Yıldırıcı baskını sonrası 31 yıl evvel boşaltılan köye dönüşler başladı

Tarlabaşı köyü sakinleri, 1991 yılında yıldırı örgütü PKK’nın sıkıntı ve saldırıları zımnında fırlamak zorunda kaldıkları köylerine 31 yıl sonraları vurdumduymaz dönmeye başladı. Balkı Dağı eteğinde yer düz köye dönen köylüler, yıkılan evlerin adına eskimemiş evler yaptı. Iğdır İl Özel idaresi tarafından köylülere yerleşim ve ikametgah numaraları verildi.

MUHTAR KONUŞTU

Köy boşalmadan önce köyün 5 sene muhtarlığını yapan Sayit Işık, kaymakamlıkta olan ve o gün kendisinden alınan mührün geri verilmesini istediğini belirtti. Intihap kaybetmediğini, terörden çevre köyün boşaldığını, bundan dolayı da mührün kişi hakkı olduğunu söyledi.

MUHTAR MÜHÜRÜ GERİ İSTİYOR

Işık, “Ego köyde beş yıl muhtarlık yaptım. Ego bile şu dakika köyde aile yaptım. Bugüne büyüklüğünde kaymakamlığa gidip mührü istiyordum, köyde kimse yoktu. Deminden birlikte köyde 4 lime eş yaptık; ikametgahımızı aldık. Hususi İdare geldi, dalga verdi, numaramız da tamamdır. Tığ, mührümüzü sayın ilçebay beyden bekliyoruz. Ego ilçebay beye, ‘Ya bizi seçime götürün evet da bizim mührü hoşgörüsüz verin; ikisinden biridir’ dedim. Tığ orada ikametgahımızı almışız, orada ikame ediyoruz” şeklinde konuştu.

Share: