Erzurum’daki Kur’an kursunda ‘işkence’ davasında tahliye çıkmadı

ERZURUM’de, leyli Kur’an kursunda 14 çocuğa yönelik gayret iddiasıyla ağırşak yöneticisi ve hizmetlinin ‘azap’ suçundan 96 yıldan 195’er yıla büyüklüğünde mahbes cezası istemiyle yargılandığı davada murafaa, sanıkların konuşma korkusu hallerinin devamına, psikolog ve bazen tanıkların dinlenmesine değişmeyen verdi. Tıpkı sormaca kapsamında çalıştırıcı Hakan Aslankafa da 7 çocuğa cinsel sömürme, 13 çocuğa ise işkence ve azap suçlarından değişik ayrımsız davada yargılanıyor.

Palandöken ilçesindeki Hacı Bahattin Evgi Erkek Yatılı Kur’an Kursu’nda küsurat M.K., ailesine yurtta öğretici kendisine fariza fail Hakan Aslankafa’nın kendisini zılgıt yazar, tensel istismarda bulunduğunu söyledi. Bunun üzerine ev, 2 Aralık 2021’de Aslankafa için suç duyurusunda bulundu. Soruşturma başlatan polis güçleri ekipleri, Melik Aslankafa’yı gözaltına aldı. Eğitimci eşliğinde M.K.’nin ifadesine başvuruldu. Emniyetteki ifadesinde suçlamaları reddeden Aslankafa, 1 ahit sonra sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

Aslankafa hakkında 7 çocuğa tensel istismarda bulunduğu suçlamasıyla 4’üncü Gösterişli Ceza Mahkemesi’nde, 13 çocuğa bile ezinç ve azap ettiği gerekçesiyle 7’nci Asliye Ukubet Mahkemesi’nde sav açıldı. Sormaca kapsamında antrparantez Ağırşak Müdürü Nuhi Karababa ve hizmetli Murat Güngör üzerine üstelik 14 çocuğa azap suçundan 1’inci Kırıcı Ukubet Mahkemesi’nde sevgili açıldı. Melik Aslankafa, 31 Mayıs 2022’de seksüel sömürme suçlamasıyla 4’üncü Tehlikeli Ceza Mahkemesi’nde bilgili karşısına çıktığı önceki duruşmada 119,5 yıl hapishane cezasına çarptırıldı. Fakat karar, çocukların mahkeme salonunda dinlenmediği, kem tanık dinlendiği ve sanığa sunulan cezanın çok olduğu gerekçesiyle istinaf mahkemesince bozuldu.Yönetici Nuhi Karababa ve odacı Meram Göngör’ün 14 çocuğa işkence suçundan Erzurum 1’inci Tehlikeli Ceza Mahkemesi’ndeki yargılanmasına bitmeme edildi. Duruşmaya, mevkuf sanıklar Karababa ve Göngör ile kıygın aileleri ve taraf avukatları katıldı. Sanıklar Güngör ile Karababa çocuklar ve ailelerin verdiği ifadelerinin çatışık olduğunu üzerine tehirli olan suçlamaları akseptans etmeyerek tahliyelerini kâm etti.

Cumhuriyet savcısı mütalaasında, sanıkların alıkonulma hallerinin devamına karar verilmesini kâm etti. Murafaa heyeti, sanıklar Karababa ve Göngür’ün tutukluluk hallerinin devamına, dosyadaki ruh bilimci ve gâh tanıkların dinlenmesine karar vererek duruşmayı 31 Ocak’a erteledi.

Share: