TOGG sedandan önce görüntüler

Yerli araba TOGG’un fabrikasından yıpranmamış malumat geldi! TOGG’dan yapılan açıklamada fabrikanın spekülasyon çalışmaları tamamlandığı belirtildi.

GEMLİK’TE HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR

Öte yandan Türkiye’nin Otomobili Aşama Grubu, Gemlik Tesisi’nde 27 Fasıla 2019 tarihinde ‘Yeniliğe Seyahat’ sloganıyla başlayan Türkiye’nin yerli otomobili sürecinin 2’nci yılı zımnında matbuat toplantısı düzenlenmişti. Açılışta lokma özne CEO Mehmet Gürcan Karakaş, tesisten bataryaya büyüklüğünde bir nice konuda bilgi verdi. İlk elektrikli SUV aracın, 2022 böylelikle istihsal bandından indirileceğini söyleyen Karakaş, “2023’nam geçmiş çeyreğinde beyinli cihazlarımızın lansmanına ve satışına başlarız” dedi.

Domestik otomobille toptan boyutta ayrımsız rekabete hazırlanıldığını tamlayan Mehmet Gürcan Karakaş, “Biz yarının teknolojisinden başlayarak aracımızı geliştirdik. Hibrit teknolojilerde eğer ülkemizde yoksa tığ bunların hepsiyle ilişkin teker tekerlek, dünyanın arz iyileri kimse onlarla beraber, teknolojiyi hem anlayacak şekilde hem bile bizim isteklerimiz doğrultusunda geliştiriyoruz. İsteklerimizi tığ belirliyoruz.

Tığ aracımızın üretiminden itibaren modülünü kendimiz yapıyoruz. Modülle beraber paket oluşturmasını, ihtiyaç mahsus yazılımları artı araca entegrasyonu bizim tarafımızdan yapılıyor. Elden paket üretiyor başlamak düpedüz 500-600 kilogram ağırlığındaki tıpkısı ürünün elden lojistik yerine bire bir yerlerden nakliyesini engellemek için işlenmiş tıpkısı olaydır. Ama teknolojinin olduğu hücresine büyüklüğünde girebiliyorsak, yazılımlarını biz yapabiliyorsak o zaman bu işin teknolojisi bile bizdedir demektir. Tığ bibi eskimemiş sulp teknolojide ısrar ediyoruz. Global boyutta rekabete hazırlandığımızın altını çiziyoruz. Bunu ortaya çıkartırken üstelik fikri mülkiyeti ve markası bize ilişkin bir şirketten bahsediyoruz.”

14 bin 600 ton polat montajı, 33 bin m2 bina panel montajı ve 19 bin 734 m2 görmez dalan montajını tamamladığımız Gemlik Tesisimizin Boyahane çalışmaları hızlandırılmış videomuzda. #YeniLigGemlik #YenilikŞimdi#Togg pic.twitter.com/8qmyz0QFsb

— Togg (@TOGG2022) December 29, 2021

AVRUPA’NIN ARZ TEMİZ TESİSİNİ, GEMLİK’TE İNŞA EDİYORUZ’

TOGG’un Gemlik’teki üretim tesisi üzerine da bilgi veren Karakaş, şöyle konuşmuştu: “Tığ burada sadece benzeri üretim merkezi kurmuyoruz. Ayrımsız yapı altında üslup tasarımından, Ar-Ge’sinden, prototiplerinden, ciddi yönetim merkezinden ve denetim parkımızdan başlayarak bütünsel bir yaklaşımımız var. Bunun altını resmetmek istiyoruz. Bunu yaparken üstelik buranın ne kadar temiz, fena hâlde bire bir kesim olduğunu biliyoruz. Anca üstelik kalmasını istiyoruz. Bunu balaban tıpkı gururla söylüyorum, Avrupa’nın sunu akman tesisini, Gemlik’te nesir ediyoruz. Tayyareci organik bileşenler Avrupa’nın 7’bile 1’i, Çin’i haddinden fazla aşkın saydam olmadığı üzere bilmiyoruz ama ayrıksı tıpkı yerde daha temizi bulunmayan. Filhakika liyakatsiz emisyonlu tıpkısı dil üretiyoruz. Tedarikçilerimiz ve hareket ortaklarımızla bağan karbon emisyonunu önemsiyoruz”

‘ONGUN KÖKÜ GİBİ SALKIM SAÇAK YERİN ALTINA İNDİK’

Marmara Bölgesi’nin hareket bölgesi olduğuna özen çeken Karakaş, tesisin zeminini perçinlemek için 6 ay çalıştıklarını belirterek, “Teferruatlı ayrımsız müddet yüzeyde tıpkı şey görülmedi. ‘TOGG çalışıyor mu?’ soruları gelmişti. Çalışıyorduk amma içtima altında çalışıyorduk. Ülkemiz yer sarsıntısı bölgesi. Özellikle Marmara Bölgesi’nde yüce fay hatları var. Zeminin güçlendirilmesi üzere tığ 6 kamer kadar, yeri delerek, 1,5 metre çapında 15-20 metre derinliğinde dayanaklık etmek ihya kolonu yerleştirdik. Ağaç kökü kabil salkım saçak yerin altına iniyoruz. 44 bin adet yerleştirdik. Bu esrar kazıl çıban yöntemi değil, yıpranmamış tıpkı uygulayım bilimi. Bunun için kullandığımız çimento, bin 500 metrekare aya alanında 50 bükülmüş gökdelenlerden 67 kesim düşünebilirsiniz. Şu an zemini pekitmek üzere kullanıldı. Biz kişi kayamızı o anlamda kendimiz yaptık” diye konuşmuştu.

‘FİKRİ MÜLKİYET BİZİ MUTLAK VE BAĞIMSIZ KILAR’

Yerel otomobilin fikri mülkiyetinin Türkiye’yi özgür kılacağını belirten Karakaş, şöyle bitmeme etmişti: “Aracımızla ilişik yüzde 51’lik yerlilik sözümüz var. Tesisimizde bile gelişigüzel makule hizmetimizde, seçme çeşit çalışmamızda ülkemizin yetkinliklerini, becerilerini ve ast yapısını maksimize girmek amacıyla kullanıyoruz ve çalışıyoruz. Tedarikçiler seçimini tamamladıktan, mühendislik simülasyonları tamamlandıktan sonra aksiyon ortaklarımızdan mevrut ürünlerle bu arada prototiplerin testlerini yapmaya başladık. Bu testlerin hepsi tamamen normlar çerçevesinde, aut dünyada istekli şirketlerde bu gelişim zahir yapılıyorsa tıpkı o şekilde bu testleri teker teker hayata geçiriyoruz. İstanbul Otopark’ta Türkiye’bile ürettiğimiz prototipimizle 100 kilometreyi 4,8 saniyede yakaladık. Bu bizim verdiğimiz sözlerden bir tanesiydi. Orijinalite, yerlilik, millilik. Bire Bir tasarımın evet da cihazın fikri mülkiyeti bizimse bu bizi bağimsiz milletvekili kılar, bağımsız kılar. Şu anlama geliyor; benzeri hareket ortağını seçerken, bire bir tasarımı değiştirirken, birisine lisans verirken, benzeri şeyi ayrımsız yerde üretirken, ürettirirken, kimseye didiklemek cevaz ahzetmek zorunda değilsiniz. Bunu siz yapabilirsiniz, çünkü o mükemmeliyet sizde demek. O yüzden yüzdelik 100 fikri ve mülkiyetinin bizde olmasını haddinden fazla önemsedik ve bu şekilde debi ediyoruz. Adetsel bazda baktığımızda yüzdelik 75’i Türkiye’üstelik, değerse bazda baktığımızda yüzdelik 51’i Türkiye’dahi üretiliyor. Daha ülkemizde olmadığı üzere ithal demek zorunda kaldığımız teknolojileri yavaş yavaş önem ve gerekseme derecesine göre, toptan rekabete yarar sağlayacak şekilde planlıyoruz ve hayata geçireceğiz.”

‘ŞARJ ZIR YAPISI İÇİN ŞİRKET KURDUK’

Karakaş, yeni tıpkı şirketin bile müjdesini verdi. Yerli makine TOGG’un dolum istasyonuna arkalamak amacıyla ortaklık kurduklarını belirten Karakaş, “Yeterince aceleci benzeri şekilde hücresini, bataryasını, teknolojisini kendisi geliştiremeyen, sahibi olamayan şirketlerin güç bire bir sıkıntısı olacak. Avrupa yeterince acul benzeri şekilde göze üretimi artıramazsa, benzeri kenara yazın, zaman çip krizi olduğu kabilinden hücre krizi dahi olacak. Biz da en üst dümen kurulumuzla beraber oturduk, şarj alt yapısında bizim birlikte katkımız olması gerektiğini düşündük ve o anlamda birlikte TOGG Akil ve Hızlı Şarj Çözümleri A.Ş. adlı tıpkısı şeriklik kurarak hazırlıklarımıza başladık. Bu kullanılmamış aynı hikmet. Nihayetinde bizim araçlarımızın pazara lansmanında ülkemizde, bir ucundan bir ucuna başvurmak amacıyla gerekseme olan çabuk şarj alt yapısının oluşması için olan kararlılıkla tığ da katkıda bulunmak istiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

TOGG’dahi 469’u mühendis, 700 çalışanın bulunduğunu söyleyen Karakaş, eş müteharrik oranının ise yüzdelik 25 olduğunu belirtti. Karakaş, dahili hedeflerinin ise kadın istihdamında yüzde 30’un konusunda geçmek olduğunu vurguladı.

‘2023’NAM İLK ÇEYREĞİNDE SATIŞA BAŞLARIZ’

Sunumun peşi sıra matbuat mensuplarının sorularını de yanıtlayan Karakaş, 2023’ün ilk çeyreğinde yerel otomobil TOGG’un satışa sunulacağını tabir ederek, şöyle konuşmuştu:

“Seneye bu fasıla buraya geldiğimizde buradaki tesisin kol üretim üzere süreçlerinin dondurulmuş olduğunu, bunun birlikte orada üretilen araçlarla tasdik testlerine üretim yapıldığının yahut gönderildiğini görmüş olacağız. Hedefimiz kasımda bu işi tutmak. 10 Son Teşrin’bile düğümlemek üzere ağustosun başında bizim deneme üretimlerine başlamış olmamız geçişsiz. Deneyim üretimlerine ağustosun başında başlayabilmemiz üzere, haziranda buradaki tesisin, ekipmanın, zir yapısının müesses olması geçişsiz. Geçmiş istasyonlar teker teker ve birleşerek devreye alınıyor. Haziranda üstelik bu sürecin bu şekilde tamamlanabilmesi üzere buradaki binanın kaba inşaatının tamamlanması gerekiyor. Bunların hepsi planlandığı şekilde gidiyor. Ayrımsız teehhür bizim için şu zaman bulunmayan. Tahminimiz 2023’ün evvel çeyreğinde bu süreç tamamlanır. Biz bile 2023’ün evvel çeyreğinde süreç tamamlandıktan bilahare, akil cihazlarımızın lansmanına, satışına başlarız.”

TOGG’un fiyatı hangi kadar olacak

 

TOGG’un istihsal tesisi inşaatında hareketli saatler

 

Share: