İnşaat sektörüne cüret arttı

Türkiye Amade Beton Birliği (THBB), inşaat ve bununla angajmanlı imalat ve hizmet sektörlerindeki kâin kapsam ile beklenen gelişmeleri gösteren “Amade Beton Endeksi” 2022 Mayıs Ayı Raporu’nu açıkladı. Güzeşte ay uygulamaya konulan konut bindi paketi sonrasında etraf oyuncularının güveni yükselirken bunun daha beklentiye ve faaliyete yansımadığı görüldüb

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) temas kamer açıkladığı Amade Beton Endeksi ile Türkiye’dahi inşaat sektörü ve angajmanlı imalat ve hizmet sektörlerindeki bulunan durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koyuyor. İnşaat sektörünün yer anne girdilerinden biri olan ve bire bir zamanda üretiminden sonradan gücük benzeri süre içinde stoklanmadan inşaatlarda beğenilen hazır betonla ilgili bu Endeks, inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan sunma makro göstergelerden biri.

THBB, Hazır Beton Endeksi’nin 2022 Mayıs Kocaoğlan Raporu’nu açıkladı. Rapora bakarak, Akıbet 3 aydır eşik değerin üstünde kayran düzlük Zindelik baştan hor cepheli akım etmiş ve mayıs ayında eşik değerin altına indi.

Açıklamada şöyle denildi;

“Sınırda akıntı fail Yürek Endeksi mayıs ayında yükseliş göstererek eşik değerin üzerinde konumlanmıştır. Toparlanma gösteren Ümit Endeksi ise daha matlup düzeyden uzak görünmektedir. Birleşik Beton Endeksi, faaliyetteki daralmanın etkisiyle tutkun üstelik olsa bayağı taraflı akım göstermiştir.

Güzeşte yılın bir ayına bakarak mayıs ayında büzük hariç özge endekslerde ayrımsız göçük dikkati çekmektedir. Zindelik nisan ayındaki yükselişini bitmeme ettirememiş görünmektedir. Özellikle faaliyetteki düşüşe nazaran beklenti düzeyindeki gerilemenin daha faziletli olması dikkat çekicidir. Güzeşte kamer uygulamaya konulan bölük bindi paketi sonrasında etraf oyuncularının güveni yükselirken bunun elan beklentiye ve faaliyete yansımadığı görülmektedir.

Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Umumi Heyet Başkanı Ağır Işık, “TÜİK yoluyla serencam açıklanan Bina Ruhsatı sayıları 2022 yılında yapım sektörünün rotasının anlaşılması açısından önemlidir. Çatı sayısı, daire sayısı ve mesaha verilerine bakıldığında çatı ruhsatı sayısının 2022 yılının geçmiş çeyreğinde, geçmiş yılın benzeri dönemine nazaran %20’nin üzerinde azaldığı görülmektedir. Geriye dönük 8 çeyrek yani serencam 2 yılda, Yapı Ruhsatı sayılarında bire bir tenakus görülmemişti.” dedi.

Mayıs ayında açıklanan Konut Finansman Desteği’ne değinerek sözlerine bitmeme eden Zor Işık “2022 yılının geride bıraktığımız geçmiş çeyreğindeki veriler, Türkiye’nin pandeminin ekonomik etkilerinin ortadan kalkmaya başladığı 2020 yılının 3. çeyreğine et kafalı döndüğünü göstermektedir. Bu yönüyle mayıs ayında açıklayan Basamak Finansman Desteği’nin ne büyüklüğünde kocaman olduğu bir kez daha anlaşılmaktadır. söz konusu paketlerin, elan piyasayı etkileyecek düzeye ulaşmadığı ancak inşaat sektörünün 2022 yılındaki rotasının belirleyicisi olacağı adisyon edilmektedir.” diyerek konuştu.

Göz fiyatlarında rekor çoğalma: Antalya evvel tam

 

İnşaat malzemeleri ihracatındaki yükseliş sürüyor

 

İnşaat malzemeleri üretimi yüzdelik 4,7 arttı

 

Share: