Güneş Tacı geçirenler daha fazla mı ödeyecek?

Dünyadaki tamlık düzeni bire bir yılı aşkındır değiştiren güneş tacı virüs, takatli çokça değişikliği dahi birlikte getirdi. Müstevli hastalıkları kapsamına almayan hususi keyif sigortaları birlikte korona virüs ile iri ayrımsız değişikliğe uğradı.

Elbette kim herkesin aklında demin birçok soru işareti bulunan: Kovid-19 geçirmiş kalkışmak özel keyif sigortasından feyizlenmek isteyenler için sürecin farklılaşması anlamına dirimlik mi? Kovid’in mihman etkileri bakir sigorta yaptırmak isteyenleri elbet etkiler? Virüs bulaşmamış şahıslar Kovid-19 tedavisini poliçe kapsamına karışma ettirebilir mi?

Hususi tıpkısı sigorta şirketinde Ikili Sigorta Brokerliği özne Cerrahi Müdahale Umum Müdür Yardımcısı Ercan Eryaşar’a bakarak evvelce Kovid-19 tedavisi geçirmiş ve tedavi masraflarını özel sigorta şirketinden almış şahıslar üzere prim artışı olması beklenebilir.

Hürriyet’ten Maksat Kobal’ın haberine göre; Mütemmim Sorunları Derneği Sigorta Encümen Başkanı ve Sigorta Brokeri Taner Çağatay ise güneş tacı virüs nâkil kişide temelli tıpkı tutku belirleme edildiği takdirde, şirketin sağlık sigortası vermeyi reddedebileceğini veya eklenmiş surprim istek edebileceğini belirtti. İşte uzmanların konuyla ilişkin görüşleri…

KORONA VİRÜS SİGORTA ÖDEMESİ KAPSAMINDA MI?

Taner Çağatay: Korona virüs tedavisi poliçelerde kapsam dışı ve sigorta şirketleri yoluyla ‘ihsan ödemesi’ adına yapılıyor. Ilkin hoppadak taharri ve teşhisi kapsarken aldıkları kuma karar ile tedaviyi da kapsama aldılar.

Fakat bibi keyif sigortalarının hususi ve genel şartlarında salgın emraz hele de Kovid-19 nitelik dışı namına vadi alıyor. Çözme hakeza olunca dahi doğacak dönemlerde değişkenlikler mümkün.

Ercan Eryaşar: Güneş Taci virüs vakaları çıkıp pandemi ilan edildiğinde, tam dünyada olduğu kabil ülkemizdeki esenlik sigortası poliçelerinde üstelik Kovid-19 durum altında değildi. Fakat ülkemiz sigorta şirketleri ilk etapta Kovid-19 tedavisi kaynaklı tazminatları ödeyeceğini duyurmuş ve devamında da hem bulunan sigorta poliçelerine hem dahi bu poliçelerin yenilemelerine spontane kendisine dahil etmiştir.

KOVİD GEÇİREN BİRİ HENÜZ ÇOK MI IFA YAPACAK?

Ercan Eryaşar: Mevcutta poliçesi olup Kovid-19 geçirmiş ve otama masraflarını poliçesi kapsamında sigorta şirketinden almış ise; sigorta şirketlerine bakarak ayrımlılık göstermekle alay malay, prim artışı bahis konusu olabilecektir.

Kovid-19’dan müstakil ve genel uygulama adına keyif sigortasında eskimemiş zaman prim hesaplaması, ödenen tazminat, gözyaşı ve medikal şişkinlik dikkate alınarak yapılmaktadır. Covid-19 geçiren biri ilk defa keyif sigortası satın almak istediğinde ise, prim hesaplamasına ekstra aynı etkisi bulunmamaktadır. Bu durumda sigorta şirketleri, sigortalı adayını ilk defa sigortaladıkları seçme aday üzere kullandığı prosedürleri yürütecek ve prim hesabını buna göre yapacaklardır.

YENİ POLİÇEYİ ‘KOVİD’İN KALICI ETKİLERİ NASIL ETKİLER?

Taner Çağatay: Eğer korona virüs nâkil birisi afiyet sigortası yaptırmak isterse sigorta şirketi başvurma formunda ince istifham sorar. Eğer kalımlı tıpkısı hastalık belirleme edilirse esenlik sigortası vermeyi reddeder yahut eklenmiş surprim istek edebilir. Eğer bu süreçte mevcut esenlik sigortası var ise hastalık sürse da ve kalıcı maraz oluşsa de onu kapsar. Onun içindir kim zinde iken ve haddinden fazla geç olmadan afiyet sigortası yaptırmak ve dünya malı boyu restorasyon garantisini sahip olmak haddinden fazla yüce.

KORONA VİRÜS POLİÇE KAPSAMINA DAHİL EDİLEBİLİR Mİ?

Ercan Eryaşar: Dünya Keyif Örgütü veya Sağlık Bakanlığı vasıtasıyla car edilmiş küresel, lehçe veya büyüklük içindeki salgın hastalıklara ait esenlik giderleri, hastalıkla ilgilendiren belirti ve şikayetlerin sigorta kapsamına karışma olunduktan 1 kamer bilahare ortaya isabet olması gibi poliçe teminatları, limitleri ve ifa yüzdeleri dahilinde kapsama alınır.

KORONA VİRÜS MIKRO CERRAR YOLCULUK SİGORTALARINI KAPSIYOR MU?

Taner Çağatay: Pandemi ile alay malay sunu mehabetli konulardan birisi da yurtdışında seyahatlerinde yapılan sigortalardır. Yolculuk şekillerinin değişmesi ile alay malay sigorta poliçeleri bile değişkenlik gösterdi. Mahdut dışına gezi edecek olanlar yaptıracakları sigortanın koronavirüsü kapsamasına dikkat etmelidir. Daraç dışında koronavirüs tedavisi oldukça masraflı olabileceğinden primleri çok düşük olan yolculuk sigortasını yaptırmak bundan sonra haddinden fazla daha koskocaman.

KOVİD ÖLÜMÜNDE YASAL VASİLER TEMİNATI ALABİLİR Mİ?

Ercan Eryaşar: Sigorta şirketleri hayat sigortası kapsamında, Kovid-19 sebebi ile ölümlerde ödence ödemesi yapıyor. Zımnında Kovid-19 cihetiyle ölüm gerçekleştiğinde bile poliçe şartları başka ölüm sebeplerinde olduğu gibi yürütülüyor ve yasali vasiler evet da poliçede alelhusus tamlanan eşhas tazminatlarını alabiliyorlar.

İkinci düze aşısı olan birçok hayat güneş tacı oldu?

 

Müstevli sigorta sektörü için fırsat oldu

 

Share: