Iğdır’daki tuz mağarası eskimemiş sezonda ziyaretçilerini bekliyor

Iğdır’daki tuz mağarası eskimemiş sezonda ziyaretçilerini bekliyor

IĞDIR Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde yer düz sodyum klorür mağarası havaların ısınması ile eskimemiş sezonda domestik ve ecnebi ziyaretçilerini bekliyor.

Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde yaklaşık iki sene ilk açılan Tuz Tedavi Merkezi sene süresince ziyaretçi ağırlamaya devam ediyor. Esbak yıllarda bölgenin sofralık, uran ve karla mücadelede beğenilen tuzun çıkarıldığı in henüz bilahare turizme kazandırıldı. İlkbahar ve yaz aylarında kırıcı ziyaretçi gezisi olan in havaların ısınması ile gelişigüzel yeni sezonda ziyaretçilerini izaz etmek için amade. Domestik ve ecnebi birçok insanın dolaştığı bu in cevelan şirketleri tarafından rotaya dahi ek durumdadır. Iğdır Valiliği öncülüğünde açılan ve işletmesi Tuzluca Kaymakamlığı aracılığıyla yapılan mağarada çalışmalarda devam ediyor. Hamam havalardan bunalan insanların genişlemek ve esenlik üzere mağaraya geldiklerini tamlayan Fatih Keşan, “Havaların ısınmasıyla gelişigüzel malumunuz fırsattan istifade tığ üstelik Tuzluca ilçemize aynı gelelim dedik. Tuzluca’ya gelmişken tuz mağaralarını görüşme etmemek olanaksız. Çünkü burası Iğdır’ın balaban değerlerinden ayrımsız yerdir. Buraya yaz aylarında genelde insanlar yoğunlukta gelir buraya gelmelerinin sebebi öncelikle şifa temin etmek ve açılmak süresince mevrut oluyor. Iğdır doğuda olmasına karşın sıcak benzeri mülk hatta doğunun Çukurova’sı bile denilebilir. Bu yüzden insanlar ferahlamak için de arada bir tuz mağarasına uğrarlar yani Iğdır’a gelen insanların burayı görmesini öneririm. Evire Çevire tıpkı saha, benim üstelik buraya ikinci başkaca üçüncü iş. Yani işten güçten yoğunluktan okazyon buldukça geliyorum. Burası fena hâlde tıpkı meydan evire çevire ayrımsız ayar kesinlikle korunması müstelzim ve müzakere edilmesi gereken tıpkı yerdir. Ego insanlara burayı öneriyorum. ” dedi.

Çeşitli solunum yolu rahatsızlıklarına gür geldiği düşünülen tuz mağaralarının sağlık turizmine kazandırılması zarfında çalışmalar da devam ediyor. Çalışmaların böylecene bölgenin Tuz Tedavi Merkezi adına daraç içi ve elverişsiz dışına hizmet vermesi amaçlanmaktadır.

Share: