Vali Akbıyık: “Kimesne Hakkari halkını paniğe irsal etmesin”

Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, Hakkari’da “sarsıntı olacak” diye niteleyerek halkı paniğe irsal edenlere tepki göstererek, “Devletimiz temas çeşit önlemi almıştır” dedi.

“İl Afet Riziko Tenzil Planı Kıymetlendirme” toplantısı Hakkari Valisi ve Uray Başbuğ Vekili İdris Akbıyık başkanlığında yapıldı. Burada mütekellim Vali Akbıyık, “deprem olacak” diye halkı paniğe irsal edenlere aksülamel göstererek, “Devletimiz değme tip önlemi almıştır. Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde depremin olduğu andan itibaren tam kamu alım ve kuruluşlarla büyük tıpkı seferberlik başlatıldı. Maddesel ve manevi destek yer sarsıntısı bölgesine sağlandı. Hakkari halkı ve amme kuruluşları adına hareket bölgesine bütün 137 kamyon insancasına arkalama gönderdik. Bu yardımlar çıktı dahi bitmeme edecek. Yüzlerce açkı malzeme zelzele bölgesine sevk ettik. Şu anda Hakkari’mizde bin 581 depremzede bulunuyor. 64’ü yurtlarımızda kalıyor temas cins ihtiyaçları devletimizin imkanları ile karşılanıyor. Bin 517 dirilik dahi Hakkari’deki yakınlarının yanı sıra mihman ediliyor. Hakkarili iyicil vatandaşlarımız yoluyla AFAD namına 11 milyon 18 bin 959 lira yatırılmıştır. Türkiye Din Vakfı hesabına birlikte 4 milyon 616 bin lira yatırılmıştır. Toplam 15 milyon 634 bin 984 TL nakdi müzaheret yapılmıştır. Kısaca binin üstünde amme gelgel ve kuruluşlardan ve gönüllülerden oluşan personel deprem bölgesine gönderildi” dedi.

“75 bin sarıklı ve öğrenciye farkındalık eğitimi verdik”

Yer Sarsıntısı evet üstelik sair afetlere cebin muktezi hazırlıkların yapıldığını tabir fail Vali Akbıyık, “Biz bu çerçevede Hakkari yerine seçkin gurur öz görevini yapıyor. Tığ depremden önceki Hakkari ve ilçelerinde 49’a andıran depreme dayanıklı ekol yaptık. Riski tenkis planı çerçevesinde herkesin görevi mahsus ve çizilmiş. Hakkari’dahi mukteza tedbirler alınmıştır. Şu temel büyüklüğünde 75 bin sarıklı ve öğrenciye farkındalık eğitimi yapmışız. 14 bin kişiye ayrıca terbiye vermişiz. AFAD eliyle talimli 300 talimli gönüllümüz var ve zelzele bölgesinde fariza yapıyorlar. Uyanık, güvenlik korucuları ve emniyetimiz sarsıntı bölgesinde” ifadelerini kullandı.

“Halkı paniğe göndermek iyi niyet değildir”

Hakkari’üstelik ilk defa aklına yer sarsıntısı mevrut insanların halkı paniğe havale etmek amacıyla gündem yapmalarının bol niyetli olmadığını belirten Ilbay Akbıyık, “Bağımlı kim herhangi bir husus yüzde beniz işlenmiş mıdır bugün gine burada gözden geçireceğiz. 2010-2020 yılına kadar yapılan yapıları biricik bir tane tayin edeceğiz. Aynı düzlük çalışması yapmayacağız, fakat hangi konutun kullanıma elverişli olup olmadığına bakacağız. Hakkari tarihin arz şişman hizmetlerini almıştır. Benim ricam, Hakkari halkını kimesne paniğe atıf etmesin. Depremin ne devir olacağını üstelik Allah bilir. Türkiye bire bir yer sarsıntısı bölgesidir. Bugün da türlü, yarın de kabil, 1 sene veya 10 yıl bilahare da mümkün. Hem sosyete hem oran olarak her makule hazırlığımızı yapacağız. Beklenen hareket üzere seçme tür tedbiri almış durumdayız” şeklinde konuştu.

Öğretmenevinde yapılan toplantıya ilbay yardımcıları Mustafa Berat Tığ, Tevfik Kumbasar ve Halil İbrahim Köroğlu, İl Kurnaz Komutanı Ferik Coşkun Başat, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, İl Itimat Müdürü Namazlar Mete Pınar, Belediye Komutan Yardımcısı Hamit Zibek, AFAD Bölüm Müdürü Erhan Angıç, kaymakamlar, kaymakamlık ve kasaba belediye başkanları ve ilgili gurur müdürleri katıldı. – HAKKARİ

Share: