Eski Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi’nin Lahey’deki yargılanması 1 Mart’ta

Hollanda’nın Lahey kentindeki hususi duruşma, 2020’den beri vakfedilmiş bulunan eski Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi ile sair 3 sanığın yargılanmasına martta başlanacağını açıkladı.

“Kosova Hususi Savcılığı ve Odaları” namına bilinen Lahey’deki özel mahkemede tedbir oturumu düzenlendi.

Oturumda müddeiumumilik, Kosova Halas Ordusu (UÇK) Komutanları, eski Cumhur Reisi Haşim Thaçi, sakat Divan Başkanları Yakup Krasniçi ve Kadri Veseli ile bozuk Mebus Recep Selimi’nin yargılanmasının 1 Mart’ta başlanması için amade olduklarını duyurdu.

Savcılık, davada 300’den çok tanık olduğunu ancak hepsinin anlatım yöneltmek amacıyla duruşma salonuna gelmesinin olanaklı olmadığını belirtti.

Mahkeme Başkanı Charles Smith, mart ayında yargılamaların başlayacağını fakat aksiyon yükünün fazlalığından etraf yargılamanın beklenenden çok sürebileceğini vurguladı.

Smith, yargılamanın öngörülen 5 yıldan aşkın sürebileceğini ifade etti.

Kosova Hususi Odaları ve Savcılığı

Kosova Özel Odaları ve Özel Savcılığı olarak üstelik mezkûr hususi mahkeme ve bünyesindeki hususi müddeiumumilik, Hollanda’nın Lahey kentinde 2011’de kuruldu.

Kosova’dahi 1998-2000 yıllarında işlendiği öne sürülen cenk suçlarını araştırmak ve yargılamak için oluşturulan bu önem organı, arsıulusal bilge ve savcılardan oluşuyor.

Hususi savcılık, 2019’un başından beri onlarca çarkıt UÇK mensubunu tabir yüklemek için çağırma etmişti.

Thaçi ve sair 3 sanık hakkındaki ilk iddianame 26 Ilk Teşrin 2020’de onaylanmış, iddianamede adı geçenlerin 100 kişinin ölümünden sorumlu oldukları öne sürülürken, şüphelilerin cinayet, sürgün ve ezinç üzere uğraş suçlarıyla itham edildikleri bildirilmişti.

Sanıkların 2020’den bu yana Lahey’de tutukluluğu bitmeme ediyor.

Share: