Van, Bitlis, Hakkari ve Muş’ta, depremde hayatını kaybedenler üzere mevlit okundu

Kültür ve Turizm Bakanlığı Evkaf Genel Müdürlüğünce, Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaşamını yitirenler amacıyla Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’deki camilerde veladet okutuldu, dua edildi.

Van’dahi Ulu Cami’dahi imamlar Abdurrahman Türün, Salih Tanrıant, İsmail Akdoğan ve Erdal Acara aracılığıyla Mevlid-i Mukaddes okundu.

Programda, depremde hayatını kaybedenler amacıyla dua edildi. Cuma namazının ardından vatandaşlara şeker ağırlama edildi.

Bitlis

Bitlis’te Evkaf Nahiye Müdürlüğünün koordinesinde cuma öncesi Celil Cami’üstelik planlı programda, Kur’an-ı Alicenap ve Mevlid-i Şerif okundu.

Din görevlilerinin ilahiler seslendirdiği programda, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler üzere dua edildi.

İl Müftüsü Mehmet Faysal Geylani, gazetecilere, Kredi Umumi Müdürlüğünün depremde hayatını kaybedenler üzere zaman bir nice camide doğum okuttuğunu söyledi.

Bu nedenle Celil Cami’de bile doğum okunduğunu tamlayan Geylani, “Haddinden Fazla üzgünüz ama bağlantı, yaşayış, beraberlik ve kardeşlik duygusu süresince ülkemiz yegâne bukağılık ve bir tane canevi oldu. Bitlis’te bilcümle camilerimizde 2 milyon 900 bin lira yardım topladık. İl Müftülüğü namına birlikte 3 tır azık ve yakacak gönderdik. Halkımızın yardımları devam ediyor. Cenabıhak halkımızdan razı olsun.” dedi.

Hakkari ve Muş

Hakkari’deki Celil Cami’dahi de mevlit okundu, depremde yaşamını yitirenler amacıyla dua edildi.

Daha sonradan cuma namazı namazını kılan vatandaşlara cami çıkışında değişmez dağıtıldı.

Muş’ta birlikte tarihi Hacı Haysiyet Camisi’nde cuma namazı namazından ilk veladet programı düzenlendi.

Kur’an-ı Bonkör ve tevellüt okunmasının peşi sıra dua edildi, vatandaşlara ikramlarda bulunuldu.

Share: