AvivaSA, hayatta başarabileceklerimizin “Yaşı Bulunmayan” diyor

Sabancı Ana Ortaklık ve 300 yıllık dünya sigorta devi Aviva iştiraki olan AvivaSA, 2019 yılında Türkiye’nin yaşlanmaya hazırlığına kılavuzluk etmek ve toplumun yaşlılık algısının pozitife dönüşmesine katkıda mevcut olmak hedefiyle başlattığı “Seçkin Yaşta” kurumsal sosyal tartı projesinin kullanılmamış adımı “Yaşı Bulunmayan” farkındalık kampanyasını bugün düzenlediği bir toplantıyla tanıttı.

Nilay Yaşıt moderatörlüğünde, AvivaSA Genel Müdürü Fırat Kuruca ve AvivaSA Pazarlama ve Inkılap Umum Müdür Yardımcısı Yeşim Taşlıoğlu’nun familya sahipliğinde gerçekleşen toplantıda, toplumda zorlu çoğumuzun yaş ayrımcılığına maruz kaldığını evet dahi kimi vakit farkına bile varmadan yaş ayrımcılığı yaptığına özen çekildi. Toplantıda “Yaşı Bulunmayan” kampanyası için hazırlanan farkındalık filminin evvel gösterimi de gerçekleştirildi.

“Ayrımcılığı geçmiş zihnimizde, bilahare dilimizde bitirelim”

Bu yılın başından beri gözyaşı ayrımcılığı üzerine farkındalık gerçekleştirmek amacıyla hem gurur zarfında hem bile sosyal mecralarda konuyu ele aldıklarını belirten AvivaSA Genel Müdürü Fırat Kuruca, “ “Yaşı Namevcut farkındalık kampanyamız ile güre, buğulu, yavru fark etmeden degaje bire bir şekilde yapılan yaş ayrımcılığıyla ilgili tabuları yenmek istiyoruz. Aslında dilimize oturmuş deyimlerde, atasözlerinde da gözyaşı ayrımcılığı yapıyoruz. “Çocuk Aklı İşte” derken haddizatında çocuklarımızın düşüncelerini görmezden geliyor, onların yaratıcılıklarına ve zımnında fikirlerinin önüne bariyer koyuyoruz. “Ununu Elemiş, Eleğini Asmış” diye niteleyerek büyüklerimizin kendilerini işlevsiz, düz hissetmelerine sebep olabiliyor, onları adeta toplumdan soyutluyoruz. “Tıpkısı Ayağı Çukurda” deyip güya yaş kayran herkesin benzeri köşede oturup tek şey yapmadan beklemesi gerektiğini düşündürüyoruz. Meğerse hayatta yapabileceklerimizin sınırı bulunmayan. Zira şayet istersek, hayatta başarabileceklerimizin bir “yaşı bulunmayan” diyoruz. Sizi dahi bu harekete katılmaya ve ayrımcılığı önce zihnimizde sonraları dahi dilimizde bitirmeye nida ediyoruz” dedi.

“Kalıplara inat yapabileceklerimizin sınırı yok”

Dünyada ayrımcılık konusuna bakıldığında yaş ayrımcılığının ırkçılık ve cinsiyet ayrımcılığının ardından üçüncü sırada yer aldığının altını çizen AvivaSA Pazarlama ve Transformasyondan Sorumlu Umum Müdür Yardımcısı Yeşim Taşlıoğlu ise şunları söyledi: “Toplumda ihtiyarlık akıbet merhale negatif kendisine algılanıyor. Tığ üstelik “Rastgele Yaşta Komple Dolu Yaşa” mottosuyla söylemlerimizle ve davranışlarımızla kimi vakit farkında olmadan yaptığımız ve maruz kaldığımız yaş ayrımcılığı konusunu gündeme taşıyarak toplumda bu farkındalığın oluşması için çalışmalar yürütüyoruz. Geçen sene hayata geçirdiğimiz “Temas Yaşta” kurumsal içtimai takı projesi kapsamında, Türkiye temsili “Türkiye’birlikte Yaşlılık Tahayyülleri ve Pratikleri” araştırmasında yaşlılığa dayalı negatif benzeri bakış açısı olduğunu tayin ettik. Yaşlılara toplum marifetiyle çizilen rollerin sınırlanmış olduğuna dikkat calip araştırma, geleceğin yaşlılarının bugünden yaşlılıkla ilgilendiren yaptıklarını, güçsüzlük algılarını ve planlarını karşılaştırmalı yerine resmetme imkânı sundu. Demincek ise dilimize ve zihnimize yerleşen kalıplara temerrüt, yapabileceklerimizin sınırı olmadığını, yaşımızın hayallerimizde, işlerimizde, hayatımızda benzeri kısıtlamaya neden olmaması gerektiğini savunuyoruz.”

Kampanya filmini izlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=GmixIfJ8MNc

Antibiyotik kayran torunlar çıktı hastalanıyor

BoE’den sigorta şirketlerine Kovid uyarısı

Özel anamal şirketleri pandemiden cepleri meşbu çıkacak

Share: