Destek değneği ile göçük altında kalmaktan serencam anda kurtuldu

Kahramanmaraş merkezli depremlerde sol bacağındaki engele karşın, yıkılmadan saniyeler ilk evden kaçarak kurtulan ve Eskişehir’e gelerek Doğan Arslan Eş KYK Yurdu’nda konaklamaya başlayan İbrahim Kıraç, “Mânialı olduğum halde saniye farklıyla depremden kurtuldum” dedi.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık İlçesi merkezli olarak 6 Gücük Ay günü saat 04.17’de meydana mevrut sarsıntı sonucu 10 ilde yadımlama meydana geldi. Yıllar geçmiş yaşadığı belen fıtığı rahatsızlığı sonucu sol bacağında sürekli akım kaybı mevcut 55 yaşındaki İbrahim Kıraç dahi Hatay’dahi mevcut evindeyken depreme yakalandı. Şans eseri uyanıkken depreme yakalanan ve ikinci kattaki evinden çıkmasından saniyeler sonra binanın yıkıldığını belirten İbrahim Kıraç, Eskişehir’e gelerek Doğan Arslan Satma KYK Yurdu’nda kalmaya başladı. Deprem esnasında yaşadığı ürkmek komple anları anlatan Kıraç, “Orada biricik yaşıyordum, ikinci kattan aşağıya kuşkusuz indim bilmiyorum” dedi.

“Özürlü olduğum halde saniye farklıyla depremden kurtuldum”

Depremle alay malay bir anda elektriklerin kesildiğini, eşyaların devrildiğini ve yattığı odanın balkonunun çökmesiyle kaçtığını, mânialı olmasına rağmen son anda binadan çıktığını belirten 55 yaşındaki İbrahim Kıraç, “Elektrikler kesildi, albeni rüzgarlı ve yağmurluydu. 4 zaman dışarıda kaldık, kimseye ulaşamadık. Engelli olduğum halde saniye farklıyla depremden kurtuldum. Orada yegâne yaşıyordum, ikinci kattan aşağıya nasıl indim bilmiyorum. Saat akşam 04.00 civarlarında lavaboya gitmek üzere kalktım, kısaca 3-5 an oturdum sonra elektrikler kesildi. Göstergeç, çamaşır makinesi, soğutucu, fırın, husus, cam falanca hepsi dağıldı. Balkon çökünce yattığım yer olan salondaki camların yarısından çoğu yarıldı. O anda hiçbir özdek düşünemezsin, canını düşünüyorsun. Kuşkusuz çıktığımı hala bilmiyorum” dedi.

“Yeter ki Hatay’dan çıkalım”

Depremden sonraları 4 çevrim Hatay’da kaldığını, bölgeden dönen aynı araçla geçmiş Tokat’a gittiğini ve daha sonradan Eskişehir’e geldiğini belirten Kıraç, şu ifadeleri kullandı:

“Eskişehir’e gelmem 4 dönem sürdü çünkü makine yoktu. Dördüncü bölüm ise bir araba geldi ve ‘Nereye götürüyorsa götürsün, kâfi ki Hatay’dan çıkalım’ dedik. Bizi Tokat’ta bıraktılar, orada dahi kızımın yanına gittim. Ondan sonraları oradan dahi buraya geldik. Eşyalardan hiçbir öz alamadım, hoppadak çantam var ayrıksı aynı özdek namevcut. Yükleme makinesini bile alamadım. Eskişehir iyi ve iyicene benzeri site ama nankör insanlar bile var. Şunu insanın evi üzere olanaksız fakat gelişigüzel şeyden elan önemlisi duygusal sağlığı. Yani duygusal sağlığı olmazsa hiçbir öz olamaz. İnsana yeme, içmece, servet, pul veya eşyadan artık geçişsiz olan öz hamam bir yataktır, o yeter.” – ESKİŞEHİR

Share: