay bile bizim. Bunların kâffesi fahri tıpkısı şekilde etkin sivil topluluk kuruluşlarıdır. Bu provokasyonlara düşmemize icap bulunmayan” diyerek konuştu.

“Gençlerimizi okullarından ayırmayalım”

TDP kendisine deprem bölgesinde olmaya bitmeme edeceklerin, yaraların sarılmasına apotr olacaklarını tabir eden Sarıgül, Türkiye Şişman Ulus Meclisi’nin (TBMM) de açılması gerektiğini savundu. TDP lideri, “Gelişigüzel şeyin engelsiz ve kemiksiz konuşulduğu TBMM’nin benzeri hafta daha kapatılmasını akilane bulmuyoruz. Bu noktada takı sahibi olmalıyız ve üzerimize sakıt bilcümle görevi yapmalıyız. Seçme şey devletimizin birliği ve beraberliği içindir. Bunu yaparken da devletimizi yıpratmamak lazım. Bugünler büyük günler. Bugünlerde gençlerimize kesinlikle eş çıkmalıyız. Gençlerimizin yurtları önemlidir. Yurtların kapatılmasını istemiyoruz. Depremlerde koruyucu olalım ama yurtları buranın ne peki dışında tutalım. Gençlerimizi okullarından ayırmayalım” dedi..

Sarıgül, ayrıca yaşanan depremler sonucu partisinin Hatay Müessis İl Başkanı Mehmet Daroğlu ve çocuklarının hayatını kaybettiğini açıklayarak, Daroğlu’nun nezdinde depremlerde hayatını kaybeden cemi vatandaşlara rahmet ve yaralılara iflah temennisinde bulundu. – ANKARA

Share: