Bölük satışlarında düşüş sürüyor

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’daki Westerpark’ta çokça sayıda kurumun kolektif düzenlediği protestoya binlerce can katıldı. Rozengracht ve Raadhuisstraat caddeleri üzerinden Dam Meydanı’na kadar revan göstericiler, göz azlığına ve mütezayit kiralara reaksiyon gösterdi.

“Yaşam protestosu” adı verilen gösteride, kalan basamak fiyatları, kiraların yükselmesi, toplumsal hane bekleme sürelerinin uzunluğu ve özel sektörde akla yatkın karı bulmanın zorluklarına dikkat çekildi.

İsmini yüklemek istemeyen benzeri resim yaptığı açıklamada, 14 metrekarelik ayrımsız kaynak üzere mahiye 750 euro ödediğini belirterek, çokça bozuk odalar amacıyla bile rakamların yüksekliğinden şikayet etti.

Göstericiler, üstünde “Barınma hakkı insan hakkıdır”, “Kiraların yükselmesini durdurun”, “Spekülatörlere okazyon vermeyin”, “Kira çılgınlığına karşı birlikte uğraş edelim”, “Sürdürmek kar etmekten üstündür” ve “Biz asgari ücretliler amacıyla buradayız” yazan döviz ve pankartlar taşıdı. Eylemde gerçekleştirilen konuşmalarda, Hollanda hükümetinin basamak politikasını gözden geçirmesi istendi.

Sıkı gelirlilere ve öğrencilere yeterince basamak sağlamasını talip göstericiler, konutların hususi şirketler vasıtasıyla satın alınarak icar sektörünün tekelleşmesinin önüne geçilmesini temenni etti. Ev satımında ve kiralamalarda ayrımcılık yapılmamasını talip göstericiler, hükümetin hane işlerinden mesul yetkililerini soruna deva bulmaya çağırma etti.

İçlerinde bebekli ailelerin birlikte bulunduğu protestocuların tıpkısı kısmı tahta bire bir baraka ve saman balyalarından yaptıkları habbe üzerine fahiş satma ve icar rakamları yazarak yükselen fiyatları karikatürize etti.

Yoğun düzenlilik önlemleri altında geçen ihtarname, olaysız sona erdi.

Almanya’da mütezayit hane fiyatları ihtarname edildi

 

Basamak fiyatları Ruslar yüzünden artıyor

 

Share: