Depresyon altında ablasına umut doğmak için kucağındaki ruhsuz yeğenine ninni söylemiş

“Asrın felaketi” yerine nitelenen depremlerin ardından, Erzurum’dan gönüllü Malatya’ya giden ve 19 kişiyi enkazdan kurtaran 6’sı kadın 37 yabanlık öğretmen grubu, yaşadıklarını unutamıyor.

BABASINA ATTIĞI KUVVE 9 KİŞİYİ KURTARMIŞ

Ekiplerinin Malatya’da canla başla enkazda taharri kurtarma çalışması yaptığını rapor fail Türkiye Dağcılık Federasyonu İl Temsilcisi ve tıpkısı zamanda Reşit Karabacak Spor Lisesi Müdür Yardımcısı Erdal Emeç, “Kontrol kurtarma çalışmalarında 19 kardeşimizi hareketli adına enkazdan çıkardık. İlk dolaşma 9 saatlik iş yaptık ve on paralık bire bir enerjik emaresine rastlamamıştık. Mecmu o 9 saatin böylelikle bir kız babasına depresyon altından kuvve atmıştı. Sarsıntı olduktan 19 saat sonraları bu babanın telefondaki mesajından yola çıkarak, o binanın enkazında düzentileme yapmaya başladık ve onunla 9 kişiyi kurtardık” dedi.

“ENKAZDAN ÇIKARTINCAYA KADAR GEBERIK OLDUĞUNU BİLMİYORDUK”

Emeç, enkazdan çıkardıkları ayrımsız kadının anlattıklarıyla hassas anlar yaşadıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Kurtardığımız kadınlardan biri ablasına bebeği amacıyla ‘Yaşıyor kucağımda, ona ninniler söylüyorum uyuttum’ demiş. Tığ birlikte enkazdan çıkartıncaya kadar bebeğin öldüğünü bilmiyorduk. O kızımız bebeğin öldüğünü biliyordu amma biz bilmiyorduk. Bebeğin annesine maneviyat vermek üzere anca demiş, o duruşu ile oradakilerin hayatını kurtardı. Kızımız 170 kiloydu ve 40 santim bir aralıktaydı. Bunu çıkarmamız tür değildi. O kızımız yardımıyla oradaki 9 kişiyi kurtardık.”

Emeç, Erzurum’a dönünce de depremzedelerin tahliyeleri üzere çalıştıklarını ve bugüne kadar 1025 kişiyi 26 otobüsle kente getirdiklerini anlattı.

Share: