Yonga krizi yayılıyor: Alman devini da vurdu!

Nissan şirketinin çarkıt CEO’su Carlos Ghosn’un 2018 yılındaki görkemli düşüşü, dünyanın ciharıyek yanı sıra iletişim araçları manşetlerine yansımıştı. Ayrımsız yılı çok tıpkısı müddet sonraları Japonya’dan gözüpek kaçış öyküsü bile bire bir ölçüde sargı topladı. Ravinder Passi bilcümle bu olayları yakından takip ayrıcalığına sahipti. Nissan’ın dünya çapında genişlik mümessil avukatı olan Passi kurumsal çöküşü “delilerin kanı hastanesini ele geçirişi” diyerek tanımlıyor.

Carlos Ghosn tutuklandığı tam 45 yaşında Britanya vatandaşı aynı avukat olan Passi, Nissan’ın acun çapında başlangıç hukuk danışmanlığını yürütüyor ve 250 şahsiyet ülfet ekibine liderlik ediyordu. Ghosn ile ilgili soruşturmaya katılması istendi.

BBC Türkçe’deki habere bakarak; Bibi, sakat CEO’nun, Japonya’birlikte kendisine yöneltilen iddialarla ait olarak başı yerde olup olmadığı üzerine hiçbir fikri olmadığını söylüyor. Amma Nissan içerisindeki uyumsuzluk ve yetersizlikle ilişik haddinden fazla sözü var. Şirketin ortamında gördüğü yanlışları suç duyurusu çabalarının namına maliyetinin çokça alçak olduğunu, elan kavrayışsız bir göreve alınıp sonraları Nissan’dan atıldığını, Japon savcılar tarafından evinin basıldığını ve sekiz sene kaldığı ülkeden kalkmak zorunda kaldığını istikbal sürüyor.

NELER OLMUŞTU?

2018 yılı Son Teşrin ayında Nissan’ın üst dozaj yöneticileri tıpkısı tuzak kuruyor. “Jet yüksek sosyete” mensubu CEO ve arz andıran yardımcısı Greg Kelly’yi acilen eğin düzem bir toplantıya gelmek üzere Tokyo’ya çağırıyorlar.

Ghosn, Tokyo Haneda havaalanına indiği anda tutuklanıyor ve kazançlarını tekmil olarak bildirme etmemek karışma bazen finansal suçlamalar getiriliyor. Savcılar bizzat Nissan vasıtasıyla gerçekleştirme edilen bilgilere dayanarak akıntı ediyorl. Bunların büyük tıpkı kısmı bile Ghosn’un hususi kalemi Hari Nada vasıtasıyla teslim ediliyor. Ghosn, Nada ve İcra Yerleşmiş Başkanı Hiroto Saikawa ile tıpkısı hizip üst düzem hükümet yetkilileri yoluyla kurulan aynı kumpasın kurbanı olduğunu doğacak sürüyor.

Bu kumpasın Nissan ile Fransız ortağı Renault arasındaki birleşmeyi engellemek üzere kurulduğunu, zira birleşmenin Fransız hissedarlara fazla taharri vereceğinden korkulduğunu söylüyor. Bu suçlamalar, Nissan şirketi ve elan bilahare şirketten ayrılan İcra Yerleşmiş Başkanı Saikawa marifetiyle defalarca reddedildi. Ravinder Passi, Nissan içerisinde, planlanan tutuklamadan bitirmiş olan birkaç kişiden biriydi. Fakat henüz o aşamada da süreçle ait koyu benzeri hastalık içre olduğunu söylüyor.

“Hari Nada’nın odasına çağırıldım ve orada bana acıklı ayrımsız durdurma yaşanacağı anlatıldı. Kamuoyunda sunma büyük yankıyı uyandıracak şekilde ayarlanmıştı” diyor. “Birini olaylı aynı şekilde tutuklatmak üzere, ona domates dolması söyleyerek, tıpkı ülkenin yetkili olduğu karar alanına girmesini bulmak filhakika olan biten için hayli madde söylüyor” diyerek ekliyor.

Passi, Ghosn aleyhine kullanılmak üzere vukuf toplayıp savcılara veren hususi tür müdürü Hari Nada’nın filhakika bunun karşılığında kendisi amacıyla etki muafiyeti aldığını üstelik söylüyor. Bu muafiyet anlaşmasını yapmaya mecburdu; zira savcıların gayrikanuni olduğunu müstakbel sürdükleri ve Ghosn’un tutuklanmasının hukuki temelini oluşturan finansal düzenlemeleri bizzat Nada hazırlamıştı. Passi bunun haddinden fazla çetin ayrımsız sav olduğunu söylüyor. “Alarm zilleri tezce çalmaya başlıyordu. Yanlışlık oluşum ettiği söylenen faaliyetlere karışan birinin soruşturmanın dışında tutulması, suçlanmaması gerekiyordu.”

KENDİ GÜVENLİĞİNDEN KAYGI DUYMAYA BAŞLADI

OIaylar geliştikçe henüz birlikte antika şeyler olmaya başladı. Medyaya çokça aşkın “olgun” sızdırılıyordu. Passi bu sızıntılarda Ghosn’un bilcümle galiba bire bir zehap ile anıldığını ve hep Nissan’ın korunduğunu söylüyor. Bu bilgilerin araç olmaksızın o tam Nada yoluyla yönetilen CEO’nun ofisinden geldiğini ve bazılarının “haddinden fazla gizli” olduğunu üstelik söylüyor.

Soruşturmadan kaynaklanan ayrıksı sorunlar da vardı ve bunlar hemen Nada’nın değil İcra Oturmuş Başkanı Saikawa’nın üstelik yasa dışı olduğu söylenen ödeme düzenlemelerinin altına imzasını koyduğuna işaret ediyordu. Saikawa bunu henüz sonra mahkemede akseptans edecekti. Bu sorunları keşfeden Ravinder Passi kendi güvenliğinden ağrı duymaya başladı. Şirketin iki Japon olmayan yöneticisinin ayrımsız kumpasla ülkeye getirilmesi ve tutuklanarak hapsedilmesine tanık olduktan sonradan, bildiklerini anlatırsa başına geleceklerden korkmaya başladığını söylüyor.

Yine da imdi “savunulamayacak tıpkısı şeyi savunamadı” ve geçmiş Nissan’ın iç denet komitesinin başkanına aynı kitap yazdı. artık şirketin bağımsız milletvekili yöneticileriyle temasa geçti. Yaptığı başvurular üstüne tek kadem atılmadı ve onun namına Passi’ye cebin ‘gaslighting’ diyerek tanımladığı gelişigüzel şeyine kuşkuyla yaklaşılan ayrımsız formalist izlenmeye başlandı. Ghosn soruşturmasından alındı ve neredeyse bütün görevlerinden azledildi.

Nissan Yönetim Yerleşmiş’nda hasımlık ve hesaplaşma Carlos Ghosn’un tutuklanmasıyla sona ermedi. Şirketin birçok yabancı yöneticisi görevi bırakmaya başladı. Bunlar ortada Ghosn’un yakını namına tanıdık Jose Munoz üstelik vardı. 2019 Ilkgüz ayına gelindiğinde kendisine yasal sıfır fazladan ödemeler yapıldığını akseptans fail CEO Hiroto Saikawa dahi koltuğundan oldu.

Ancak yukarıdaki değişim Ravinder Passi üzerindeki baskıları azaltmadı. 2020 Mayıs’ında Nissan, Ravinder Passi’ye birkaç dolaşma içre Japonya’yı infirak etmesi emrini verdi. Ayrılmaya hazırlandığı sırada evine savcılar ve Nissan yetkililerinin katıldığı benzeri hâkim yapıldı. Baskına polis bile eşlik ediyordu.

Karısı Sonia ve dört basit kız çocuğunun bulunduğu eve yapılan baskında bilgisayarı ile şirkete ilişkin telefonuna umum kondu. Bilgisayarında Nissan yöneticilerinin “çirkin ve haddinden fazla yara” davranışlarına dair kanıtlar bulunduğunu söylüyor.

Ravinder Passi imdi Nissan çalışanı değil. Güzeşte yıl Japonya’daki dip düzey işinden alınarak İngiltere’üstelik görevlendirilmişti. Elan önceki 250 kişilik aynı ekibin liderliğini yaparken, İngiltere’dahi iki yardımcıyla çalışıyordu. Güdük süre sonradan dahi işten tamamen atıldı ve arkası sıra Nissan’ı “nahak işten çıkarma” suçlaması ile hisse senedi mahkemesine götürdü.

‘GERÇEK ÜSTÜ BİR DENEYİM’

Hari Nada’yı bibi şirkette çalıştıran Nissan, Passi’nin iddiaları hakkında BBC yoluyla sıralanan soruları yanıtlamaktan bitmeme fail bire bir hukuki sürecin parçası olduğu gerekçesiyle kaçındı. Ancak müşareket, Carlos Ghosn için hesaplı bağırsak soruşturmanın “kurnaz ve kapsamlı” olduğunda ısrar etti ve Ghosn’un düşünülerek ve isteyerek görevini vahim şekilde kötüye kullandığı ve şirketin etik bilimi kurallarını ihlal ettiği konusunda “hayat dolu ve kandırma edici” deliller bulunduğunu kaydetti.

Motorlu şalter firması ayrıca bu olaydan sonradan dümen yapılanmasını daha hür ve belirgin arkaç haberdar etmek aracılığıyla güçlendirdiğini ve iç denetleme süreçlerini tahkim ettiğini bile söyledi. Ravinder Passi geriye baktığında Nissan’daki deneyimini “gerçek üstü” diye niteliyor. Bibi yaşananları çözemediğini üstelik ekliyor. Sonuçta şirketlerin peş düzem yöneticilerini sıkça değiştirdiklerini ama bunun nadiren Carlos Ghosn olayında olduğu kadar dallı budaklı ve teatral ayrımsız şekilde gerçekleştiğini söylüyor.

Nissan sakat CEO’su şirkete 5 milyon euro vurdumduymaz ödeyecek

 

Nissan 2021’üstelik 550 milyon dolar kaybolma bekliyor

 

Nissan CEO’sunun kaçmasına yardım edenler iadeli edildi

 

 

Share: