E-krona ifa uzlaştırıcı olmaya amade

İsveç forma bankası, e-krona’nın ikinci tecrübe aşamasını tamamladı. Riksbank’a bakarak ülkenin CBDC’si şu anda bankalarla ve ödeme hizmetleri sağlayıcılarıyla entegrasyona amade.

İsveç şekil bankasının e-krona isimli CBDC dijital yaşayış projesi ikinci sınama aşamasını başarıyla tamamladı. Model bankası Riksbank’a göre e-krona şu anda bankacılık ağlarıyla entegrasyona ve işlemleri kolaylaştırmaya amade durumda bulunuyor.

Küçük Ay 2021’da başlayan e-krona’nın ikinci sınama projesinde CBDC’nin, ülkenin mevcut sayısal bankacılık altyapısı süresince fonksiyon müşahede konusundaki maharet yeteneği konusu araştırıldı. Araştırmaya katılan bankalar arasında Handelsbanken ve Tietoevry üstelik vardı.

Araştırmalar sonucunda e-krona’nın fiyat mal birimiyle kalburüstü bire bir şekilde değiştirilebildiği ve hem online hem offline işlemlerinde dahi kullanılabildiği sonucuna varıldı. Çin özellikle görünmek üzere birçok devlet kişi dijital parasını sınav ediyor. Türkiye’nin dahi aralarında olduğu bazen ülkeler ise bu konuda aranjman ve eskimemiş aynı cümle kurulması amacıyla çalışmalar yapıyor.

İsveç akaryakıt vergisini düşürüyor

İsveç NATO’ya kapıyı kapattı

Erke fiyatlarının yüksekliği İsveç’te enflasyonu tetikledi

İsveç’te faiz değişmedi, kron ayar kaybetti

İsveç’ten Ukrayna’ya 5,4 milyon dolarlık müzaheret

Share: