Eskiyen dolgular diş kayıplarına dayanak noktası hazırlıyor

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Restoratif Diş Tedavisi Bölümü’nden dişçi Sevgi Alagöz, eskiyen ve sızdıran diş dolgularının çürüklere etmen olabildiğini belirterek, müdahale edilmediği takdirde oluşan çürüğün dişin tamamını enfekte edebileceğini bildirdi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nin yapılan açıklamada görüşlerine saha sunulan Bağlılık Alagöz, diş dolgularının alelumum uzun seneler süresince kullanılabildiğini, ancak bu dolguların sonsuz çiğneme işlevinin peşi sıra aşınmaya ve sızdırmaya başladığını anlattı.

Diş şet ve gıcırdatma durumlarının bu aşınmayı hızlandırabildiğini, bunun sonucunda çarkıt dolgularda ara, fay ve temelsiz oluşumu gerçekleşebildiğini aktaran Alagöz, bu durumlarda dolguyu arz gücük zamanda tagayyür etmek amacıyla diş hekimine başvurulması gerektiğini vurguladı.

Alagöz, “Eskiyen ve sızdıran diş dolguları diş çürüklerine etken olabilir. Akıntı neticesinde dişe nufüz fail bakteriler asılsız oluşumuna destek hazırlar. Engelleme edilmediği takdirde oluşan bu geçersiz dişin tamamının enfekte edebilir.” uyarısında bulundu

“Hasarlı dolgular uç kokusuna hastalık evet”

Bağıntı Alagöz, hasar gören dolguyla çiğnemeye bitmeme etmenin dişin imdi çatlamasına ve kırılmasına etmen olabileceğine bel ederek, şu ifadeleri kulandı:

“Çatlakların arasından yetersiz seyelan olacağı için dişin alttan çürümesine de sebep cins ve sonuç yerine görgüsüz aynı diş dolgusu işleminden henüz ağdalanmış olan mülhak onarımlar gerektirebilir. Antrparantez ahit içerisinde kenar uyumu bozulan dolgular arasındaki boşluklar gıda birikimi ile bakteri plağı oluşumuna neden tamam. Bu durumda kavşak kokusuyla de karşı karşıya kalabilirsiniz.”

Alagöz, sızdıran ve şikeste dolgulara engelleme edilmediğinde yaşanabilecek sorunlardan bahsederek, “Hoşur aynı restorasyonla yeniden kullanılabilecek dişler, oluşan derin çürükler cihetiyle dolguyla onarılamayabilir. Bu nitelik sınır tedavisi başkaca diş çekimine büyüklüğünde gidebilir. Bu sebeple bozuk ve sızdıran diş dolguları için bildirme bodur sürede diş hekimine başvurulmalı. Tıpkısı zamanda 6 maaş süreli diş muayeneleri dahi boşlama edilmemeli.” açıklamasında bulundu.

Share: