İzmir depremi Türkiye’üstelik DASK poliçelerini yüzde 37 artırdı

İzmir depreminin arkası sıra poliçe üretimine devam eden DASK, Mecburi Zelzele sigortası poliçesi üretimindeki günce artışları açıkladı. Mecburi Zelzele Sigortası günlük poliçe üretimi Veli Bölgesi’nde yüzde 118, İzmir’birlikte yüzdelik 169, Türkiye genelinde yüzdelik 37 arttı. DASK, İzmir karışma depremden etkilenen toplam 14 ilden 9 Kasım itibarıyla kestirmece 15 bin hasar ihbarı aldı, sonuçlanan dosyalar için 15 milyon TL tazminat ödemesi yaptı. İzmir’deki ikinci DASK İletişim Merkezi da Sakarya Caddesi’nde hizmete girdi. DASK Koordinatörü Erdal Turgut, “Hedefimiz, depremden sonradan sahada sigortalılarımızın yanı sıra kendisine depremin yaralarını en kısa sürede girmek. Bunun amacıyla layenkati çalışıyoruz” dedi.

Natürel Kıran Sigortaları Kurumu (DASK), 30 Teşrinievvel İzmir Seferihisar merkezli depreminin arkası sıra Zorunlu Deprem Sigortası yaptıranların sayısının arttığını açıkladı. Depremden sonraları günce poliçe üretimi Iye Bölgesi’nde yüzdelik 118 ve İzmir’de yüzdelik 169 arttı. Türkiye genelindeki günce poliçe üretimi artışı ise yüzdelik 37 namına gerçekleşti.

Vatandaşların depremin ardından Zorunlu Zelzele Sigortası’nın önemini hatırlayarak sigorta yaptırmaya başladığını tamlayan DASK Koordinatörü Erdal Turgut şunları söyledi:

“DASK yerine önceki deneyimlerimizden da biliyoruz kim zelzele geçirmiş illerde sigortalılık oranları elan erdemli oluyor. İzmir’birlikte ve Veli Bölgesi’nde da depremin peşi sıra Mecburi Yer Sarsıntısı Sigortası’na ilgide haddinden fazla alçak tıpkısı artış oldu. Geçmiş depremlerde üstelik görüldüğü gibi, vatandaşlarımız evlerini garanti altına almanın önemini hatırladılar ve sigortaya yöneldiler. Tığ üstelik depremden bilahare poliçe üretimlerimizi durdurmadık ve poliçe üretiminde İzmir genelinde ise yüzdelik 169’luk benzeri artım yaşadık. Depremin arkası sıra İzmir’deki Mecburi Deprem Sigortalı hane sayısı 635 bin 55’kap 660 bin 954’e yükseldi.”

Poliçe üretiminin depremden sonra üstelik mütemadi devam ettiğini tamlayan Turgut, evi depremde hasar görenlerin sigorta yaptırmaması gerektiğini birlikte hatırlattı.

DASK 15 milyon tazminat ödedi

Depremin ardından çok güdük sürede ödemelere başladıklarını hatırlatan Turgut, “DASK yerine hedefimiz, depremden sonradan sahada sigortalılarımızın birlikte adına depremin yaralarını arz güdük sürede temizlemek. Hasar ihbarlarını bildirme bodur sürede intaç etmek üzere kesintisiz çalışıyoruz. 9 Kasım bakımından depremden etkilenen 14 ilden aldığımız mecmu hasar ihbarı yaklaşık 15 bine ulaştı. Sonuçlanan dosyalar üzere 15 milyon TL ödence ödemesi yaptık” dedi.

DASK İzmir’üstelik ikinci İletişim Merkezi’ni kurdu

DASK, ikinci DASK İletişim Merkezi’ni Kasaba ve Şehircilik Bakanlığı ve AFAD işbirliğiyle Sakarya Caddesi üzerindeki İyilik Noktası’nda kurdu. Mecburi Yer Sarsıntısı Sigortası poliçesi sahibi olan ve evleri depremden hasar gören vatandaşlar, bu merkezden hasar ihbarını nasıl yapacakları ile ilişkin bilgi alıp hasar dosyalarını takip edebilecekler. Turgut, “Sigortalılarımızın seçme soruları olduğunda bize bir lahzada ulaşmalarını istiyoruz. Bunun amacıyla Çağrı Merkezimizin beraberinde iki de İletişim Merkezi ile yanlarındayız. Hasar ihbarını şüphesiz yapacaklarını, ihbar sonrası sürecin zahir işlediğini bu merkezlerimizden dahi öğrenebilirler” dedi. Depremin serian ardından kurulan önce DASK İletişim Merkezi ise Yer ve Şehircilik Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü’nde bulunuyor.

İzmir’de korkutan hareket

Icra Vekili Çekicilik: İzmir’da 376 bina tehlikeli hasarlı

İzmir depreminde birey kaybı 115’e imdi

İzmir’üstelik ocak taşıma ücretleri sabitlendi

 

Share: