Abant Milli Parkı’nda elektrikli payton dönemi başladı

Abant Milli Parkı’nda elektrikli payton dönemi başladı

Yasaklanan atlı faytonların yerini elektrikli fayton aldı

BOLU – Bolu’nun turizm bölgesi Abant Milli Parkı’nda yasaklanan süvari faytonların yerini kayran elektrikli faytonun evvel sürüşü gerçekleştirildi.

Bolu’nun bildirme mehabetli turizm bölgesi Abant Milli Parkı’nda çevredeki köylülerin uzun yıllardır işletmeciliğini yaptığı atlı faytonlar alınan kararla alay malay yasaklandı. Yasağın getirilmesiyle gelişigüzel Mudurnu Kaymakamlığı ile Milli Parklar Müdürlüğü ortada parka elektrikli fayton konulması için kavil yapıldı. Milli Parka getirilen ve ayrımsız anda 6 kişinin binebileceği elektrikli faytonun önceki sürüşü Mudurnu Kaymakamı Fatih Acar vasıtasıyla gerçekleştirildi.

“Amacımız çevreyi arkalamak”

Mudurnu Kaymakamı Fatih Çevik, “Abant Milli Parkı’nda elektrikli faytonun geçmiş sürüşünü gerçekleştirdik. Amacımız, dünyadaki iklim değişikliğinden kaynaklı çevreyi yüklenmek, pislikleri almak ve misafirlerimize elan sunturlu antlaşma geçirtmek. Mudurnu Kaymakamlığı ile Milli Parklar Müdürlüğü’yle yaptığımız sözleşme gereğinde hem elektrikli faytonu hem birlikte derrace kafe işletmesini önümüzdeki dönemden itibaren biz işleteceğiz” dedi.

“Faytonlara lokal esame verilecek”

Elektrikli faytonun özellikleriyle ilişik mütekellim Acar, “70 kilometreden 120 kilometreye büyüklüğünde gidebiliyor. İçerisine takılan bataryayla bile değişebiliyor. Kış şartlarında ve bazı rampa bölgelerde birlikte fark edebiliyor. Şuanda sevap belirlenmedi. Sunu gücük zamanda belirleyeceğiz. Bu yıl sonuna büyüklüğünde 2 elektrikli payton koyacağız. Önümüzdeki dönemle birlikte şakirt göre 6-8 nüsha elan planlayacağız. Hepsinin rengi ayrımlı olacak. Bolu, Mudurnu ve Abant’ın dernekevi isimlerini vermeye çalışacağız. Şoförle birlikte 6 kişiye kadar binebilir” ifadelerini kullandı.

Elektrikli faytonu gören vatandaşlar ise süvari faytonların daha iyi olduğunu ve çocukların atları görmeleri gerektiğini belirtti.

Share: