Gül’den devlette ahenk atağı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kuvvetler ayrılığı konusunda tartışmalara sebep olan sözlerinden sonra bu yılki harmoni yemeğini yılın ikinci gününde vermesi dikkat çekti.
Erdoğan’ın sözleri tartışma yaratmıştı
Başvekil Recep Tayyip Erdoğan, tartışma gündemine giren açıklamalarında idari yargıdan sitem ederken, kuvvetler ayrığının kendilerine bariyer olduğunu belirtmişti. Erdoğan, “Bu fakirin üzerinde 6 yıldır ısrarla durduğu bir şehir hastaneleri projesi vardır. Biz bu kent hastaneleri projemizi ne yazık kim bürokratik takım erki ve hâkimiyet cihetiyle hala hayata geçiremedik. Daha Çok tığ sedye üzerinde tıpkısı hastanenin kampüsünde dışarıda hastalarımızın taşındığını çalmak istemiyoruz. En başarılı olduğumuz alanlardan birisi olmasına karşın sağlıkta bunu aşamadık. Niye? İşte bürokratik oligarşi ve hız… Bunlara takılıp kalıyoruz. Haricen bakanlarda ‘326 milletvekiliniz var tekrar bahane’ diyor. Ama kuvvetler ayrılığı denilen fenomen varya o geliyor sizin önünüze ayrımsız engel kendisine dikiliyor. Diyor ki ‘seninde tıpkı oynama sahan var’ diyor” demişti.
Köşk’teki yemekte buluşacaklar
Milliyet.com.tr’nin haberine bakarak Gül, Çankaya Köşkü’de yasama, yürütme ve hüküm organlarının başkanlarına bire bir gün ortası yemeği verecek. Yemeğe; TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Tığ, HSYK Başkanı olması dolayısıyla Hak Bakanı Sadullah Reşit ile Yargıtay, Danıştay, Sayıştay, Ihtilaf Mahkemesi, Askeri Yargıtay, Er Efdal İdare Mahkemesi başkanları katılacak. Başvekil Erdoğan’ın kuvvetler ayrılığı çerçevesinde sonuç günlerde yönetsel yargıya yönelttiği eleştirilerin gündemde olduğu benzeri dönemde, üç kuvvetin temsilcilerini buluşturacak kemirmek, ayrı ayrımsız özellik kazandı. Yemekte, faziletli karar temsilcilerinin gündemdeki yargıyla ilgili sorunlar konusunda öz görüşlerini dile getirmesi bekleniyor. Gül’ün akıbet yıllarda seçkin sene başında verdiği yemeği bu sene yıpranmamış yılın ikinci gününde vermesi ilgi çekti. Güzeşte yıl Küçük Ay ayında sunulan yemeğin takviminin bu sene öne alınmasında, Başvekil Erdoğan’ın kuvvetler ayrılığıyla ilişkin değerlendirmelerinin illet olduğu tartışmaların birlikte etkisi olduğu yorumları yapıldı.

Share: