Yavuz: “Gücümüze güneşle ağır katıyoruz”

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinin Belediye Reisi Mehmet Gürbüz, bariz alım satım çatısına kurdukları ruz enerjisi santralinin 1 yılda 900 bin kilovat saat ruh ürettiğini söyledi. 1516 sıra paneliyle üretim özne santralle birlikte ruh sarfiyatını harcama kalemi olmaktan çıkardıklarını tamlayan Başkan Gürbüz, “Gücümüze güneşle ağır katıyoruz” dedi.

Elbistan Belediyesi’nin, açık iş alanının çatısı üzere hazırladığı tarih enerjisi santrali (GES) projesi, geçtiğimiz sene ilk teşrin kocaoğlan itibariyle güneşten ışınları cümbüş enerjisine dönüştürüyor. 7 bin 600 metrekarelik çatıya yerleştirilen 1516 zaman paneli, adeta ağızsız tıpkı üretimlik kadar fiilen belediyenin elektrik enerjisini karşılıyor.

Elbistan Şehremini Mehmet Gürbüz, kendine yeten belediyecilik anlayışı ile hayata geçirdikleri projenin 1 yıldaki üretim rakamlarına ait değerlendirmelerde bulundu.

Yenilenebilir erke ile hem belediyenin cümbüş ihtiyacını karşıladıklarını hem dahi bölgede bozulmamış enerjiyi isteklendirme ettiklerini dile getiren Komutan Yavuz, “Bu şehrin, saf enerjiye önderlik eden ve uyanıklık belirleyen ayrımsız belediyesi var” dedi.

500 KWe kurulu güçteki ruz enerjisi santralinde hedeflenen üretim rakamlarının da üzerinde bire bir aşama kaydedildiğini vurgulayan Şehremini Mehmet Gürbüz, “900 bin kilovat saatlik bir üretim rakamına ulaştık” şeklinde konuştu.

‘Neşelilik sarfiyatını harcama kalemi olmaktan çıkardık’ diyen Başkan Yavuz, şöyle bitmeme etti:

“GES projemizin bildirme eke sacayağından birisi, öz kendimize yeterlilikte maksimuma yankılanmak. Belediye adına birimlerimizin neşelilik ihtiyacını durdurmak istedik. GES projesiyle dahi bunu katbekat olağandan gerçekleştirdik. Artık neşelilik faturası gibi ayrımsız giderle uğraşmıyoruz. Faaliyet gideri üzere ayrılması müstelzim kaynağı birlikte ayrımlı yatırımlar üzere kullanıyoruz. İkinci ve geleceğimiz açısından henüz makro olan ise daha yaşanabilir tıpkı site olma gayretimiz. Elbistan’ı; dirim kalitesi efdal, havası ve doğası temiz bir şehir namına ati nesillerimize miras artırmak istiyoruz. Üzerinde hassasiyetle durduğumuz bu konuda birlikte gün enerjisini açacak kendisine akseptans ediyoruz.”

Elbistan’ın güneş banyosu oranı bakımından Türkiye’da geçmiş 3’te bulunduğunu anımsatan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, “Güneş Banyosu oranına bakıldığında Elbistan’ın konumu itibariyle çokça çekimli benzeri yerde. Bu da özel yatırımcıların rüzgar enerjisi projelerini bir bir hayata geçirmelerini sağlıyor. Elbistan’ın, Türkiye’yi aydınlatacak gücü olduğunun bilincinde kendisine bu projeleri destekliyoruz. Bittabi kim tembel durumdaki arazilerin bu alanda değerlendirilmesi noktasında kentimizin Yenilenebilir Erke Hakikat Alanlarına (YEKA) dahil edilmesi ile ilişkin de bakanlıklarımızla görüşmelerde bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Başkan Gürbüz, “GES projemiz, 25 sene boyunca hem çevresel hem bile ekonomik kâr sağlayacak. 3 yılda kendisini amorti etmesini beklediğimiz GES projemizde yılda 1 milyon teklik kabil tıpkısı bütçeyi artırım etmiş olacağız” dedi. – KAHRAMANMARAŞ

Share: