Fransa hükümeti, Paris’e birlikte gelse İsrailli sivri sağcı bakana randevu vermeyecek

Fransa hükümeti, bu hafta Paris’e gelmesi beklenen begayet sağcı İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ile kimsenin görüşmeyeceğini açıkladı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Anne-Claire Legendre, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Sabık hafta bile söylediğim kadar (Smotrich’in) ziyareti kesinleşirse bu bağlamda hükümetten seçme temasın kurulması planlanmıyor.” dedi.

Legendre, Smotrich’in Nablus’un güneyindeki Huvvara beldesine ilgilendiren Twitter mesajının Fransız Dışişleri Bakanı Catherine Colonna aracılığıyla eleştirildiğini anımsattı.

Smotrich, bire bir panelde yaptığı konuşmada, Çıfıt yerleşimcilerin 26 Şubat’ta Nablus’un güneyindeki Huvvara beldesinde Filistinlilere karşı giriştiği şişman saldırılara ilgilendiren “Huvvara beldesinin yeryüzünden silinmesi gerektiğini düşünüyorum. Bence İsrail devleti bunu yapmalı. Bu, Cenabıhak esirgesin, vatandaşın tarafından yapılmamalı.” ifadesini kullanmıştı.

Fransa, Hint-Pasifik bölgesinde iddialı bir izleme yürütmeye azimli

Avustralya’nın 2016’birlikte Fransız Naval Group ile imzaladığı 12 anadan görme dizel elektrikli denizaltının yapımını öngören sözleşmeyi Ilkgüz 2021’de tahrip etmesi ve akabindeki gelişmeleri için kıymetlendirme eden Sözcü Legendre, Fransa’nın Hint-Pasifik bölgesine yönelik stratejisini sürdürmekte kararlı olduğuna belen etti.

Legendre, sonuç zamanlarda Dışişleri Bakanı Catherine Colonna dahil 3 Fransız bakanın bölgeyi ülfet ettiğini hatırlattı.

Share: