Yer Sarsıntısı bölgesi üzere ‘asbest’ ve ‘akciğer hastalığı’ uyarısı

Deprem bölgesi için ‘taş pamuğu’ ve ‘akciğer hastalığı’ uyarısı

Uluslararası Katılımlı Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi Antalya’da başladı

Kongre Ilmî Yarkurul Başkanı Prof. Dr. Mehmet Söz:

“Rastgele binada asbest varmış üzere muamele etmek gerekir”

“Sadece binanın yıkılmasında değil, hafriyat transfer süreçlerinde de bu önlemlerin alınması gerekir”

ANTALYA – Antalya’birlikte planlı Uluslararası Katılımlı Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi çerçevesinde açıklamalarda kâin Kurultay Bilimsel Yarkurul Başkanı Prof. Dr. Mehmet Söz, depremde yıkılan binalardaki asbeste alın uyararak, “Binaların belli başlı alanlarında asbest olma ihtimali faziletkâr. Seçkin binada kaya lifi varmış kabilinden hareket etmek gerekir. Bu şahıslar şahsi koruyucu önlemler alarak, türap maskesi kullanmalıdır. Yemeden Içmeden binanın yıkılmasında değil, kazı taşıma süreçlerinde üstelik bu önlemlerin alınması gerekir. Türap hastalıklarının şişman tıpkı bölümünde rahatsızlıklar haddinden fazla sonraları ortaya çıkıyor” dedi.

Akciğer Sağlığı ve Ağır Hizmet Derneği aracılığıyla gerçekleştirilen Arsıulusal Katılımlı Millî Akciğer Sağlığı Kongresi 2023, Antalya’nın turizm bölgesi Belek’te tıpkısı otelde devam ediyor. Kurultay çerçevesinde alanında ehlivukuf isimlerin katılımı ile basın toplantısı düzenlendi. Toplantının açım konuşmasını yapan UASK 2023 Kurultay Başkanı Prof. Dr. Nuri Cirim, “6 Şubat 2023 tarihinde iki iri depremle sarsıldık. Parçalanmamış mutluluk yerine muammer olduğumuz bu şişman felaketin yaralarını sarmaya çalıştığımız bugünlerde kalbimiz buruk olsa dahi ülkemizdeki ayrıntı ve bilimi geliştirmek adına bire bir araya geldik. Kurultay bilimsel programımızda kongre konularımızı belirlerken, sahada müteharrik uzmanlarımızın, asistanlarımızın poliklinikte, klinikte hastalarını yönetirken ihtiyaç duyacağı konuları anne aldık. Avrupa ve ABD’dahi hands-on başlığı altında yapılan, katılımcıların cihazları kullanabildiği, soy pratiğe müteveccih kurslar, asistan ve bilirkişi odaları ile konunun uzmanından uygun öğrenebileceğiniz tıpkı izlence hazırladık. Amacımız, hekim arkadaşlarımızın mesleksel gelişimine katkıda bulunarak ülkemizdeki göğüs hastalıkları alanındaki keyif hizmeti kalitesini arttırmaktır. Kongremizin esas salonlarını ücretsiz yerine online hizmete açarak, deprem dahil seçme sebeple gelemeyen patika arkadaşlarımızın bu günlük bilgileri izlem etmesi üzere imkan sunmaya çalıştık” dedi.

Kongreye bin 500 murahhas olduğu bilgisini veren Tutar, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bunlardan 186 kişiye derneğimiz kendisine burs verdik. Toplamda 216 yavuklu beyanat ve 273 poster bildirisi sunulacaktır. Kongremizin ilk gününde 11 skor ağırşak eşzamanlı adına yapıldı. Bugünden itibaren 3 çevrim süresince 4 salonda akıbet yıllarda yapılan çalışmaları, serencam yayınlanan rehberleri, rehberlerin alanımıza katkılarını tartışacağımız 44 oturum olacak. Bu oturumlara değişik ülkelerden toplamda 13 ecnebi hatip, 262 domestik dil cambazı bilimsel ulama sağlayacak. Ayrıca asistanlarımız kendileri için özel kendisine hazırladığımız üç ayrı asistan odasında konularında deneyimli hocalardan yetişek alabilecekler. 5 nüsha atölye çalışması ile değişik konuları simülasyonlar ve pratik icraat ile pekiştirmiş olacağız.”

“Yaşadığımız bu felaketi hep alay malay yer gücük sürede atlatmayı dilek ediyoruz”

ASYOD Başkanı Ahmet Sakıncasız Erbaycu ise, “Yaklaşık 3 bin üyemiz ile hem tıbbi bakım hem da etkinlikler yapıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında derneğimizin 8. kongresini gerçekleştirmenin bahtiyarlık ve heyecanını yaşıyoruz. Diğer yandan tafsilatlı aynı pandemi döneminin ardından ülkemizi sarsan çokça nazik aynı depremin acısını hissediyoruz. Yaşadığımız bu felaketi hep alay malay en gücük sürede atlatmayı talep ediyoruz. Binlerce hekimimiz bölgede görev yapmaya bitmeme ediyorlar. Kongre programına zelzele sonrası dönemde karşılaşacağımız akciğer problemlerini konuşacağımız bir oturumu de ekledik. Seçkin sene olduğu kabil bu sene da kongre içinde akciğer sağlığı ve akciğer hastalıkları ile ait günlük bilgileri, gelişen keyif teknolojisini ve yeni tedavileri konuşuyor olacağız” ifadelerini kullandı.

30 namzet bildiri ve 12 poster celse koyulmak üzere 105 celse yapılacak

Konuşmasına depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek başlayan Kurultay Ilmî Encümen Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kortej, kongrenin 11 kurs, 9 konferans, 19 siyasal, 5 vakıa konseyi, 5 yemeni masa, 5 işlik çalışmaları, 5 araştırma görevlisi odaları, 30 aday ihbariye ve 12 poster oturumlar atılmak üzere 105 oturumdan oluştuğunu sözlerine ekledi. Küçümseme, “Kongre komitesi adına oturumlarımızın konularını seçerken, sahada görev özne hekimlerimizin günlük hayatta karşılaştıkları sorunların çözümü odaklı olması için alelhusus ilgi ettik. Tanısında, tedavisinde zorlanılan hastalıkları evet birlikte yeni ümranlı olan teşhis, tedavi yöntemlerinin rehberler ve balaban icraat üzere günce bilimsel verilerle değerlendirilmesine hız ettik” dedi.

Kongrede ele alınacak konular

Söz, kongrede ele alınacak konuları ise şu şekilde açıkladı:

“KOAH tanılama tedavisinde 2023 değişiklikleri, verem tanılama tedavisindeki sonuç değişiklikler, astım, özellikle el astım hastalarında kullanılmamış gelişen ilaçların üstelik saha aldığı tedavi yönetimi, akciğer kanserinde bakir gelişen moleküler tanılama yöntemleri ve tedavisi, yoğun pnömoni (zatürre), muaflığı baskılanmış kişilerde pnömoni, hastanede gelişen pnömoni gibi klinisyenleri zorlayan olaylar konuşulacak. Akciğer kanseri cerrahisinde kesinleşmemiş konular alanında ehlivukuf hocalar vasıtasıyla konuşulacak. Tekrar 2022’bile yenilenen pulmoner hipertansiyon (akciğer tansiyonu) tanı otama rehberi ele alınacak. 2022’bile yenilenen kanıt ışığında interstisyel akciğer hastalıkları konuşulacak. Esasen berenarı koskocaman olan ama toplumda farkındalığı, duyarlılığı birkaç olan sürücülerde dalgı apnesi hastalığı münazara edilecek. Klinik olgu konseylerinde alanında deneyimli hocaların tartışmacı olduğu oturumda mehabetli hastalıkların vakıa sunumları etkileşimli ele alınacak. Deprem sonrası yaşamın ve binaların yıkımı, türap salınımı ve molozlara tutkun kirliliğin etkileri kongremizde üstünde durulacak oylumlu konular arasındadır. Günümüzdeki begayet teknolojik ilerlemenin akciğer hastalıklarına bakan yönünün değerlendirildiği bileşimli zeka, sağlıkta sayısal transformasyon, giyilebilir teknolojilerin akciğer uygulamaları ve doku mühendisliğinin akciğer hastalıklarında hangi alanlarda vadi bulacağı iki oturumda konuşulacak.”

“Rastgele binada asbest varmış kabilinden hareket etmek gerekir”

Taş Pamuğu üzerine bile uyarıcı Küçümseme, “Sarsıntı bölgesinde binaların yıkımı sırasında meydana mevrut toz içerisinde küfler ve mantarların etkileri var. Binaların mukannen alanlarında kaya lifi olma oranı yüksek. 2010 yılında ülkemizde kullanımı ve üretimi yasaklandı. Amma damıtma edersiniz ki binaların büyük bire bir kısmı sakat binalardır. Asbest binalarda nerelerde bulunur bunu farz etmek önemlidir. Değme binada kaya lifi varmış gibi girişmek gerekir. Bu kişiler şahsi apotr önlemleri alarak, türap maskesi kullanmalıdır. Sadece binanın yıkılmasında değil, kazı taşıma süreçlerinde birlikte bu önlemlerin alınması gerekir. Türap hastalıklarının iri benzeri bölümünde rahatsızlıklar haddinden fazla sonradan ortaya çıkıyor. Hafriyat alanlarının haddinden fazla bereketli belirlenmesi gerekir. Esasen buradan türap solunumunun önüne geçilmesi, hafriyat alanının üzerinin toprakla kapatılması gerekir” açıklamasını yaptı.

“Bizim için tedaviden geçmiş koruma önemlidir”

Toz ve akciğer ilişkisinin belirli başlıklarda incelenmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Meze, “Tozun içeriği haddinden fazla önemlidir. Organik tozlara merbut olarak akciğerde hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu ayrımsız meslek hastalığıdır. Bu mefret aynı olgudur. Bunların tanınması ve tedavisi ile ilgili yapabileceğimiz şeyler var. Bizim üzere tedaviden evvel esirgeme önemlidir. Buna rağmen hastalık oluştu ise tedavi seçeneklerimiz var. Bunun yanı sıra bire bir üstelik anorganik tozlar var. Bugün soluyorsunuz, tafsilatlı yıllar bilahare silikozis dediğimiz türap hastalığı ortaya çıkıyor. Biz bu hastalarımızı izleme ediyoruz. Maalesef bu hastalıkların tedavisi namevcut” dedi.

“Hareket mukavemetli çok enfeksiyon hastalığının oluşması amacıyla haddinden fazla elverişli şartları oluşturmaktadır”

Hareket sonrasında oluşan şartların enfeksiyon hastalıklarının yayılmasına uygun bir ortam oluşturduğu uyarısında kâin ASYOD Umumi Heyet Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Meslektaşlarımız geceli gündüzlü demeden bölgede çalışmaya devam ediyor. Onları minnetle anıyorum. Hareket dediğimiz ant temas şeyimizi kaybediyoruz. Savaşta olsa benzeri yere sığınabiliriz, yanımızda çantamız olur. Depremde böyle olmuyor. Gecenin 4’ünde üzerinizde takkadak pijamanız var. Bu haddinden fazla üzücü tıpkı durumdur. Bu müstevi hem üst hem birlikte can kuşu sağlığı açısından biberli bire bir durumdur. Depremin hayatımızda kez açtığı mesail bitmeme ediyor. Bu acıları sarmayı başaracağız. Bu zaman takanak. imdi yapmamız gereken ödevlerimiz var. Hareket güçlü çokça enfeksiyon hastalığının oluşması üzere çok yarar şartları oluşturmaktadır. Saf içmece ve istimal suyu temininde takı; abdesthane ihtiyacının karşılanmasındaki zor; tahaffuz şartlarının kötüleşmesi; sonsuz debi halinde olma; uykusuzluk; ruhsal gerilim; tagaddi yetersizlikleri ve depremde oluşan yaralanmalar enfeksiyonların oluşumunu kolaylaştırır. Bildirme sıklıkla azık ve suyla bulaşıcı emraz, teneffüs vasıtasıyla geçici emraz ve dokunaklı yeri enfeksiyonları görülür” dedi.

“Kaynatılıp soğutulmuş akarsu içilmesini öneriyoruz”

Sarsıntı bölgesinde mevcut vatandaşları enfeksiyonlara alın uyaran Özlü, “Deri ve konteyner alanlarında canlı adına tıpkı arada bulunma, solunum eliyle bulaşıcı grip, sevimsiz algınlığı, Covid-19 ve diğer solunum yolu viral enfeksiyonlarının yayılmasına hastalık cins. Alelhusus hasta olan, öksürük, hapşırık, kötü, derbent ağrısı, koku alma organı akıntısı üzere semptomları olan kişilerin kalabalıktan olabildiğince kendini izole etmesini, başkalarının birlikte mümkünse peçe kullanmasını ya üstelik öksürür/hapşırır iken dudak ve burnunu kapatmasını, canlı sınırlanmış ortamların tınlamalı aralarla havalandırılmasını öneriyoruz. Olabildiğince içtimai mesafemizi arkalamak ve el hijyeni dahi solunumsal enfeksiyonlardan sakınmak için önemlidir. Elleri tuvalet öncesi ve sonrası; yemek öncesi ve sonrası; azık istihzar öncesi; görünür kirlilik oluştuğunda; etki/enfekte olduğu memul pırtı veya yüzeylerle irtibat sonrası su ve sabunla yıkamak, bu olamıyorsa etanol bazlı dezenfektanlar/kolonya ile ahzetmek gerekir. Su kaynaklı enfeksiyonların önlenmesinde sınırlanmış, şişelenmiş içme suyu kullanılması yahut bu tür değilse kaynatılıp soğutulmuş akarsu içilmesini öneriyoruz. Depremde yaralanan yurttaşlarımızın yaralarını pekâlâ tıpkısı sağlık merkezine anbean tıbbi bakımını ve tetanos aşılarını yaptırmalarını öneriyoruz. Önemsenmeyen yaralar enfekte olup kırıcı sorunlara kere açabilir. Tam dimdik, saf azık temini ile ehliyetli/bol sıvı alımı ve tam gaflet uykusu uyunması dahi üzeri direncimizin korunması yoluyla enfeksiyonlardan korunmada çok önemlidir” açıklamasına yer verdi.

Zelzele bölgesine türap uyarısı

ASYOD Denetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Muhammed Güvenli Akkoyunlu ise konuşmasında şu sözlere saha verdi:

“Deprem; akut yıkıcı ve yaralayıcı etkilerinin ötesinde hem hareket sırasında oluşan yıkımın hem arama istirdat hem bile çöküntü tahammül faaliyetleri sırasında ortaya saçılan katabolizma tozları insan sağlığı ve alelhusus akciğer sağlığı açısında birçok sorunun asıl kaynağını dokuma etmektedir. Bu tozlar içinde binaların ilişkin alanlarında mütezayit örgensel etkenlerden, işletme evet da keyif kuruluşları kabil yıkıntılarda ortaya çıkan uzvi, kimyevi atıklara büyüklüğünde, arazi tozunun kendisi olan silikaya büyüklüğünde ve çarkıt binaların izolasyonlarında kullanılan asbeste kadar bir nice toz açığa çıkmaktadır. Bu tozlar çokça türlü ve berenarı etkilere ehil tozlar. Bu tozların erken dönemde ense solunum yollarının kolay irritasyonundan enfeksiyonlarına, KOAH, astım, bronşit üzere hatalıkların alevlenmesine kadar bir nice etkileri olmaktadır. Mutedil dönemde matbuat yoluyla haddinden fazla dile getirilmeyen, bir zamanlar alelhusus blucin kumlamacılarında tehlikeli afiyet sorunlarına bozukluk olması ile gündeme mevrut akut silikozis alçak ayrımsız ülkü olma potansiyeli taşımaktadır. Antrparantez eski binaların izolasyonunda geçer kaya lifi gine ayrıntılı dönemde kilolu sonuçları olma potansiyeli olan risk faktörüdür. Bütün bu riskler akıllıca koruyucu elbiseler ve peçe takılması, antrparantez yaş çalışma prensipleri ile azaltılabilir.”

“Astım hastalarının alması müstelzim düzenle ilaçları var”

ASYOD Umumi Heyet Üyesi Prof. Dr. Akış Kaya ise akciğerlerde biriken tozun tedavisinin olup olmadığına müteveccih soruya şu cevabı verdi:

“Depremde kaybettiğimiz doktorlarımız ve öğrencilerimiz var. Depremin olduğu zaman bakımından hem derneğimiz yerine hem bile hekim olarak arkadaşlarımıza ulaşmaya çalıştık. Hem maharet hem üstelik organizasyonlara destek verdik. Astım hastalarının alması müstelzim düzenli ilaçları var. Bu ilaçların başta temininde mesail oldu ama bilahare bakanlığın acul çalışması ile ilaçlar sağlandı. Bu grubun ilaçlarını ahenktar kullanması gerekir.”

“Huzur travmatik stres bozukluğu adı altında balaban ayrımsız sökel grubu oluştuğuna inanıyorum”

UASK 2023 Kurultay Basın İlişkileri Sorumlusu Doç. Dr. Bahir Yenibertiz ise, “Depremde hayatını kaybetmiş vatandaşlarımızın yakınları üstelik o depremi işlek bir nice herif bile bu olaylardan strese ilişkin teessürat yaşadılar. Post travmatik stres bozukluğu adı altında şişman tıpkı hasta grubu oluştuğuna inanıyorum. Ruh Bilimsel desteklerin da sağlanması ile bu enfeksiyonlara ulama sağlayacağımıza inanıyorum. Umarım ayrımsız daha hakeza olaylar yaşanmaz” dedi.

Share: