Bakir düzenlemelerle BES rekora koşacak

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, Ferdî Emeklilik Sistemi’nin (BES) yapılan eskimemiş düzenlemelerle alay malay tasarrufun merkezi haline geldiğini belirterek, “BES ve Otomatik Iştirak Sistemi’ndeki (OKS) hep delege sayısının 17 milyona, toplanmış görüntü büyüklüğünün ise 500 milyar TL’ye ulaşmasını hedefliyoruz.” ifadesini kullandı.

Benli, yaptığı yazılmış açıklamada, TBMM’dahi kabul edilen Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi’ne yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Bireysel Emeklilik Artırım ve Envestisman Sistemi Kanunu’ndaki değişikliklerin Meclis’te kabul edilmesiyle sistemde mevcut ve sisteme yeni katılma hakkı elde fail vatandaşlara verilen eke fırsatlara değinen Benli, BES’in bütünsel yapıya kavuşarak “tasarrufun merkezi” haline geldiğini vurguladı.

Benli, şunları kaydetti:

“Yüzdelik 25 cesamet katkısının yüzde 30’a çıkarılmasının yanı sıra yeni düzenlemeyle hayatımıza giren; bir tane seferde dolgun katkı paylarına ödenecek heybet katkısının yıllara sari verilmesi, OKS’dahi 45 yaş sınırının kaldırılarak irade edenlere sisteme giriş imkanı tanınması, kısmi çekiş ve temlik imkanı bire bir bilcümle kendisine düşünüldüğünde sektörümüze ağırbaşlı katacak gelişmeler. Bu doğrultuda, eskimemiş delege sayısının artmasını, yüzde 30’a yükselen ihtişam katkısından nüfuz etmek amacıyla ulama payı ödemelerinin yükselmesini bekliyoruz. 2021’in mayıs ayında uygulanmaya başlanan 18 gözyaşı şeş BES’e olan ilginin sonucunda yıl süresince 18 gözyaşı şeş katılımcı sayımızın üstelik 1 milyona ulaşmasını bekliyoruz. Sonunda BES’teki toplanmış elçi sayısının 17 milyonu aşmasını, toplanmış görüntü büyüklüğünün birlikte 500 milyar TL’ye ulaşmasını öngörüyoruz.”

“Böylesine hareketli bindi apayrı hiçbir ülkede yok”

Atilla Benli, kanundaki genişlik eke değişikliğin celal katkısının yüzdelik 30’a yükseltilmesi olduğunu vurguladı.

“Oran katkısının umum katılımcılarımız üzere yüzde 30’a çıkarılması, sistemimize olan güvenin ve tasarrufların artırılmasına verilen önemin işaretidir” ifadesini kullanan Benli, bu gelişmenin, tüketimden tasarrufa geçişin ve sistemdeki tasarrufları ağır oranda artırmanın ayrımsız adımı olacağını kaydetti.

Benli, 2022 yılında asgari ücretin brüt 5 bin 4 liraya yükselmesi ve oran katkısının yüzdelik 30’a çıkarılmasıyla cesamet katkısı kayırıcı limitinin 18 bin 14 liraya ulaşacağını, kendi kendine katılım sisteminde birlikte sözleşmesi olan katılımcıların toplamda 36 bin TL oran katkısından faydalanabileceğini aktararak, “BES’e devletin böylesine zihayat desteği dünyanın başka hiçbir ülkesinde bulunmayan. Bu desteğin artırım bilincine çokça kebir etkisi olacağına inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

BES’te yıpranmamış dönemde değişik eke yeniliklerden birinin bile 45 gözyaşı eğin çalışanlara OKS’ye girme hakkının tanınması olduğuna belen fail Benli, “45 gözyaşı üstünde çalışanlardan OKS’ye girebilme yönünde çokça talep aldık. Bu talebin karşılanması sistemin gelişmesi kapsamında çokça değerli. Sektörümüzü büyültmek ve Türkiye ekonomisine katkımızı bırakmak istiyoruz. Yıpranmamış düzenlemelerle verilen parçalanmamış imkanlar bu açıdan çokça oylumlu.” ifadelerini kullandı.

BES, maltalık boyu yanınızda olacak tıpkı “kumbaraya” dönüşüyor

TSB Başkanı Benli, yaşam standardının tekaütlük döneminde korunabilmesi üzere sistemde kalmanın haddinden fazla oylumlu olduğunu vurgulayarak, yeni dönemde bu yönden arz balaban yeniliğin ise katılımcılara bölümsel çekiş hakkının tanınması olduğunu bildirdi.

Katılımcıların basamak alımı, evlilik ve eğitim bilimi üzere durumlarda oluşacak ihtiyaçlarını bloke etmek üzere BES’teki bilcümle birikimlerini almaları namına “kısmi çekiş hakkı” ile bire bir adalet kaybına uğramadan artırım edebileceklerine dikkati çekici Benli, eskimemiş aranjman ile sistemin hayat boyu makbul avantajlı tıpkı birikim kumbarasına dönüşerek daha fazla demet göreceğini belirtti.

Bu yeni hakkın; sisteme olan ilişki ve taleple beraber sistemde kalıcılığı birlikte yüce ölçüde artıracağının öngörüldüğünü nâkil Benli, katılımcıların BES’teki tasarruflarının selis sürmesini sağlayacak bir özge koca düzenlemenin da BES birikimlerinin temlik edilebilmesi olacağını kaydetti. Benli, bu düzenlemenin amacının, katılımcılara BES birikimlerini temlik ederek uygun koşullarda krediye ulaşım imkanı tanınması olduğunu kaydetti.

6 soruda BES’te kullanılmamış azamet katkısı!

 

BES bakir reformlarla henüz avantajlı ve esnek arkaç geliyor

 

Share: