ABD’li tüketicilerin şişkinlik beklentisi temmuzda düşüş gösterdi

KÖLE Kalıp Bankası (Fed) New York Şubesi, Amerikalı tüketicilerin bodur ve mutedil vadeli para şişkinliği beklentilerinin temmuzda zehir bire bir düşüş gösterdiğini bildirdi.

New York Fed, orak ayı ayına ilgilendiren Tüketici Beklentileri Anketi’nin sonuçlarını yayımladı.

Kısaca 1300 hane halkının katılımıyla gerçekleştirilen anketin sonuçlarına bakarak, ati 12 kocaoğlan havi gelişmemiş vadeli medyan pahalılık beklentisi ocakta 0,6 nokta azalışla yüzde 6,2’ye geriledi.

Şubattan bu yana arz düşük seviyeye gerileyici gücük vadeli pahalılık beklentisi, haziranda yüzde 6,8 ile rekor seviyeye yükselmişti.

Gelecek 3 almanak süreci kapsayan mutedil vadeli pahalılık beklentisi da tıpkı dönemde 0,4 fakül azalarak yüzdelik 3,2’ye indi.

Nisan 2021’den bu yana genişlik bağan seviyeyi kaydeden ölçülü vadeli enflasyon beklentisi haziranda yüzdelik 3,6 seviyesinde gerçekleşmişti.

Harcamalardaki artışa ait beklenti de bu dönemde 1,5 puan azalarak yüzde 6,9’a geriledi.

Para Şişkinliği beklentilerindeki düşüşte, benzen ve azık fiyatlarına ait beklentilerde yaşanan kriz faal oldu.

Temmuz kocaoğlan enflasyonu çarşamba günü açıklanacak

ÇAKER’da geçen ay açıklanan verilere bakarak, Mütemmim Fiyat Endeksi (TÜFE) haziranda maaş yüzdelik 1,3 artarken, yıllık yüzde 9,1 ile “Son Teşrin 1981’den bu yana kaydedilen yeryüzü çabuk artışı” göstermişti.

Ülkede enflasyonun yükseliş eğilimini sürdürerek yeniden 41 yılın zirvesine çıkmasının arkası sıra KUL Tarz Bankası (Fed) orak ayı toplantısında da haziranda olduğu gibi 75 baz puanlık getiri artışına gitmişti. Böylece Fed, enflasyonu yüzdelik 2 hedefine vira etmek üzere marttan bu yana yöntem faizini toplam 225 temel puan artırmıştı.

KÖLE’dahi çarşamba haset açıklanacak orak ayı kocaoğlan enflasyonuna ilişik çevre beklentisi ise aylık yüzdelik 0,2 ve yıllık yüzdelik 8,7 artarak tıpkısı önceki aya kıyasla yavaşlama göstermesi yönünde.

FED’in atmaca tavrı artarak sürecek

 

Fed üyesinden ciddi faiz açıklaması

 

Fed’den 75 baz puanlık Ürem artışı beklentisi artıyor

 

Share: