Avrupalı ve Türk müteahhitler Pınar’da buluştu

2017 yılında 482 milyar dolarlık büyüklüğe vasıl dünya inşaat sektörüne, 230 bilyon dolarlık aksiyon hacmiyle hükmeden Avrupalı ve Türk müteahhitleri temaşa eden Avrupa Arsıulusal Müteahhitler Birliği (EIC) 2018 yılı Güz Konferansı ve Umumi Kurulu, Pınar’birlikte gerçekleştirildi. Türkiye Müteahhitler Birliği’nin familya sahipliğinde 5 Ekim 2018 Cuma Namazı haset düzenlenen toplantıya, uluslararası inşaat sektörünün başvuru aldığı ENR (Engineering News Record) Dergisi’nin 2017 verilerine bakarak dünyada 230 milyar dolarlık iş fail Avrupa’nın en şişman 91 inşaat firmasının temsilcileri bile katıldı. Türkiye’nin yurtdışında üstlendiği üstenme işlerinin yüzde 90’ını gerçekleştiren Türkiye Müteahhitler Birliği uzuv firma temsilcileri ve yönetimi bile toplantıda hazır bulundu.
Umumi Asamble toplantısı kapsamında düzenlenen “Gelişmekte Olan Dünyada Altyapının Geliştirilmesine Yönelik Almaşık Mali Seçenekler” konulu konuşma ile katılımcılar, eş uygulamaları dinleme imkanı buldu. TMB Başbuğ Vekilleri Namuslu Boğanak ve Hüseyin Aslan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen konferansta arsıulusal gelişim ve inşaat dünyasından kebir esame lokma tatlısı yaptı: EIC Başkanı ve BESIX Umumi Müdürü Philippe Dessoy, Dünya Bankası Mümessil Mal Uzmanı Albert Amos, EBRD Sermaye Piyasaları Bölüm Başkanı Jim Turnbull,Türk Eximbank Umumi Müdürü Adnan Yıldırım, Eiffage firması Direktörü Christian Combes, Çatı Merkezi Umumi Heyet Başkanı Başar Arıoğlu, Kuveyt Türk Bank Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Albayrak ve İslam Kalkınma Bankası PPP Seksiyon Müdürü Noman Siddiqui.

YENİGÜN: “TÜRK MÜTEAHHİTLER DÜNYADA SARAKA SAHİBİ”

Türk müteahhitlerinin arsıulusal inşaat sektöründe benzeri ayraç haline geldiğini ve 10 yıldır acun ikincisi konumunda olduğunu vurgulayan TMB Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün, “1972’den bu yana Türk müteahhitlerinin yurtdışında kararlılıkla yürüttükleri mücadelenin böylecene Türkiye imdi dünya yapım sektöründe saraka sahibidir. Bu sene 66. yaşını kutlayan Birliğimiz, uluslararası işbirliklerine üyesi olduğu uluslararası kuruluşlarda canlı görevler üstlenerek bitmeme etmenin gururunu yaşamaktadır. Bugün burada saha düz Türk ve Avrupalı müteahhitlerin 2017 ENR verilerine bakarak üstlendikleri gelişim toplamı, 230 milyar dolardır.Bu tutar, 482 milyar dolara yükselen acun arsıulusal yapım pazarının yarısını baziçe etmektedir. Almaşık finansman modellerini kullanarak işbirliğimizi henüz yukarı taşıyabiliriz” dedi. Küresel ve ulusal ekonomide kırılganlığın arttığı bulunan konjonktürde, arsıulusal işbirliklerinin çok daha nazik önem taşıdığını kaydeden Yenigün, şöyle konuştu:
“Türk müteahhitleri bugüne kadar 121 ülkede 370,6 bilyon dolar mesabesinde 9 bin 400’den aşkın proje üstlenmiştir. Bu yıl ise Ilkgüz kocaoğlan sonu itibariyle yurtdışında 12.4 bilyon dolarlık yeni proje üstlendik. Yılsonunda 20 bilyon dolar seviyesini yeniden yakalayacağımıza inanıyoruz. Arsıulusal pazardan aldığımız yüzdelik 4.6 olan payın 2030’larda yüzdelik 7’lere yükselmesi ve almanak yeni hisse senedi tutarının 20 milyardan 50 milyar dolara çıkması bildirme mehabetli hedefimiz. Arsıulusal inşaat sektörünün baştan fevk yönlü ivme kazanması ise kuma projelerimizin geleceği açısından bizlere faal bire bir motivasyon sağlamaktadır.”

DESSOY: “FİNANSMAN AÇIĞINA ÇARE TEMIN ETMEK ÖNCELİKLİ GÜNDEMİMİZ”
Avrupa Arsıulusal Müteahhitler Birliği Başkanı Philippe Dessoy, dünyada şu anda sunma koca ruzname maddelerinden birinin toptan enfrastrüktür projelerindeki finansman açığına çikar yol seçmek olduğunu belirterek, “MEMLUK ve AB kabil global güçler de mahsus girişimlerle bu konuda değişik stratejiler geliştirmeye çalışıyor. EIC adına bu çerçevede planlı konuşma ile farklı finansman araçlarının devreye sokulması konusunu parçalanmamış boyutlarıyla değerlendiriyoruz. İnşaat sektörü, Acun Bankası, İslam Kalkınma Bankası, Türk Eximbank gibi kuruluşlar ile özel ve kamu bankaları temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz bu çalışmalarla analizör üreteceğimize inanıyoruz” diyerek konuştu.
Avrupalı müteahhitler toplantının ardından Efes, Meryem Temel ve Şirince Köyü’cavlak müzakere edecekler.

Share: