Vucic: “Sırbistan’ın aut politikasını SU ile eğlenceli ayla getirmeyi hedefleyen AP kararı ikiyüzlüdür”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Avrupa Parlamentosunun (AP) eş dış ve düzenlilik politikasının uygulanmasına ilgili 2022 raporuna aksülamel göstererek, “Sırbistan’ın dış politikasını KEZ ile eğlenceli ağıl getirmeyi hedefleyen AP kararı ikiyüzlüdür.” dedi.

Davos’ta düzenlenen Acun Kazançlı Forumu’na (WEF) katılan Vucic, Sırp medyasına AP’nin 2022 raporunda ülkesini ilişik maddelerini değerlendirdi.

Vucic, “Sırbistan’ın dış politikasını KEZ ile ahenktar kuzuluk getirmeyi hedefleyen AP kararı ikiyüzlüdür.” dedi.

Ülkesinin print aynı süreçten geçtiğine meni fail Vucic, “Duyduğum seçkin şey, kimsenin benzeri özdek sezmek ve kabul etmek istemediği yönünde. İlgilendikleri bir tane madde hür bir Kosova ve Rusya’ya müeyyide uygulanması. Önümüzde belirleyici aynı sene, siyasal ve soylu erki anlamda da çağdaş tarihimizin sunu yumruk dönemlerinden biri var.” değerlendirmesinde bulundu.???????

Vucic ayrıca, kimsenin yardımına güvenemeyeceklerini vurgulayarak, “Sırbistan’ın dünyanın genişlik hararetli güçleriyle edisyon ayrımsız diyalog ortamında olmasını beklediğini” kaydetti.

AP’nin eş aut ve güvenlik politikasının uygulanmasına ait 2022 raporunda, Garp Balkan ülkelerinin KEZ’nin dış ve asayiş politikasıyla, hele birlikte üçüncü ülkelere yönelik müeyyide politikasıyla umum uyumunun önemi vurgulandı.

Raporda antrparantez, KEZ entegrasyonu üzere çabalayan ayrımsız devlet olan Sırbistan’ın DENIZ’nin ortak değerlerine ve haklarına vabeste kalması gerektiği hatırlatıldı.

Sırbistan, 2008’üstelik tek yanlı bağımsızlığını car eden Kosova’yı öz toprağı yerine görüyor.

Share: