ÇATAKLI’DAN, 12 KASIM’DAKİ TATBİKATLA İLGİLİ AÇIKLAMA

İÇİŞLERİ Icra Vekili Yardımcısı İsmail Çataklı, Türkiye genelinde 12 Kasım’dahi gerçekleştirilecek olan zelzele tatbikatıyla ilişkin, “Buradaki amacımız afetlere hazırlığa bire bir katkı arz etmek. Bu yolda hem bir farkındalık oluşturacağız. Buradan elde ettiğimiz dinamizmi eksantrik alanlarda devam ettireceğiz. O sebeple bunu hayati tıpkı himmet kendisine görüyoruz. Birlik vatandaşlarımızın bile buna duyar olmasını ve katılmasını istirham ediyoruz” dedi.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Bolu Valiliği’ni musahabe etti. Çataklı ziyaretin arkası sıra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Çataklı, 12 Kasım’de Türkiye genelinde gerçekleştirilecek olan deprem tatbikatı ile ilişkin, “Türkiye adına tığ çabucak facia olduğu anda değil öncesinde afetlere yekinmek üzerine son dönemde büyük bir himmet ortaya koyuyoruz. Elbette facia anına muamele etmek, dimdik müdahalelerde çıkmak önemli. Hele Türkiye kıyamet planlaması kapsamında nazik mesafeler bitirme etti. Buna biz sonuç dönemde yürüttüğümüz çalışmalarla kıran öncesini da gösterişli yerine ekledik. İllerimizde il facia risk kısıntı planlarımızı tamamladık. Güzeşte sene Türkiye’dahi kıran yetişek yılı zar etmiştik. 56 milyon vatandaşımıza bu çerçevede ulaştık. Bu sene de eğitimlerini tamamladığımız vatandaşlarımıza tatbikat yaptırmak istedik. Bu yılı da kıran tatbikat yılı car ettik ve bati şekilde tatbikatlarımızı sürdürüyoruz. Güzeşte KYK yurtlarında tatbikatlarımızı gerçekleştirdik. 850 bin civarında tıpkısı ortaklık oldu.? dedi.

Farkındalık rekzetmek istediklerini açıklanan Çataklı, ’12 Kasım’daki tatbikatı ise Türkiye’de ilk defa yapacağız. Dünyada sıklıkla yapılan bir uygulama özellikle Japonya’de yapılıyor. Tıpkısı anda ülkenin tamamında ‘Çök, kapanca, tutun’ tatbikatı yapacağız. Buradaki amacımız de bu farkındalığı geliştirmek. Afetlere hazırlığa tıpkı ulama arz etmek. Bu yolda hem benzeri farkındalık oluşturacağız. Buradan elde ettiğimiz dinamizmi eksantrik alanlarda devam ettireceğiz. O sebeple bunu dirimsel tıpkı çalışma adına görüyoruz. Tamam vatandaşlarımızın de buna duygulu olmasını ve katılmasını istirham ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: