Ağyar konuta atılım etti

Kur artışı, eller ve gurbetçiler için Türkiye’yi alımlı arkaç getirince konutta yabancılara satış rekor kırdı. Markalı hane projelerinin yüzdelik 11’i ağustos ayında yabancı yatırımcılara satıldı. REIDIN-GYODER Yıpranmamış Konut Kıymet Endeksi Ağustos sonuçları açıklandı. Araştırmaya bakarak yüzde 11’lik heybet, serencam 6 aylık averaj olan yüzdelik 9’un 2 benek üzerinde. Yabancı yatırımcıların tercihi yüzdelik 42 ile 2+1 konutlardan yana. Bu tercihi yüzde 29 ile 3+1 ve yüzde 19 ile 1+1 konutlar izledi. Akıbet şeş maaş ortalamanın yüzde 9 olduğu yabancı yatırımcılara satışlar april ayında yüzdelik 8, mayıs ayında yüzde 7, haziran ayında yüzde 10, temmuz ayında ise yüzde 9 oranında gerçekleşmişti.

Türkiye’nin 81 şehrinin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Hane Karşılık Endeksi’ne bakarak Türkiye genelinde ev mir fiyatları akıbet tıpkı ayda yüzde 0.17, son üç ayda yüzde 1.44, son altı ayda yüzde 3.48, sonuç tıpkısı yılda yüzde 9.00, son üç yılda yüzde 36.47, sonuç ilkokul yılda ise yüzde 84.82 oranında arttı. Ev kira değerleri ise son ayrımsız ayda yüzde 1.18 çoğalma gösterdi. Yıpranmamış Bölük Karşılık Endeksi, ağustos ayında aynı geçmiş ayak tabanı göre yüzdelik 0.39 oranında, sabık yılın bire bir dönemine bakarak yüzdelik 3.34, endeksin baş dönemi olan 2010 yılı eş ayına göre ise yüzdelik 82.30 artım gerçekleşti ve indeks değeri 182.3’e ulaştı. Yıpranmamış Bölük Bedel Endeksi ağustos ayında ayrımsız esbak ayak tabanı göre, İstanbul Asya Yakası’nda meydan düzlük markalı konut projelerinde yüzdelik 0.58 oranında artarken; İstanbul Avrupa’birlikte saha alan markalı bölük projelerinde ise yüzde 0.33 arttı.

Natamam konutların satışı 6 aydır düşüş eğiliminde

Ağustos ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 42’si bitmiş konut stoklarından oluşurken, yüzde 58’i ise natamam ev stoklarından oluştu. Bitmemiş konutların as oranında 4 puanlık tıpkı düşüş olurken, münteha konutların satma oranında ise 4 puanlık bire bir artma yaşandı. Nakıs konutların komutan oranındaki düşüş ve münteha konutların koca oranındaki artış mart ayından beri devam ediyor.

Yetgin: Geliri döviz olanlar amacıyla yarar

REIDIN-GYODER Bakir Ev Değer Endeksi, ağustos 2018 sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Markalı göz projelerinde gerçekleştirilen satışların yüzde 11’lik kısmının ecnebi yatırımcılara yapıldığını görüyoruz. Sonuç 6 mahiye ortalamanın 2 puan üzerine çıkan yabancı yatırımcılara satışların artmasında, kurdaki dalgalanma hareketli oldu. Düzey artışı, eller ve yurtdışındaki gurbetçiler üzere Türkiye’yi fosforlu arkaç getirdi. Geliri döviz olanlar üzere kazanım ortaya bundan sonra” dedi.

Bertrand: Fiyatlardaki düşüşle hava arttı

REIDIN CEO’su Bonkör Alain Bertrand ağustos kocaoğlan sonuçları üzerine şunları söyledi: “Kur şoku ve bölük yüreklilik ürem oranlarının sonuç yılların şahika değerlerine ulaşması, beklendiği kadar dilek azalmasını karşımıza getirdi. Sektördeki yavaşlamaya rağmen, fiyatlarda yaşanan düşüşün kebir ayrımsız fırsat oluşturacağını söyleyebiliriz.”

Share: