Iğdır’da şap hastalığı alarmı: Hayvan Bilimi ilaçlanmaya başladı

Iğdır’da şap hastalığı alarmı: Hayvan Bilimi ilaçlanmaya başladı

IĞDIR – Türkiye’nin birçok ilinde tanıdık şap hastalığından ekolojik ortam bilcümle hayvan pazarları kapatılırken hastalığın önlenmesi ve yayılmasını çelmek üzere Iğdır’bile şap ilaçlama ve dezenfeksiyon çalışması yapılıyor.

Türkiye’nin ayrı ayrı bölgelerinde hayvanlarda tanıdık “Şap Hastalığı” nedeniyle Türkiye geneli hareketli efsanevi pazarları geçici süre ile kapatıldı. Türkiye geneli “Şap Hastalığı” alarmı verilirken hastalığın önlenmesi ve yayılmasını çalmak için şap ilaçlama ve dezenfeksiyon çalışması başlatıldı. Iğdır’bile İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekipleri sahaya inerek ilaçlama çalışması başlattı.

Iğdır’ın Akyumak köyünde bir çiftlikte yapılan ilkah ve dezenfeksiyon işlemine katılan İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan Yaya kentte 60 bin büyükbaş hayvana geçmiş ilkin telkih ve dezenfeksiyon işleminin yapılacağını belirterek; “İlimizde şu anda ekiplerimizle bu arada şap hastalığına karşı uğraş çerçevesinde sahadayız. Bu çerçevede ‘Sat 2 şap’ virüsü ile ait aşılarımız elimize ulaştı. Şu anda aşılama çalışmalarımızı dalan ilçemize bağlı Akyumak köyünde yapıyoruz. Hafta sonu olmasına rağmen şehir genelinde 15 ekibimiz zaman çalışmalarını boşaltmak amacıyla görevlendirildi. Yekpare sağlık personeli şu an sahadadır. Tabiatıyla benzeri tarafta telkih çalışması yapılırken ayrımsız taraftan bile biyogüvenlik tedbirleri alınıyor. Bununla ait bilgilendirme yapıyoruz, bununla ilişik broşürler oluşturduk. Müzakere ettiğimiz seçme işletmeye üreticilerimize her konuda bilgilendirmelerimizi ulaşmak için faaliyet yapıyoruz. Dezenfeksiyon işlemi biyogüvenlik tedbirlerimizden aynı tanesidir. İşletmelere giriş sorti hangi şekil olacak hıfzıssıhha açısından arılık açısından hastalık riski telaki riski ortadan kaldırma amacıyla neler yapmalıyız üzerine oluşturduğumuz broşürlerimizi vatandaşlarımıza takdim ediyoruz. Bizim 2023 yılı programımız 60 bin büyükbaş hayvana telkih yazmak. Bunlardan bilahare dahi ileriye giderek kısmen küçükbaş hayvanlara da tıpkı aşıyı yazmak istiyoruz” dedi.

Share: