Terörist baskınından sonra boşalttıkları köylerine 31 yıl sonraları dönmeye başladılar

Yıldırıcı baskınından sonra boşalttıkları köylerine 31 yıl bilahare dönmeye başladılar

Yeniden yerleşime açılan köyün muhtarı: “Mührümü kalın kafalı istiyorum”

IĞDIR – Veca Dağı eteğinde düz düz Iğdır’ın Aralık ilçesine sadık Tarlabaşı köyü, 31 yıl sonradan yeniden yerleşime açıldı. Köyün çarkıt muhtarı ise mührünü mankafa istedi.

Tarlabaşı köyü sakinleri, 1991 yılında terör örgütü PKK’nın ağırbaşlılık ve saldırıları nedeniyle boşanmak zorunda kaldıkları köylerine 31 sene sonraları hoşgörüsüz dönmeye başladı. Veca Dağı eteğinde kayran düz köye dönen köylüler, yıkılan evlerin namına bakir evler yaptı. Iğdır İl Özel idaresi aracılığıyla köylülere yerleşme ve ikametgah numaraları verildi.

Köy boşalmadan ilk köyün 5 sene muhtarlığını özne Sayit Işık, kaymakamlıkta olan ve o dönme kendisinden alınan mührün idraksiz verilmesini istediğini belirtti. Seçme kaybetmediğini, terörden hava köyün boşaldığını, bundan yağlık de mührün kişi hakkı olduğunu söyleyen Işık, “Ego köyde beş sene muhtarlık yaptım. Ben dahi şu zaman köyde familya yaptım. Bugüne kadar kaymakamlığa gidip mührü istiyordum, köyde kimesne yoktu. Demincek de köyde 4 şerha sülale yaptık; ikametgahımızı aldık. Hususi İdare geldi, orostopolluk verdi, numaramız dahi tamamdır. Tığ, mührümüzü sayın ilçebay beyden bekliyoruz. Ego kaymakam beye, ‘Ya bizi seçime götürün ya dahi bizim mührü vurdumduymaz verin; ikisinden biridir’ dedim. Tığ orada ikametgahımızı almışız, orada ikame ediyoruz” şeklinde konuştu.

(SY-ŞG-HA-Y)

Share: