345 yıllık geçmişe topluluk Osmanlı eseri: ‘Acemli Camii’ 100 yıldır hafız yetiştiriyor

345 almanak geçmişe erbap Osmanlı eseri: ‘Acemli Camii’ 100 yıldır koruyan yetiştiriyor

Kahramanmaraş’ta Osmanlı İmparatorluğu’nun serencam ahit eserlerinden 345 almanak geçmişe topluluk Acemli Cami, hem tarihi dokusu ile hem birlikte 100 yılı fazla süredir saklayan yetiştirerek geleceğe ışık tutuyor.

KAHRAMANMARAŞ Osmanlı İmparatorluğu’nun son dolaşma eserlerinden 345 almanak geçmişe erbap Kahramanmaraş’taki Acemli Camii, hem tarihi dokusu ile hem birlikte saklayan yetiştirme kursları ile geleceğe çırağ tutuyor.

Kentte Onikişubat ilçesi Şehit Duayen (Acemli) Mahallesi’nde meydan alan ve site merkezinde evvel ve yegâne Osmanlı eseri olma özelliğiyle dikkat calip Acemli Camii, 345 almanak geçmişi ile hem tarihe çırağ tutuyor hem dahi 100 yılı aşan hafız yetiştirme kursuyla geleceğe ışık tutuyor.1909 yılından 1918 yılına büyüklüğünde Osmanlı Devleti’nin padişahlığını işleyen Odalık Mehmed Reşad Eğlek (V. Mehmet) döneminde, Hacı İbrahim Duayen tarafından 1912 yılında yeniden yaptırılan tarihi camii ve medrese, manevi atmosferi ve tarihi dokusu şehrin tarihi kültürü açısından makro benzeri yere topluluk olduğu biliniyor. Otantik özelliklerini kayırma etmeyi başaran tarihi cami, tek kubbeli camiler sınıfına girerken yapının inşasında mergup sarımsı renkte kesme taş malzemeler hem yerli hem üstelik yabancı turistlerin dikkatini çekerek ziyaretçileri ağırlıyor. Caminin bahçesinde vadi düzlük abdest alınması amacıyla düzlük hizasında yapılan, dolaşma boyunca akmaya devam eden iki süfli havuzun anlamı ise bedeniyle ve ruhen arınmak anlamına geldiği biliniyor.

Küçüklüğünden bu yana Martir Duayen (Acemli) Mahallesinde tevakkuf ettiğini dile getiren Emrah Celayir, mahallesinde mevcut caminin tarihi açıdan koskocaman bire bir yere eş olduğunu tabir ederek, “Bu camimiz haddinden fazla eskiye müstenit bire bir camidir ve mahallemiz amacıyla da az çok makro. Çokça teferruatlı yollardan gelerek burayı konuşma fail insanlar var. Camimizde mevcut havuzların güzelliği değme yerde yok. İnsanların gelip görüp, keşfedilmesi müstelzim vadi burası” dedi. Acemli Cami İmamı Mualla Yara ise, “Camimiz 668 yılında İskenderbey tarafından yapılmıştır. Bu cami 1900’lü yıllarda yıkılınca Hacı İbrahim Mir yoluyla 1912 yılında yeniden yapılmıştır. Bu cami Osmanlı’nın Kahramanmaraş’ta kubbeli asar tarzında önceki eseridir. Camimizde kâin 2 havuz esas sularından beslenir ve halen günümüzde da bu format bitmeme etmektedir. Burası cami ve külliye şeklinde yapılmıştır ve medreselerde öğrencilerimiz hafızlık eğitimi görüyor” diyerek konuştu.

Tarihi dokusunun yanında ayrımsız asırdan fazla sürede binlerce saklayan yetiştirip çıkışlı veren caminin hafızlık eğitimi karşı bile hikmet veren Acı, “Öğrencilerimiz burada sabahleyin namazı ile başlayıp yatsı namazına kadar hafızlık eğitimi görüyor. Tığ burada tıpkı Müslümanın öğrenmesi müstelzim farz ibadetleri öğretiyoruz. Tıpkısı zamanda öğrencilerimiz burada hem imamet hem bile müezzinlik tecrübesi kazanıyor” diye konuştu.

Share: