Tıp Fakültesi öğrencisi birçok hastalığa deva fındık yağından sabun üretti

Tıp Fakültesi öğrencisi birçok hastalığa çıkar yol fındık yağından sabun üretti

Giresun’un Eynesil ilçesinde fındık yağından sabun üreten tababet fakültesi öğrencisi Semih Gürel, fındık sabununun birçok hastalığa ve deri bakımına mebzul geldiğini söyledi

GİRESUN Giresun’un Eynesil ilçesinde fındık yağından sabun üreten tababet fakültesi-öğrencisi Selek Gürel, fındık sabununun sedef, egzamaya, mantar hastalığı hastalıklarıyla sivilce ve saç dökülmesine dolgunca geldiğini söyledi

Giresun’un Eynesil İlçesinde zihayat 25 yaşındaki Semih Gürel adlı tababet fakültesi son derslik öğrencisi, evinde fındık yağından sabun üretti. Evinin aynı köşesinde kendisine ilişik tıpkı faaliyet alanı oluşturan darülfünun öğrencisi Gürel, Sabunu yapım ettikten sonradan talep patlaması yaşadığını rapor etti.

Gürel, ürettiği sabunun saç dökülmesine, saç uzamasına, sedef hastalığı hastalığına, egzamaya, aknelere ve sivilcelere, mantara ve vücuttaki keder kokulara gür geldiğini söyledi.

Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi akıbet dershane öğrencisi olan Kerim Gürel, fındık yağından sabun ika fikrine aynı iptila konusunda başladığını rapor ederek ” 2020 yılı pandemi dönemin başında okullar tatil edildi ve kul Giresun’a evime döndüm. Evimde yersiz durmaktansa ayrımsız şeyler fayrap etmek istedim. Aklıma fındık sabunu geldi. Ortalık araştırması yaptım ve açık benzeri molekül bulamadım. Türkiye’birlikte benzeri geçmiş olması hedefiyle bire bir miktar sabun yaptım. Yaptığım önceki sabunları mail çevreme dağıttım. Bu aşamada tecrübe aşamalarını gerçekleştirdim, kendimce tıpkı formül oluşturdum. Okul başlayınca gene Ankara’ya okuluma döndüm. 2022 yılında Ankara’üstelik bir arkadaşımla sağlık şirketi kurduk. Burada da aromatik sabunlar yaptık amma fındık sabunu aynı kenarda kaldı” dedi.

Coğrafi işaretli Giresun nitelik fındık yağından sabun

Giresun fındığının dünyanın yer kaliteli fındığı olduğunu ve Avrupa Birliği’nden coğrafi işaretler tescil belgesi aldığını belirten Gürel “Fındık düşman arz müfit yağdır. Nebati yağlar ortada yeryüzü faziletli E vitaminine ehil iyi fındık yağıdır. Sunma faziletkâr folik asite sahiptir. Arz aceleci emilen ve sindirilen yağ fındık yağıdır. Maatteessüf fındık yağına gereken ayar verilmiyor. Gayrı yağlar 180 derecede kaynarken, Fındık antagonist 240 derecede kaynamaktadır. Gayrı bire bir özelliği semptom yapmamasıdır. Fındık sabununu yaparken siyasilerimizle, sağlıkçılarla ve fındık tüccarlarıyla görüşmelerde bulundum. Hepsinden güç manevi bindi gurur. Kamuoyu yoklaması yaptım. Onlarda destek verdiler” diye niteleyerek konuştu.

Üretim 2 ay sürüyor ve örgensel yapılıyor

Sabunu yaparken 2 sayı bilimsel yöntemler kullanmayı yeğleme ettiğini belirten Gürel ” Birincisi sabunumu kaynatmadan el yordamıyla yapıyorum. Normalde banyo sabunları 1 veya 2 saatte yapılır ve akşamından kullanılır. Benim sabunum 2 ayda oluyor. Benim yağım hemen Giresun fındık yağından yapılma. Apayrı tek ilin fındık yağını kullanmıyorum. Yaptığım karışımı tam 3 saat karıştırıp, elan bilahare hazırlamış olduğum kalıplara döküyorum ve 1 hafta kurutacağım. Katiyen kaynatma yapmıyorum. Gelişigüzel ne aynı araba de kullanmıyorum. Kalıplardan çıkardıktan sonra bile kısaca 2 kamer bekletip sabunumu yer fen tehi ile piyasaya sürüyorum” dedi.

Birçok hastalığa ferah geliyor

Fındık yağının adam vücuduna yaralarını birlikte anlatan Selek Gürel ” Fındık antagonist sabunu saç dökülmesine, saç uzamasına, sedefe hastalığına, ekzemaya, akneye, sivilceye, mantara ve vücuttaki üzücü kokulara mebzul geldiğini belirten Gürel “Fındık yağı sabununun temizleyici bir özelliği vardır. Ayrımsız zamanda doğal sabun üretiminde, sabunun içeriğinde kendiliğinden gliserin oluşur. Ego gliserinin sabunumun içre kalmasını istiyorum. Çünkü gliserin vücudu nemlendirici ve cildi yumuşatıcı bire bir özelliğe erbap olmasını saplıyor. Sıradaki hedefim resmi işlemleri ilhak etmek ve ihracatla beraber tam dünyaya fındık sabununu ulaştırmayı düşünüyorum ” şeklinde konuştu.

Share: