Erzurum Off- Road ekipleri depremzedeler amacıyla seferber oldu

Erzurum Off- Road ekipleri depremzedeler amacıyla seferber oldu

HATAY 6 Küçük Ay tarihinde yaşanan ve asrın afeti yerine nitelendirilen 7.7 kadar Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen deprem felaketine Erzurum’dan kontrol istirdat çalışmaları ve vatandaşlara bindi gayeli Hatay 600 evler bölgesine giden Erzurum Macera Offroad taharri istirdat ve huy sporları kulübü üyelerinden oluşan grup şehre döndü.

Palandöken Belediyesi’nin destekleriyle depremin çabukça arkası sıra önce iki ahit arkalama kampanyası düzenleyerek faça, battaniye, asıl besin ürünleri toplayan grup 12 tır müzaheret malzemesi gönderdi. Erzurum Macera Offroad taharri kurtarma ve tabiat sporları kulübü elan sonraları Erzurum Valiliği öncülüğünde Afad koordinesinde bölgeye 6 miftah ve 17 nefis kontrol istirdat ekibiyle harekete geçtiler, bölgede taharri kurtarma çalışmaları ve yardım dağıtımı yapan grup eski zaman Erzurum’a döndü.

Avantür Offroad Kontrol Kurtarma ve Tabiat Sporları Kulüp Başkanı Lokman Toptaş yaptığı açıklamada, “6 Şubat gecesi asrın afeti olduğu çevrim sabahı ivedili ayrımsız şekilde hazırlıklarımızı yapıp geçmiş iki zaman müzaheret kampanyası başlattık. Tahminî 12 tırı 2 ahit içerisinde Erzurum halkıyla yapmış olduğumuz destekleri acil bir şekilde Erzurum Valiliği öncülüğünde Afad koordinasyonunda kıran bölgesine gönderdik. İkinci çevrim buradan 6 vasıta ve 17 gönüllümüzle bu arada 16 saat süren pek bir yolculuktan sonra Hatay’a girdik ve istasyonumuzu dakikasında kurup çabuk bir şekilde kriz çalışmalarına katıldık 3 ayrı ekip oluşturarak. Haddinden Fazla zorluydu, çok teessürat yaşadık, psikolojimiz ast dal oldu, vatandaşlarımızın yarası çokça ağırdı sarmaya çalışıyorduk ama ehliyetli olamıyorduk. Elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalıştık, Afad koordinasyonunda çalışmalarımızı devam ettirdik. Kestirmece 8 gün alanda kaldık, 40’ın üstünde cansız bedene ulaştık, 15’in üstünde birlikte çalışkan insana ulaştık. Arzu isterdi ki tamamına etkili ulaşalım, çünkü çok uğraşlar verdik ve 8’inci günün böylecene Erzurum’a benzemek zorunda kaldık. Erzurum Valiliği öncülüğünde, Afad koordinesinde ve Palandöken Belediyesi’nin destekleriyle bölgede bir nice alanda kriz çalışmaları yapıp, çığlık köylerine 4×4 araçlarımızla besin yardımı yaptık, yakıt desteği sağladık ve bu şekilde faaliyetlerimizi bitirdik” dedi.

Araçları arızalandı amma esasen yılmadılar.

Bölgede yaşadıkları arızalara ve bu arızalara karşın yılmadan çalıştıklarını dile getiren Toptaş; “Hatay bölgesine yaklaştığımız antlaşma bir nice köprünün hareket zımnında gördüğü zarardan kıran yaklaşık 4 aracımız hasar aldı, enkaz bölgesinde birlikte çalışırken aracımızın lastiği yırtıldı bunun için balaban bir savaş verdik zira araçlarımızın ivedi tıpkı şekilde çalışması gerekiyordu ve araçlarımızla ilişik arkalama çağrımızı toplumsal medyadan yayınlamamız üzerine Samsun’dan, Tokat’dan bir nice arkadaşımız arzu bağıyla destek amacıyla lastiklerini gönderdiler ve bu şekilde çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam edebildik. Orada aksaklık sebebiyle yatacak araçlarımızı beherglas köye ulaştırılamayacak yardımlar adına gördük ve bunun ortamında aceleci benzeri şekilde sorunları çözdük” diye niteleyerek konuştu.

Share: