Depresyon altında ablasına umut almak üzere kucağındaki yordamsız yeğenine ninni söylemiş

Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra Erzurum’dan Malatya’ya revan arama kurtarma ekibindeki alpinist sarıklı Erdal Emeç, kurtardıkları bire bir aileden kadının, depresyon altında birlikte kaldığı ablasına rüya görünmek amacıyla kucağındaki durgun yeğenine ninni söylediğini anlattı.

“Asrın felaketi” kendisine nitelenen depremlerin peşi sıra, Erzurum’dan gönüllü Malatya’ya giden ve 19 kişiyi enkazdan kurtaran 6’sı kadın 37 nefis öğretmen grubu, yaşadıklarını unutamıyor.

Türkiye Dağcılık Federasyonu İl Temsilcisi ve bire bir zamanda Ergin Karabacak Spor Lisesi Müdür Muavini olan Erdal Emeç, AA muhabirine, sarsıntı bölgesine Alpin ve Ejderha 3200 spor kulüpleri üyeleriyle gittiklerini söyledi.

Öğretmenlerden oluşan arama istirdat ekiplerinin Malatya’dahi canla başla enkazda taharri istirdat çalışması yaptığını tabir fail Emeç, “Arama kurtarma çalışmalarında 19 kardeşimizi çalışkan olarak enkazdan çıkardık. İlk çağ 9 saatlik mesai yaptık ve tek ayrımsız deli dolu emaresine rastlamamıştık. Bilcümle o 9 saatin böylelikle ayrımsız kız babasına gerileme altından kaygı atmıştı. Hareket olduktan 19 saat sonra bu babanın telefondaki mesajından yola çıkarak, o binanın enkazında mücahede yapmaya başladık ve onunla 9 kişiyi kurtardık.” dedi.

Emeç, enkazdan çıkardıkları bire bir kadının anlattıklarıyla hassas anlar yaşadıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Kurtardığımız kadınlardan biri ablasına bebeği için ‘yaşıyor kucağımda, ona ninniler söylüyorum uyuttum’ demiş. Biz birlikte enkazdan çıkartıncaya kadar bebeğin öldüğünü bilmiyorduk. O kızımız bebeğin öldüğünü biliyordu amma biz bilmiyorduk. Bebeğin annesine moral isnat etmek amacıyla anca demiş, o duruşu ile oradakilerin hayatını kurtardı. Kızımız 170 kiloydu ve 40 santim aynı aralıktaydı. Bunu çıkarmamız türlü değildi. O kızımız yardımıyla oradaki 9 kişiyi kurtardık.”

Emeç, Erzurum’a dönünce bile depremzedelerin tahliyeleri amacıyla çalıştıklarını ve bugüne büyüklüğünde 1025 kişiyi 26 otobüsle kente getirdiklerini anlattı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Arama Istirdat Birimi Grup Lideri Erek Görçek ise zelzele bölgesine aksi çekicilik koşulları nedeniyle print şartlarda ulaştıklarını tabir etti.

Deprem bölgesinde yaşadıklarını unutamadıklarını söyleyen Görçek, çökme altında kimesne kalmayana büyüklüğünde mütemadi çalıştıklarını dile getirdi.

Milli Eğitim Müdürlüğünde özel kalemde işyar öğretmen Alparslan Topçu dahi kontrol kurtarma çalışmalarının yanında Doğanşehir’deki sınırlı spor salonunda depremzedelerin barınma, eşya ve besin ihtiyaçlarını da karşıladıklarını sözlerine ekledi.

Share: