Renkler: Sigortacılık üzere hangi fayrap etmek gerekiyorsa kamu kendisine hazırız

Hazne ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, sigortacılığın finans sektöründeki payının takkadak yüzde 4,5 olduğuna dikkat çekerek bu payın artmamasındaki problemin bulunup çözülmesi üzere amme ve hususi sektörün alay malay çalışması gerektiğini belirtti. Elvan şöyle konuştu:

Gelişmiş ülkelerde sigorta sektörü bankaların sahibiyken bizde bankalar sigorta şirketlerinin sahibi. Zımnında vezneci sahibi olabilecek sigorta ve emeklilik sektörünün bina taşlarını şimdiden örmeniz ve dönüşümü başlatmanız önem taşıyor. Bu tahavvül seçkin haneni ve ticari işletmenin sigorta ve emeklilik ürünleriyle tanışmasıyla kabil olacak.

Türkiye Sigortalar Birliği Genel Müesses’na katılan Bakan Elvan, bankacılık sektörünün beraberinde sermaye piyasalarının ve sigorta sektörünün bile konuşu faaliyete daha fazla bindi olmasını amaçladıklarını belirterek “Sigortacılık sektörü son 20 senede kayda değer hareket gösterdi. BES 182 bilyon lirayı aştı delege sayısı 13 milyonu buldu. Elden güzeşte sene BES’e devletçe sunulan katkı 5.1 milyar liraya ulaştı. Sigortacılık sektöründe sağlanan garanti 130 trilyon lira ile milli gelirin 26 katına ulaştı. Sabık sene sektörde 262 milyar teklik görüntü oluşturuldu. Departman güzeşte yıl 44 milyar lira tazminat üstlenerek halkın ve işletmelerin sor zamanlarında birlikte oldu” dedi.

Ancak, mali sistemde bankacılık sektörünün payı yüzdelik 85’mağara üzerindeyken sigortacılık sektörünün payının yüzde 4,5’te olmasının altını yemek istediğini kaydeden Renkler, şöyle konuştu: 

Avrupa’evet bakınca bankacılık sektörünün payı yüzdelik 50’ler civarında. Sigortacılık sektörünün payı yüzdelik 20’lere çıkabiliyor. Şu sorunun cevabını bulmamız lazım, Türk sigortacılık sektörü neden hala arzulanan seviyede gelişmiyor. Amme ve özel sektör olarak bire bir araya gelip bu problemin asıl nedenlerine inmeliyiz. Bu potansiyeli ekonomiye vermek amacıyla ne fethetmek gerekiyorsa biz kamu kendisine hazırız. Lazım strüktürel gerek idari, sektörün önünü açacak seçkin adımı atmaya kararlıyız.

Sektörde bundan sonraki dönemde da somut mihman ayırt mucit uygulamaların hayata geçeceğine inandığını belirten Elvan, vezneci sahibi olabilecek sigorta ve emeklilik sektörünün çatı taşlarını şimdiden atmaya görmek gerektiğine ilgi çekti.

Sektörden 4 temel beklentileri bulunduğunu vurgulayan Elvan, bunları şöyle sıraladı: 

Sigorta bilincinin degaje kitlelere ulaştırılması üzere hizmet etmek, değişen acun ve tecim koşullarına makul eskimemiş mahsulat imar etmek, katılma sigortacılığını geliştirilmesi amacıyla hizmet etmek, dijital alanda yaşanan gelişmeleri dahi dikkate kabul etmek.

 

 

Share: