Bitcoin’de çekirdeksel enerji çıkışı

Umum Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, 2,1 milyon Salvadorlunun devlet destekli kripto para cüzdanı Chivo’yu kullandığını sav etti. Bu cirim 6,4 milyon nüfuslu ülkede kısaca her üç kişiden birinin saklı yazı dünyalık cüzdanına ehil olduğu anlamına geliyor.

Üç hafta önce dünyanın genişlik hoşgörülü mergup kripto parası olan Bitcoin’i kanuni ifa ara bulucu yerine kabul eden Umum Salvador’un gerçekleştirdiği girişim kripto piyasasını strateji edenler vasıtasıyla yakından izleniyor.

“KAMU BANKALARDAN DAHA ÇOK”
Son adına şevket başkanı Bukele, Chivo’nun “El Salvador’daki her bankadan daha çok kullanıcısı olduğunu” etti. Twitter hesabından laf ile ait gelişmeleri paylaşan Bukele, Chivo’nun benimsenmesinin ve Umum Salvador’daki bütün bankaları gölgede bırakmasının hemen ant meselesi olduğunu belirtti.

Chivo isimli sanal cüzdan, Umum Salvador’un Bitcoin’i resmi ödeme aracı adına tanımasının arkası sıra Eylül kocaoğlan başlarında piyasaya sürüldü. Salvadorlular Chivo marifetiyle dünyanın herhangi bir yerinden Bitcoin yahut dolar cinsinden ifa gönderebiliyor. Cüzdan hem Android hem birlikte Apple cihazlarında kâin.

30 DOLAR HEDİYE
Hükümet Chivo kullanan herkese 30 dolar değerinde Bitcoin dağıtmıştı. Cüzdanın bu büyüklüğünde yaygınlaşmasında bu hediyenin de canlı olduğu düşünülüyor.

Ahali Salvador, Bitcoin’deki akıbet kıymet hareketleri ile kasasına Eylül ayında 700 Bitcoin eklemişti.

ENDİŞELER VAR
Bunun beraberinde ülkede Bitcoin’in yasal ifa aracı kendisine kullanılmasına alın protestolar da gerçekleşmişti.

Ilkgüz kocaoğlan başında binlerce gönül ülkenin başkenti Unvan Salvador’bile, Bitcoin’in yasal para birimi kendisine kullanılmasını protesto etti. Bitcoin kullanımını ihtarname fail göstericiler polisle yüz yüze geldi. Bazen Bitcoin merkezleri ateşe verildi.

IMF ve Dünya Bankası ise Umum Salvador’u Bitcoin’i resmi para car etme üstüne uyarmış, bunun risklerini dile getiren meşruhat yapmıştı.

Bitcoin gemisi fiyaskoya dönüştü

El Salvador Bitcoin’i mülk birimi yaptı, karar dev protestolara neden oldu

Share: