Aile fiyatları yüzde 50 arttı!

Pandemide evlerde geçirilen sürenin artması ümit ve gusto ölçülerini değiştirdi. Hane kiralarken ya dahi satın alırken öncelikle bahçesi ve terası olan daireler ile villalar yeğleme edilmeye başlandı.

Alelhusus yazlıklarda yaşayanların sayısı artınca fiyatlar da geçen yıla bakarak yüzde 50 ile 60 ortada arttı. İzmir’in Çeşme, Muğla’nın ise Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Datça gibi ilçelerin kırsal mahallelerinde önü deniz, arkası ormanlık yerey mutlak evler ile villalara irade arttı. Havuzun, eş kullanıldığı bire bir sitede 3 mahiye kira bedeli 350 binden başlayıp 750 bin liraya kadar çıkabiliyor. Pandemiden önceki 185 bin nüfuslu Bodrum’bile yaşayanların sayısı 750 bine çıkarken yazlık kiraları 100 binden başlayıp 1 milyon liraya kadar yükseldi. Marmaris’te ise günlük icar bedeli 1000 ile 5 bin lira ortada değişiyor.

PANDEMİYLE BİRLİKTE SATILIK FİYATINA SÜLALE KİRALANIYOR

Taşınmazlar danışmanı Serhat Önyer, pandemiyle birlikte kiralık ocak fiyatlarının Pınar’üstelik yükseldiğini ve dirimsel düzeyi mutedil seviyede olanlar için zorba olduğuna ilgi çekti. Önyer, otoyolun tamamlanmasının peşi sıra bölgeye, İzmir’in beraberinde Bursa ve İstanbul’dan dahi rica olduğunu söyledi.

Çeşme’de taşınmazlar danışmanı yerine bakım veren Özgürlük Doğan ise, Alaçatı’daki ortak havuzlu sitede, 3 banyo ve 4 odalı evin mevsimlik kirasının 165 bin liralık olduğunu belirtti. Doğan, ortak havuzlu sitelerde bölgede rakamların 150 bin liradan başladığını, Mamurbaba mevkisine gidildikçe rakamların 750 bin liraya kadar çıktığını kaydetti. Geçen yıla bakarak bölgede icar fiyatlarında yüzde 50 ile 60 arasında artım olduğunu anlatım eden Doğan, pandemi ve depreminin artışı sağladığını söyledi.

İzmir’deki satılık kat fiyatına Mamuroba’birlikte sezonluk aile kiraladıklarını kaydeden Ilıca Boyalık, “Bölgede sülale fiyatları arttı. 350 bin liradan başlayıp 750 bin liraya kadar kiralanıyor” dedi.

“ÇEŞME ARZ SAKIL KIŞINI YAŞADI”

Çeşme esnafı da ilçe nüfusunun artışından kıvançlı olduklarını dile getirdi. Aşevi işletmecisi Dürüst Akbaykal, kiralık evet üstelik 3 kamer sezonluk familya arayışında olanlarla kesif karşılaşmaya başladığını söyledi. Akbaykal, “Pandemiden ve özellikle İzmir depreminden sonraları Çeşme’ye murat arttı. Çünkü insanlar kendilerini burada güvende hissediyor. Pınar bu sene yeryüzü hareketli kışını yaşadı. 46 bin olan nüfusumuz 250 bine dayandı. Baharla birlikte kâm çıktı artmaya başladı. Bundan üç, dört yıl önce ayrımsız sülale alabileceğiniz rakamlara, şu zaman fakat kiraya çıkabiliyorsunuz. Talebin çok olmasından dünya mevsimlik kiraların 300- 350 bin liraya büyüklüğünde çıktığını duyuyoruz. Pınar’ye son yıllarda İstanbul, Ankara ve Bursa’nın dışında gurbetçiler de gelmeye başladı” diyerek konuştu.

“TEMİZ ÇEKICILIK HAYALİ KURANLAR TALEBİ YÜKSELTTİ”

Karantina süresince saf gelgel ve bahçeli familya hayali kuranların talebi artırdığını belirten Marmaris Emlakçılar Derneği ve İstanbul Taşınmazlar Müşavirleri Federasyonu Başkanı Zülfikar Soyvural, “Salgın insanların evlerde aradığı beklentiyi değiştirdi. Alelhusus büyükşehirlerde tüvana üst dirimlik seviyesine ehil aileler, Cenup Ege’bile dünyaca bilinen Marmaris, Bodrum, Fethiye ve Datça kadar ilçelere yöneldi. Bağımsız, haset bağlantı villalarda tatil boşaltmak amacıyla murat arttı. Şimdiden ön ödemeli rezervasyonlar bulunan. Yaz sezonunda Marmaris ve kırsal turistik mahallelerinde haset angajman evet üstelik mevsimsel kiralık özgür villa kalmayacak kadar görünüyor” dedi.

“ZAMAN BAŞLAMADAN TALEPLER GELMEYE BAŞLADI”

Para ve Yurt Uzmanı Figen Yetersizlik birlikte daha sezon başlamadan taleplerin oluştuğunu belirtti. Ara, “Arka dirimsel grubunun beğenisine akıllıca villa buluyoruz. Ultra begayet dediğimiz süresince havuzu, bahçesi, dirim alanları olan, 4+1 ve üstü villalar günlüğü 3 bin ile 5 bin teklik ortada alıcı buluyor. Özellikle İstanbul, Ankara ve Güneydoğu’dan bati istek aldık” ifadelerini kullandı.

“YAZLIKLARA PİYANGO VURDU”

Bodrum Gayrimenkul Müşavirleri Derneği Sözcüsü Serkan Anlaklı Öztuncay, Bodrum’bile pandemiden sonra günce ve mevsimlik aile kiralarının yüzde 50 arttığını hatırlattı.

Salgının yanı sıra yaşanan depremin bölgede kiralık ve satılık fiyatları 3’e katladığını söyleyen Öztuncay, “Para sahiplerinin az buçuk imanlı davranmasını istiyoruz. Sürecin hep böyle bitmeme etmeyeceğini düşünüyorum. Pandeminin akıbet bulmasının ardından mülk sahipleri nazik bir duvar yaşayacaktır. Alelhusus balaban şehirlerden gelenler anlayışsız dönecektir. O antlaşma da müstecir bulmakta güçlük yaşanacak” dedi.

Bodrumlu Taşınmazlar Danışmanı Dayanabilen Akbulut ise pandeminin yazlıkların kaderini değiştirdiğini sav etti. Akbulut, “Alelumum yazlık kiralayıp, tatil yapılırdı. Fakat salgının yanında internet kullanımının artması Bodrum’u akıbet 5 yılda zihayat nüfusun bile yaşamak için deste gösterdiği forma haline getirdi. Pandemi sürecinin birlikte başlamasıyla Bodrum’bile yazlığı olanlar, evlerini kış şartlarına hazırlayıp, yaşadıkları amacıyla en düştü. Serencam zamanlarda büyük şehirlerden gelenler yardımıyla yeniden istek patlaması yaşıyoruz. Yeryüzü bağan, istek aşkın olunca fiyatlar arttı. Bodrum’üstelik genelde evler ‘literatür boş kalmasın’ diye niteleyerek kiraya verilirdi. Şimdi ise yeterli eş olmadığı amacıyla kiraya veriliyor. Bu de kiraların geçen yıla bakarak iki, üç katına çıkmasına hastalık oldu. Az Daha mevsimlik kiraya sunulan tıpkısı evin parası ile bambaşka şehirlerde eş satın alabilmek cins. Geçmişte şişman şehirde kıpırdak birisi evini satıp Bodrum’a gelirdi. O parayla Bodrum’üstelik evini alır kalanı bile bankaya koyardı. Pandemiden sonradan bu gibi değil” diye konuştu.

Konut fiyatlarında acul artış!

 

Share: