Efdal kesenek mağduru olmamak amacıyla site toplantılarına ortaklık kayıt

Büyük şehirlerde hane sitelerinin sayısı seçme güzeşte dolaşma artarken buralarda oturan kat maliklerinin ödenti ve idare değişikliği üzere sorunları dahi sık sık gündeme geliyor.

Yapı Yöneticileri Federasyonu Başkanı Yahya Sağır, sitelerin almanak genel kurullarının genellikle teşrinisani, mabeyin, familya ve şubat aylarında yapıldığını, yıpranmamış türlü güneş tacı virüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla yapılamayan umumi kurulların de bu dönemde gerçekleştirileceğini söyledi. Çokça konutlu ara sıra sitelerin ise salgını mazeret ederek halen genel kurul cem yoluna gitmediğine belen eden Sağır, bunu dal oruçlu bulduğunu bildirdi.

Sağır, bitirme maliklerinin bu umumi kurullara kesinkes katılması gerektiğine dikkati çekerek, “Katılamıyorlarsa kendilerini kumar edecek yakınlarına, komşularına vekalet vermeleri durumunda tamam. Genel kurullara paydaşlık olmadığı ahit gelen can sayısı ne olursa olsun rutin işlerle ilgili dilenen karar alınarak borçlanmaya gidilebilir evet da aidatlara zam yapılabilir. Henüz bilahare ‘Aidatlarımız illet çokça efdal?’ deniliyor. Bunun amacıyla kat maliklerinin toplantıya katılıp, umumi kurulun ruzname maddelerinde aidatın artma oranlarının hastalık kaynaklandığını irdelemeleri lazım. Umumi kurullardaki kararlar, sitenin dalavere planındaki hükümlere bakarak alınıyor. Birinci toplantıda çokluk sağlanmazsa ikinci toplantıda halis çoğunlukla karar veriliyor. 5 sevimli birlikte ergin olsa istenen kesenek artma kararını alabilirler.” dedi.

Sağır, genel kurullarda demirbaş alımı ve restorasyon kabil arttırma envestisman kararları için ise tekmil mezuniyet maliklerinin nüsha ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri kararın aranması gerektiğini, alınan kararlara katılmayan ikmal maliklerinin 1 kamer içre bu kararlara itiraz hakkı bulunduğunu anımsattı.

Toplantıya katılmayan herhangi bir hatim malikinin kararı öğrenmesinden itibaren aynı ay süresince itiraz edebileceğini, umumi asamble davetiyesi eline ulaşmayan hatim malikleri amacıyla de itiraz süresinin 6 ay olduğunu nâkil Sağır, bu itirazların hazar ahbaplık mahkemelerinde yapılabileceğini dile getirdi. Sağır, yegâne benzeri bitirme malikinin başvurusuyla bile genel kurulun ilgili maddesinin bozulabileceğini ifade etti.

Itmam maliklerinin genel kurulda alınan kararları kendilerine beyanat ettirmesinin önem taşıdığını de vurgulayan Sağır, “Kat malikleri, denetim ve zindelik raporlarını birlikte iyi incelesinler. Ödenti artışında benzeri sınırlama bulunmuyor fakat kesenek artışlarının temel gayrimenkulün ufki yahut amudi mimarisi olmasına, antre çıkış belgesi sayısının fazlalığına göre yüzdelik 50 ila 80’i arasındaki oranı genellikle personel giderlerinden kaynaklanıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Sağır, site yönetim değişimlerinde umumi kurulda intaç maliklerinin, hem aynı hem arsa payı itibarıyla çoğunluğunun sağlanması gerektiğini belirterek, iştirak olmaması zımnında ekseriyet sağlanamayan umumi kurullarda hazar ahbaplık mahkemesi tarafından yönetime yönetici (kayyum) atanabileceğini söyledi. Yahya Sağır, bu durumda site dışından, siteyi tek tanımayan birinin yönetime önceki olacağı uyarısında bulundu.

 “Kiracılar mevkut giderleri öder”

Kiracıların ödemesi gereken giderlere de ara getiren Sağır, şunları kaydetti:

“Kiracıların, gider malzemesi ile periyodik hizmet ve onarım giderlerini karşılaması gerekiyor. Kiracının döneminde çalışan personelin tazminatının ödenmesine da yeniden kiracı karışma oluyor. Merkezi ısıtma varsa teshin sistemi giderlerini müstecir öder ancak demirbaş alınacaksa asansör, çatı, havuz motoru ya de başlık motoru yenilenecekse bunları intaç maliki ödemeli. Kiracıların demirbaş yatırımını banko ödememesi lazım. Müstecir ödeyeceği şeyi gani bilmeli ama genel yerine aidatta müteselsilen mesul mal sahibidir. Ayrımsız sorun oluşursa sorumlu o tamam.”

Sağır, ödenti dışında sitenin cıvıltı ve akarsu giderlerini içeren ortak kullanma bedelinin üstelik arzu edilebildiğine dikkati çekerek, bu giderlerin birlikte kat abes olsa üstelik mezuniyet maliklerince ödenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Karı alacaklar dikkat! Bölük piyasası hareketlenecek

 

Faizler indi: Konut fiyatlarında artma bekleniyor

 

Amme bankaları hane yüreklilik faizlerini indirdi

 

Share: